Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






VI. Висновок






Сформулюйте висновок, спираючись на завдання уроку. Перевірте, чи правильно ви його сформулювали, прочитавши висновки на с. 172 підручника.

VII. Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання

Прочитати § 38 підручника, дати відповіді на контрольні запитання. Виконати завдання в кінці параграфа.


Урок 3

Тема. Мохи, будова, різноманітність та їх значення

Мета:

Ø сформувати поняття про вищі спорові рослини;

Ø показати риси ускладнення в організації мохів у порівнянні з водоростями;

Ø ознайомити з середовищем проживання та поширення мохів;

Ø розкрити роль мохів у природі та їх господарське значення;

Ø продовжити формування умінь і навичок самостійної роботи учнів з натуральними об’єктами;

Ø розвивати біологічну мову, увагу, уяву, пізнавальний інтерес, мислення (уміння здійснювати аналіз, синтез, порівняння, узагальнення);

Ø виховувати позитивне ставлення до навчання та інтерес до предмета.

Методи та методичні прийоми: розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, демонстрація малюнків і репродукцій, складання схеми, таблиці, робота з підручником.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Наочність та обладнання: таблиці: мох зозулин льон, сфагнум; гербарні або фіксовані зразки маршанції, політриха, сфагнуму; постійний мікропрепарат спорогону зозулиного льону; мікроскоп, лупа, хімічний стакан, пінцет, вода, предметні та накривні скельця, колекція торфу та продукти його переробки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент


IІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Так-Ні»

1.Водорості — найдавніші представники рослинного світу. (Так)

2.Важливою умовою для життя водоростей є наявність води. (Так)

3.Бурі водорості мають корінь, стебло і листя. (Ні)

4.Клітини діатомових водоростей мають кремнеземовий панцир. (Так)

5.Водорості розмножуються тільки нестатевим способом. (Ні)

6.Деякі бурі водорості досягають довжини 30-50 м. (Так)

7.Морська капуста відноситься до діатомових водоростей. (Ні)

8.Більшість водоростей за типом живлення — автотрофи. (Так)

9.Спірогіра — одноклітинна водорість. (Ні)

10. Тіло водоростей поділене на органи. (Ні)

11. Ульва виглядає як зелена пластинка розміром приблизно з долоню (Так).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми й завдань уроку

Де краплина є води –

Там ти можеш мох знайти:

На болоті, в горах, в лісі,

На колоді і на стрісі.

Де вологи є запас –

Скрізь ростуть мохи у нас.


Перед вами зображення несхожих між собою рослин, проте їх відносять до мохів. Сьогодні на уроці ми будемо розгадувати таємниці мохів.

Завдання уроку.

Таємниця перша. Чому мохи вважають першими наземними — рослинами?

Таємниця друга. Чому мохи називають земноводними рослинного світу?

Таємниця третя. Будова мохів.

Таємниця четверта. Як відбувається розмноження мохів?

Таємниця п'ята. Значення мохів.

IV. Вивчення нового матеріалу

Таємниця перша. Чому мохи вважають першими наземними рослинами?

Мохи виникли близько 350 млн. років тому і походять від перших рослин псилофітів — нащадків прибережних водоростей. За кількістю видів серед рослин вони займають друге місце після квіткових рослині У всьому світі їх налічується близько 24 тис. видів (в Україні — 800).

Наука, що вивчає мохи, називається бріологією.

Таємниця друга. Чому мохи називають земноводними рослинного світу?

На Землі мохи зустрічаються повсюди. Особливо добре вони ростуть у місцях, де багато вологи: у болотистій місцевості, на дерев'яних будівлях, стовбурах дерев, поверхні каменів і на скелях. Вони ростуть навіть на. зламаних гілках дерев, на дні прісних водойм.У деяких районах Арктики і Антарктики вищі рослини представлені лише мохами

Прикмета

За допомогою моху можна визначити сторони горизонту: він завжди росте з північної сторони.


Таємниця третя. Будова мохів.

Мохи — невисокі багаторічні, в рідкісних випадках однорічні рослини. Висота їх коливається від 1 мм до 70 см. За будовою тіла розрізняють мохи сланеві і листостеблові.

Тіло сланевих мохів — слань — являє собою пластинку, на поверхні якої можуть бути тільки луски і волоски — ризоїди, якими ця пластинка прикріплюється до ґрунту або каменів. Прикладом є маршанція мінлива. На поверхні слані можна побачити вирости-підставки і виводкові кошики. Останні служать для вегетативного розмноження, а підставки для статевого. Маршанція дводомна рослина. На дископодібних підставках розвиваються антеридії, а на зірчастих – архегонії. На місці архегонія після заліднення яйцеклітини утворюється спорогон, який складається з ніжки та коробочки.

Одним із найскладніших листостеблових мохів є мох зозулин льон. Стебла особин статевого покоління зеленого кольору та нерозгалужене, вкриті сидячими листками, які мають спіральне розміщення. Можуть сягати заввишки 50 см. До грунту теж прикріплюється ризоїдами. На верхівці пагона формуються чоловічі або жіночі статеві органи, в яких утворюються сперматозоїди або яйцеклітини. Зозулин льон теж дводомна рослина. Споргон складається з ніжки, коробочки та присоски, якою прикріплюється до жіночого гаметофіту.

Ще одним представником листостеблових мохів є сфагнум або білий мох, який позбавлений ризоїдів і тканин. Росте на болотах. Складається з двох типів клітин. Одні — живі, інші — відмерлі, їх внутрішній простір заповнений повітрям. Така будова дозволяє сфагнуму плавати на поверхні води та надає йому білого кольору. Поступово нижні, позбавлені доступу кисню, шари відмирають і осідають на дно, утворюючи торф. Розмножується спорами і вегетативно (гілочками). Спори теж утворюються в спорангію, що знаходяться в коробочці спорогону.


2.) Лабораторне дослідження:

Тема. Будова моху (робота в парах).

Мета: ознайомитися з особливостями будови моху.

ХІД РОБОТИ

Завдання 1.

1. Розгляньте гербарні або фіксовані зразки маршанції, а також малюнок у підручнику.

Зверніть увагу на розгалуження тіла маршанції, згадайте, як називається цей тип розгалуження.

2. На нижній стороні тіла знайдіть ризоїди, а на верхній — вирости-підставки. Зверніть увагу на різну форму підставок у різних рослин.

Рис. 1.Маршанція
3. Замалюйте чоловічі та жіночі рослини маршанції, позначивши на малюнку. Зобразіть і позначте також підставки з чоловічими та жіночими статевими органами, тіло, ризоїди.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.007 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал