Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 4. Избранной от всех родов Пресвятей Деве Марии Богородице, яко воистину плотию рождшей Иисуса Христа, Спаса и Бога нашего






АКАФИСТ

 

Кондак 1

 

Избранной от всех родов Пресвятей Деве Марии Богородице, яко воистину плотию рождшей Иисуса Христа, Спаса и Бога нашего, Владычице всея вселенныя, избравшей вторым земным жребием своим гору Печерскую, и oбитель для иноков на ней создавшую, похвальная приносим пения. Ты же, о Всечестная наша Мати и Заступница, храни и спаси обитель Твою и всех нас от враг видимых и невидимых, да зовем Ти: Радуйся, Пресвятая Богородице Дево, Печерская похвало и наше утешение.

 

Икос 1

 

Ангел земный и человек небесный преподобный Антоний, прииде в земный жребий Твой на гору Афонскую, хотя спасти душу свою от суеты мира сего и скончати тамо житие свое земное. Ты же, Пресвятая Дево, избравши вторым жребием Своим гору Печерскую в новопросвещенной стране Русской, послала его яко апостола, да устроит обитель на ней, во славу Твою и соберет иноков, и да воспевают Ти тако:

Радуйся, Всечестная наша Мати;

Радуйся, дивная наша Игумения.

Радуйся, надеждо нашего спасения;

Радуйся, горы Печерския Хранительнице.

Радуйся, живущих на ней иноков

Руководительнице;

Радуйся, приходящих на ню православных христиан на поклонение Покровительнице.

Радуйся, Пресвятая Богородице Дево, Печерская похвало и наше утешение.

 

 

Кондак 2

 

Видящи скорбный путь спасения для всех иночествовати хотящих, Господь наш Иисус Христос, повеле Матери Своей, да прострет Свой Божественный покров над горою Печерскою, да вси спасающиися на ней видяще сие, с пpeподобными Антонием и Феодосием, вкупе взывают непрестанно Спасителю Богу: Аллилуиа.

 

 

Икос 2

 

Разум имея Божественный преподобный Феодосий, от души возлюбив славу небесную, мир со всеми его прелестями возненавидя, прииде в Киев ко преподобному Антонию в пещере сущу, в нюже вселися, и вкупе со всеми отцы, подвизающимися тамо, воспевая Тя, Честнейшую всех ангел, тако:

Радуйся, нашего спасения главизно;

Радуйся, радосте наша в сей и будущей жизни.

Радуйся, отраде Божественная Христовых подвижников;

Радуйся, яко Тобою вси святии спасаются.

Радуйся яко вся вселенная Тобою украшается;

Радуйся, яко имя Твое от всех небесных чинов прославляется.

Радуйся, Пресвятая Богородице Дево, Печерская похвало и наше утешение.

 

Кондак 3

 

Сила Вышняго осени подвижников Пещерных, егда первый игумен, преподобный Варлаам, устрои храм во имя Твоего славнаго Успения, на верху пещеры и в нем прославляя Тебе, Честнейшую Херувим и Славнейшую без сравнения Серафим и Сыну Твоему вопия: Аллилуиа.

 

Икос 3

 

Имуще пламенное желание спасения, преподобный Антоний, егда устройся обитель на холме, в немже пещеры нарицаемыя Дальнии, желая безмолвия, преселися на холм, в немже раскопа пещеры Ближнии, и тамо собра последователи себе, хотящии совершеннаго безмолвия, прославляя Тебе, свою Утешительницу тако:

Радуйся, вселения райская Руководительнице;

Радуйся, в подвизех пещерных Укрепительнице.

Радуйся, благое начало и славный конец всех святых жития;

Радуйся, святыя радости Божественная струя.

Радуйся, цвете Божественнаго прозябения;

Радуйся, православнаго монашества украшение.

Радуйся, Пресвятая Богородице Дево, Печерская похвало и наше утешение.

 

 

Кондак 4

 

Бурю сомнений грехолюбивых оставльше, возлюбиша тернистый путь спасения, стекошася иноцы в пещеру ко преподобному Феодосию. Он же видя в ней тесноту, устрои на верху горы Печерстей храм, и келии сооруди, и оградой огради, и тако устроися обитель во имя Твое, Владычице, в нейже монаси и вернии людие воспеша о Тебе Богу: Аллилуиа.

 

 

Икос 4

 

Слышаша иноцы Печерстии, яко разбойницы хотяще окрасти храм Твой, Пречистая, моляху Тя о спасении его. Ты же, Всемилостивая, сотворила еси чудо: храм Твой показала еси в воздусе висящ, еже видяще разбойницы в ужасе разбегошася, иноцы же воспеша Ти тако:

Радуйся, яко на горе Киевстей духовный сад насадила еси;

Радуйся, яко тамо живущим вся потребная подала еси.

Радуйся, собравшая нас от мира греховнаго,

Радуйся приведшая нас во ограду обители Печерския.

Радуйся, защищающая нас от врагов видимых;

Радуйся, охраняющая нас от супостат невидимых.

Радуйся, Пресвятая Богородице Дево, Печерская похвало и наше утешение.

 

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.005 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал