Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями






Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків; розвивати мовленнєві вміння; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Знов день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати —

Кличе в подорож дзвінок.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54)

— Які прислів’я та приказки ви дібрали про рідний край?

— Прочитайте складені речення.

— У якому відмінку вживається сполучення слів рідний край у вашому реченні?

2. Каліграфічна хвилинка

Д д Дд ер жав дер держава

— Як ви розумієте значення цього слова?

Держава — це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.

— Запишіть каліграфічно.

Живи і міцній, українська державо!

— Назвіть спільнокореневі слова до слова держава.

(Державна, державність)

— Складіть речення з однорідними членами речення.

...,...,... — державні символи України.

3. Підготовча робота

— Що називають відмінюванням іменників?

— Провідміняйте іменник земля.

— Назвіть закінчення іменника, який ви провідміняли, у різних відмінках.

— Чому в різних відмінках іменник має однакове закінчення?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ви дізнаєтеся про це на уроці, спробуєте з’ясувати, з чим це пов’язано.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 108 (с. 55)

Самостійне читання тексту учнями

— Назвіть виділені у тексті іменники. (Боротьбі — у боротьбі)

— Визначте їх відмінок.

— Як розрізнити відмінкові форми, що мають однакові закінчення?

2. Ознайомлення з правилом (с. 55)

3. Самостійна робота

Учні складають і записують кілька речень із виділеним у вправі 108 іменником у формі давального і місцевого відмінків однини.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 107 (с. 54–55)

— Хто із вас уміє підписувати конверти?

— У якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я та по батькові людини, якій адресують листа?

Словникова скарбничка

— Кого називають адресатом?

— А кого — адресантом?

Практична робота

Учні заповнюють поштові конверти.

2. Робота в парах. Вправа 109 (с. 56)

Мовчазне читання тексту учнями

— Обміняйтеся думками, що цікавого ви дізналися про українських козаків.

— Поясніть значення слова резиденція.

— Який іменник повторюється в тексті?

— Визначте його відмінок.

3. Вибіркове списування

— Випишіть із тексту вправи 109 речення, у яких іменник Січ уживається в давальному і місцевому відмінках.

— Випишіть останнє речення тексту. Поясніть уживання розділових знаків.

4. Редагування тексту вправи 109

— Як можна вдосконалити цей текст?

5. Творче завдання

— Спишіть вірш, замінивши закінчення іменників, поданих у дужках.

— Визначте відмінок цих іменників.

У нашій (хата) на (стіна)

висить портрет у (рама) —

він дуже рідний і мені,

і (тато), і (мама).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вчилися робити на уроці?

— Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 110, с. 56.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал