Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе.

Канон за болящаго

Песнь 1

Ирмос: Пресекаемое море жезлом древле, Израиль пройде яко по пустыни, и крестообразно яве предуготовляет стези. Сего ради поим во хвалении чудному Богу нашему, яко прославися.

Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе.

В день печали, нашедшия на ны, к Тебе, Христе Спасе, припадающе, Твоея милости просим. Облегчи болезнь раба Твоего (имярек), изреки нам, яко и сотнику: " иди, се здрав есть отрок твой".

Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе.

Мольбы и моления с воздыханием к Тебе вопием: Сыне Божий, помилуй нас. Воздвигни со одра лежащаго (имярек), яко раслабленнаго словом: " возьми одр твой, глаголя, отпущаются ти греси твои".

Слава: Твоего, Христе, образа подобию поклоняющеся, верою целуем, и болящему (имярек) здравия просим, подражающе кровоточивей, яже подольца риз Твоих коснуся, и исцеление недуга прият.

И ныне: Пречистая Госпоже Богородице, всем известная Помощница, не презри нас, к Тебе припадающих, моли яко блага Своего Сына и Бога нашего, дати здравие болящему (имярек), да Тя с нами прославляет.

Песнь 3

Ирмос: Иже от несущих вся приведый, Словом созидаемая, совершаемая Духом, Вседержителю Вышний, в любви Твоей утверди мене.

Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе.

Иже от тяжких болезней на земли повержен (имярек), к Тебе, Христе, с нами вопиет. Подаждь здравие телеси его, яко же Езекии плакавшуся к Тебе.

Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе.

Призри, Господи, на наше смирение, и не помяни беззаконий наших, но веры ради болящаго (имярек), яко прокаженнаго словом исцели ему болезнь, да Твое, Христе Боже, славится имя.

Слава: Церковь, юже еси освятил, на ту, Христе, не даждь

поношения, но воздвигни невидимо в недузе на одре лежащаго (имярек), о немже молимтися, да не рекут невернии, где есть Бог их.

И ныне: К Твоему пречистому, Богородице, образу руце воздеюще вопием: услыши раб Твоих молитву и спаси в болезни лежащаго (имярек), да от болезни востав, воздаст обеты, яже в печали глаголаша уста его.

Седален:

На одре греховном лежаща мя, и страстьми уязвена, и якоже воздвигл еси Петрову тещу и спасе разслабленнаго носима со одром, тако и ныне посети, Милостиве, болящаго (имярек), понесый недуги рода нашего. Тебе единаго вемы терпелива и милосерда, милостива Врача душам и телесем, Христа Бога нашего, наводяща недуги и паки исцеляюща, подавающа прощение кающимся о согрешениих, Единаго Милосердаго и Милостиваго.

Слава: Аз грешный плачуся на одре своем лежа, прощение ми подаждь, Христе Боже, и от болезни сея воздвигни мя, яже есмь от юности грехи сотворил, избыти ми сих молитвами Богородицы даруй.

И ныне: Умилосердися и спаси мя, воздвигни мя от одра болезненнаго, мощь бо моя во мне изнеможе и весь нечаянием одержим есмь, Мати Божия Пречистая, исцели недугующа люте (имярек), Ты бо еси Помощница христианом.

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Биологическая медицина. Кандидоз мочеполовых органов (молочница) -- поражение урогенитального тракта дрожжеподобными грибами рода Candida | Песнь 4. Канон покаянный ко Господу нашему Иисусу Христу
Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.008 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал