Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






На стиховне стихиры, глас 3.

Служба

Преподобному отцу нашему Нектарию Бежецкому.

На малой вечерне

Стихиры, глас 5 Подобен: Радуйся;

 

Откуда начнем песнословить и восхвалять / дивныя подвиги отца нашего преподобного Нектария, / земли Бежецкия чудотворца. / Яко явился еси победитель и преславный ратоборец, / во брани над страстьми и похотьми.

Укрепляемый Божественною благодатию, / подъял еси на себе вели труды постническия. / Царие и богати людстии к тебе прибегаху, / ублажаху тя златом и сребром. / Но ты сие с кротостию отвергах, глаголя: / яко не имам нужды в земных богатствах, / но искаху небесных сокровищ.

Имея дар исцелений и чудотворений, / вся недужныя и бесныя исцелял еси. / Сам же нося на себе скорби различныя / и пребывая в трудах постнических, / Слезными воздыханиями стяжал еси велию благодать, / всем же добрый пастырю показался еси.

Слава, глас 8

Свыше осененный и благословенный от Господа / на вящшия труды преподобне Нектарие, / быша со молитвенником и со трудником братии Святой Троици, / обители преподобного Сергия. / От идоша в земли Бежецкия, / да тамо творя дела правды и истины, / приведоша мнгогия на стези спасения.

И ныне, Богородичен:

На стиховне стихиры, глас 3.

Дух Святый найде на тя преподобне Нектарие, / и сотвори себе жилище в сердце и душе твоей. / Сего ради обильныя труды сотворша, / ничесоже земная помышляху, / но, сетуя и воздыхая о Небесном, / тамо бо вечный покой обрел еси.

Стих: Честна пред Господем, смерть преподобных его.

Омывах своими слезами ложе свое, / и питие с плачем растворях / проводил еси в трезвении свое трудническое бытие, / Царствия ради Божия, / егоже и достигл еси, отче Нектарие.

Стих: Блажен муж, бояйся Господа, в заповедех Его восхощет зело.

Радовахуся Ангельския чины Небесныя, / яко грядет к ним добрый сожителю, / зане явился яко Ангел во плоти, / любве ради ко Господу и трудов подвижнических.

Слава глас 6.

Радуйся преподобне отче Нектарие, / яко трудов твоих ради, / благодати чудотворений и исцелений от Бога сподобленный, / сего ради прибегаем к тебе и молимтися: / спасай нас молитвами твоими, отче преподобне.

И ныне, глас тойже

Заступнице мира, /ходатаице пред престолом Всевышняго Царя Славы за вся христианы, / воззри на мя грешнаго и на вся моя ближняя и вся верныя, сострадав нам в немощех наших, / обрати на спасения стези, / заступи и сохрани нас.

 

Тропарь писан на велицей вечерне:

Слава и ныне; Богородичен: Еже от века утаенное:

 

 

На велицей вечерне

Поем: Блажен муж: 1 антифон. На Господи воззвах: стихиры на 8, глас 8 Подобен О, преславного чудесе:

Преподобне отче наш Нектарие, / трудом и воздержанием горних высот достигл еси, / созерцатель дивных, не земных красот явися, /со ангелы славу Божию воспеваху, / молися и о нас отче преподобне, / грехов оставление даровати.

Преподобне отче наш Нектарие, / быв на земли странным от всего земнаго, / во обители преподобного Сергия пребываху, /и осененный свыше в земли Бежецкия идяше, / дабы людие тамо бывшия, / в час лютый во отчаяние не впадоша, / яко распри и ярость князей тех раздираху, / Ты же молитвою твоею вся умирил еси.

Царие земные почетшее тя, / злато и сребро со усердием и любовию тебе вдаваху, / но ты отче наш преподобне Нектарие, / тако же со взаимной любовию ко владыкам мира сего, сие отвергоша, /но паче любовию ко Господу разженный глаголаша: / аз не хотяху бытии причастник сего земного богатства, / но желаху небесного, / спасай нас молитвами твоими, чтущих с любовию память твою.

Не имаши где главу подклонити, / подражателю Христов показался еси, / вдивных дубравех лесных вселишася, / и яко же отцы преподобнии горняго мира мудроваху, / вся труды преподобническия сотвориша, / в радости и покое ко Отцу своему Небесному отъидоша, / не забуди, преподобне Нектарие и нас бедствующих чад твоих.

Слушахуся закона Божия / и вся Евангельския заповеди исполняй, / весь благодатию Христовою преизбыточествова, / людие Бежецкия, твоим трудом дивляхуся и умиляшеся, / и сами подражатели тебе бываху, / духовно просвещахуся и в радости быша, /мы же такожде с любовию к тебе припадаем: / спасай нас молитвами твоими, преподобне Нектарие, отче наш.

Преподобне отче наш Нектарие, / якоже бо древле, егда в земле Бежецкия всельшася, / в скорби и печали взираху, / яко князи русския в междуусобии раздирахуся, / людие в страсе велии и смирении быша, / ты же видя сие / молитвою твоею и слезами постническими Господа моляху, / да князи местнии в разум истины пришедше, / обратятся к мирному от неправд своих.

Отче преподобне Нектарие, / воззри на землю русскую, / сокрушися в плаче о нас пре Господем, / припадаем в печали глубоцей, / якоже зриши с небесе вся происходящяя, / все и вся во гресех, аки в дыму смраднее находящеся, / и покаяния непщевати имяше, / моляхуся просим тебе: / умоли Господа прощение грехов даровати.

Слава: глас 8: День Господень приближишася, / ився православнии в томлении сущи, / видя землю русскую во гресех пребывающу, / укрепи, преподобне отче наш Нектарие мольбами ко Господу, / пастырие, и вся христианы, и вся людие / да с плачем и покаянием к Богородице и Пресвятей Троице обращшеся / просяще милости и оставления велиих грехов и грехопадений, / в разум истины приидоша, / и получив от Господа оставление лютых, / узрят восстание святой Руси.

И ныне: глас 6: Кто тебе не ублажит, Пресвятая Дево, / кто ли не воспоет Твоего пречистого рождества; / безлетно бо от, Отца возсиявый Сын Единородный, / Той-же от Тебе чистая пройде, / неизреченно воплощся / естеством Бог сый / и естеством быв человек нас ради, / не во двою лицу разделяемый, / но во двою естеству неслитно познаваемый. / Того моли Чистая всеблаженная, / помиловатися душам нашим.

 

 

На литии стихиры глас 4:

 

Радуйся адаманте крепчайший веры Христовой, / еюже укрепися на восстание враг видимых и невидимых, / сокрушая страсти и просветляяй свою душу, / аки светозарный луч во мраце невежествия духовнаго вся просвещаяй, / укрепляя веру и от малодушия избавляй, / ароматы Божественными облагоухаяяй Святую Русь, /еженощно и ежечасно желая царствия небеснаго, / трудился не щадя живота своего, / и ближняя спасаяяй, / мы же с теплотою душевною и любовию Христовою рцем вси: / радуйся избранниче Божий.

Слава: глас 8: Безмездных дарований исполнен / за землю Бежецкую слезы пролиял еси, / да не будет в запустении духовнем земля сия, / и бысть тако, якоже восхотел еси: / и до сих сохранена вера православная, / мы же с этой верой прибегаем ти: / не остави нас до конца, / умоляя Господа о, очищении грехов и лютых грехопадений, / и о еже спастися нам.

И ныне: Богородичен: глас тойже: Владычице, Пресвятая Богородице, / воззри на нас немощствующих чад Твоих, / жалея и согревая нас, / веди неуклонно, во еже улучити нам всем Царствия Небеснаго.

Стихиры на стиховне: глас 8

О пречудне, преподобне отче наш Нектарие, / в сладцем блаженстве на небесех пребываеши, / радостию вечною наслаждаешися / вся земная овогда в телесе быша в ничтоже вменяше, / но в постничестве, бдении и плаче пребываху, / скорби и лишения на земли обретша, / от Господа велиею славою облечен на Небеси, / укрепляй и спасай нас молитвами твоими.

Всем звезда лучезарная явился еси преподобне Нектарие, / дар исцелений от Господа получивый, / и презирати будущая яко же настоящая, / просвещай нас заблудших, и духовно страждущих исчеляй, / мы же о тебе благодарящее Бога, /яко благоутробным оком воззрел на землю Бежецкую, / дарова нам тебе во утешение, просвещение и спасение душ наших.

Преподобне отче наш Нектарие, / киими словесами или песньми со славословлением восхваляем тя, / но ведая о твоем пламенном горении ко Святей Троице, / и велиих трудех твоих, / прославляем Творца небу и земли, / о дарех духовных, благоданных дарующих любящим Его.

Слава: глас 8: Монахов множестве, / наставника тя почитаем отче Нектарие, / приклони ухо твое к молению чад твоих, / и не остави нас во юдоли сей, / но яко добрый пастырю, соблюдай нас.

И ныне: Богородичен: Безневестная Дево, /яже Бога неизреченно заченши плотию, / Мати Бога Вышняго, / Твоих рабов мольбы приими, Всенепорочная, / всем подающи очищение прегрешений, / ныне наша моления приемлющи, / моли спастися всем нам.

 

На благословении хлебов тропарь святого дважды и «Богородице Дево» единожды.

 

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Словарь иностранных слов | Ранние годы Виглсворта
Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал