Хід уроку
Не роби іншому того, чого сам не любиш.
Іван Франко «Лисичка та Журавель»
Мета: вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб; давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й відомого читання мовчки та вголос; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Обладнання: предметні малюнки, таблиці для вдосконалення навички читання, театральні реквізити, маски лисиці і журавля, портрет І. Франка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина. Нумо, діти, підведіться Всі приємно посміхніться
Продзвенів уже дзвінок, Починається урок! — Сьогодні на уроці нам потрібні взаємодопомога, взаєморозуміння, повага одне до одного. Лише завдяки нашим спільним зусиллям урок пройде швидко й цікаво. ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1) підготовка до сприйняття матеріалу. — Діти, чи любите ви день народження! — Як ви зустрічаєте гостей? — Як ви їх запрошуєте до оселі? А ось така ситуація: до вас уже прийшли гості і нема куди сісти до столу. Та ось постукали у двері. Ви відчинили — і на порозі побачили вашого ліпшого друга. Як же бути? що робити? Можливо, відмовити йому. Якщо ні, то як же всадити товариша до столу? Цікаві ваші думки! 2) ми починаємо знайомитися з авторськими (літературними) казками. Одну з них опрацюємо на сьогоднішньому уроці. Ви побуваєте сьогодні на уроці в ролі юних дослідників.
Розробка відкритого уроку по теме Казки українських письменників Лисичка і журавль
III. Вивчення нового матеріалу. 1. Робота зі стендом книжок. -Діти, зверніть увагу на цей стенд. Всі ці книжки авторські, тому що їх написали всім відомі українські письменники. — на першому рядочку ви бачите книжки української письменниці Лесі Українки. — На другому рядочку книжки українського письменника Івана Франка. — На третьому книжки О. Олеся Сьогодні ми будемо знайомитися з українською казкою автором якої є Іван Франко. Одну з найкращих своїх збірок І. Франко назвав «Коли ще звірі говорили». Він писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали* казку, не забудете до смерті». Ви матимете велику насолоду після прочитання в дома цієї збірки! Сьогодні ми ознайомимося тільки з однією казкою. Спробуйте відгадати героїв цієї казки. Хто це?
— Діти які «ключові слова» вам допомогли назвати героїв казки. 2. Ознайомлення з казкою «Лисичка та Журавель» а) Героїв казки ви назвали, але цікавого ще не пізнали. Давайте казку ми прослухаємо і в ролі юних дослідників
поміркуємо. Грамзапис казки «Лисиця і Журавель». 3. Словникова робота. — діти прослухавши казку ви почули невідомі слова такі як призволяйся — пригощайся, їж, та облизня спіймавши — що означає залишитися ні з чим. 4. Перевірка первинного сприймання казки. — Діти на початку уроку ви мені розповідали, про те як запрошувати друзів у гості. Прослухавши казку ви зможете дати відповідь на моє питання.
— Хто і кого запрошував до себе в гості? Все у лиски вже в порядку, вийшла лиска на зарядку. Лапки — вгору, лапки — вниз. Й роззиралася геть скрізь. І на місці поскакала і присіла, і вставала головою покрутила вітрячка вона зробила потім лапки опустила і взялась собі до діла. IV. Закріплення та усвідомлення нового матеріалу.
1. Театралізація казки «Лисички і Журавля»
-А зараз давайте подивимося і поміркуємо дивлячись на театралізований уривок цієї казки. Які почуття передає Журавель коли він був в гостях? І в себе вдома? І які почуття передає лисиця коли вона була в гостях і в себе вдома? Діти дивлячись уривок цієї казки, які почуття були у лисиці — як господині, і у Журавля — як у запрошеного гостя? — А тепер ми подивимось як Журавель буде, приймати Лисицю у себе вдома, та побачите чи зміняться ці почуття які були. Як почувалася Лисиця в гостях у Журавля? (так само як і Журавель у неї вдома: розчарована, образлива) — Які ж почуття були у журавля? 2. Робота над технікою читання. а) А зараз ми пограємо в гру «Лисиця і зайці» 5. Підготовка до мовчазного читання казки. Діти, зверніть увагу на дошку. Ви бачите надруковані слова, які зустрічаються в тексті. 1. Спочатку прослухайте їх. Вгощу, запросини, Гостину, призволяйте, Зазирати, погордувати, Розгнівалася, випорожнит, припрошує
(Слова читає вчитель, потім учні хором, «ланцюжком» у прискореному темні) — А зараз ви прочитаєте казку мовчки, самостійно. — Діти, ви вже знаєте хто кого запрошував до себе в гості і після вашого самостійного читання, казки подумайте, як би у вас була чарівна папочка, як би ви допомогли порозумітися казковим героям?
6. Вибіркове читання. — Прочитайте у казці місця, де Лисичка і Журавель запрошують одне одного до себе на гостину. — Прочитайте, яке було частування у Лисички. — Прочитайте, як пригощав Журавель. — Про що це свідчить?
7. Фіз-хвилинка. Час настав для відпочинку, Проведемо фізкульт хвилинку.
З. Читання казки за особами.
V. Робота в групах «Будь дослідником». (розвісити малюнки) — Ось нарешті ви будете в ролі юних дослідників. — ви будете досліджувати малюнки в групах.
Кожна група повинна дослідити до якого етапу казки відноситься, малюнок. Ігр,, II гр., III гр., — Прошу кожну групу ПІДІЙТИ до свого малюнку.
— Дуже добре, кожна група справилась зі своїм завданням. Молодці.
|