Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.






Хор: Б огонача́ льным манове́ нием, / отвсю́ ду Богоно́ снии апо́ столи, / о́ блаки высо́ це взима́ еми, / доше́ дше пречи́ стаго и живонача́ льнаго Твоего́ те́ ла, / любе́ зно лобыза́ ху./ Превы́ шния же Небе́ сныя си́ лы, / с свои́ м Влады́ кою прише́ дше, / богоприя́ тное и пречи́ стое те́ ло предсыла́ юще, / у́ жасом одержи́ ми; / прекра́ сно же предыдя́ ху/ и неви́ димо вопия́ ху превы́ шним чинонача́ лиeм: / се Всецари́ ца Богоотрокови́ ца прии́ де./ Возми́ те врата́ и Сию́ преми́ рно подыми́ те, / Присносу́ щнаго Ма́ терь Све́ та, / Тоя́ бо ра́ ди всеро́ дное челове́ ком спасе́ ние бысть./ На Ню́ же взира́ ти не мо́ жем, / и Той досто́ йную честь возда́ ти немо́ щно: / Тоя́ бо преизя́ щное прехо́ дит всяк ум./ Те́ мже, Пречи́ стая Богоро́ дице, / при́ сно с Живоно́ сным Царе́ м и Рождество́ м живу́ щи, / моли́ ся вы́ ну сохрани́ ти и спасти́ / от вся́ каго прило́ га проти́ внаго/ но́ выя лю́ ди Твоя́: / Твое́ бо предста́ тельство стяжа́ хом, // во ве́ ки светоявле́ нно блажа́ ще.

 


Пареми́ и:

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: Б ытия́ чте́ ние.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из главы 28:)

Чтец: И зы́ де Иа́ ков от студенца́ кля́ твеннаго и и́ де в Харра́ нь. И обре́ те ме́ сто, и спа та́ мо: за́ йде бо со́ лнце, и взят от ка́ мения ме́ ста того́, и положи́ возгла́ вие себе́, и спа на ме́ сте о́ ном. И сон ви́ де. И се ле́ ствица, утвержде́ на на земли́, eя́ же глава́ досяза́ ше до небе́ с, и А́ нгели Бо́ жии восхожда́ ху и низхожда́ ху по ней. Госпо́ дь же утвержда́ шеся на ней, и рече́: Аз Бог Авраа́ мов, отца́ твоего́, и Бог Исаа́ ков, не бо́ йся: земля́, иде́ же ты спи́ ши на ней, тебе́ дам ю и се́ мени твоему́. И бу́ дет се́ мя твое́, я́ ко песо́ к земны́ й, и распространи́ тся на мо́ ре, и ли́ ву, и се́ вер, и на восто́ ки; и возблагословя́ тся о тебе́ вся коле́ на земна́ я и о се́ мени твое́ м. И се Аз с тобо́ ю, сохраня́ яй тя на вся́ ком пути́, а́ може а́ ще по́ йдеши. И возвращу́ тя в зе́ млю сию́, яко не и́ мам тебе́ оста́ вити, до́ ндеже сотвори́ ти Ми вся, ели́ ка глаго́ лах тебе́. И воста́ Иа́ ков от сна своего́, и рече́: яко eсть Госпо́ дь на ме́ сте сем, аз же не ве́ дех. И убоя́ ся, и рече́: я́ ко стра́ шно ме́ сто сие́; несть сие́, но дом Бо́ жий и сия́ врата́ Небе́ сная.

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П рoро́ чества Иезеки́ илева чте́ ние.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 43-44:)

Чтец: Т а́ ко глаго́ лет Госпо́ дь: бу́ дет от дне осма́ го и про́ чее, сотворя́ т иере́ и на олтари́ всесожже́ ния ва́ шего и я́ же спасе́ ния ва́ шего, и прииму́ вы, глаго́ лет Адонаи́ Госпо́ дь. И обрати́ мя на путь врат святы́ х вне́ шних, зря́ щих на восто́ ки, и сия́ бя́ ху затворе́ на. И рече́ Госпо́ дь ко мне: врата́ сия́ затворе́ на бу́ дут и не отве́ рзутся, и никто́ же про́ йдет сквозе́ их; я́ ко Госпо́ дь Бог Изра́ илев про́ йдет и́ ми, и бу́ дут затворе́ на. Я́ ко Игу́ мен ся́ дет в них сне́ сти хлеб, по пути́ Ела́ мских врат вни́ дет и по пути́ его́ изы́ дет. И введе́ мя по пути́ врат святы́ х, су́ щих к се́ веру, пря́ мо хра́ му, и ви́ дех, и се испо́ лнь сла́ вы храм Госпо́ день.

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П ри́ тчей чте́ ние.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из главы 9:)

Чтец: П рему́ дрость созда́ Себе́ дом и утверди́ столпо́ в седмь. Закла́ Своя́ же́ ртвенная, и раствори́ в ча́ ши Свое́ й вино́, и угото́ ва Свою́ трапе́ зу. Посла́ Своя́ рабы́, созыва́ ющи с высо́ ким пропове́ данием на ча́ шу, глаго́ лющи: И́ же есть безу́ мен, да уклони́ тся ко Мне. И тре́ бующим ума́ рече́: Прииди́ те, яди́ те Мой хлеб, и пи́ йте вино́, е́ же раствори́ х вам. Оста́ вите безу́ мие и жи́ ви бу́ дете, и взыщи́ те ра́ зума, да поживете́, и испра́ вите ра́ зум в ве́ дении. Наказу́ яй злы́ я прии́ мет себе́ безче́ стие, облича́ яй же нечести́ ваго опоро́ чит себе́: обличе́ ния бо нечести́ вому ра́ ны ему́. Не облича́ й злых, да не возненави́ дят тебе́. Облича́ й прему́ дра, и возлю́ бит тя. Даждь прему́ дрому вину́, и прему́ дрший бу́ дет. Сказу́ й пра́ ведному, и приложи́ т приима́ ти. Нача́ ло прему́ дрости страх Госпо́ день и сове́ т святы́ х ра́ зум: разуме́ ти бо зако́ н по́ мысла есть блага́ го. Сим бо о́ бразом мно́ гое поживе́ ши вре́ мя, и приложа́ тся тебе́ ле́ та живота́.

 


 

Лития́:

Стихи́ ры пра́ здника самогла́ сны:

Глас 1:

Хор: П одоба́ ше самови́ дцам Сло́ ва и слуга́ м/ и е́ же по пло́ ти Ма́ тере Его́ успе́ ние ви́ дети, / коне́ чное ели́ ко на Ней та́ инство, / я́ ко да не то́ кмо е́ же от земли́ Спа́ сово восхожде́ ние у́ зрят, / но и Ро́ ждшия Его́ преставле́ нию свиде́ тельствуют./ Те́ мже, отвсю́ ду Боже́ ственною си́ лою собра́ вшеся, / Сио́ на достиго́ ша/ и на Не́ бо иду́ щую предсыла́ ху, вы́ шшую Херуви́ м, / Е́ йже и мы с ни́ ми покланя́ емся, // я́ ко моля́ щейся о душа́ х на́ ших.

 

 

Глас 2:

Я́ же Небе́ с вы́ шшая су́ щи, / и Херуви́ м сла́ внейшая, / и всея́ тва́ ри честне́ йшая, / я́ же премно́ гия ра́ ди чистоты́ / Присносу́ щнаго Существа́ прия́ телище бы́ вши, / в Сыно́ вне ру́ це днесь всесвяту́ ю предае́ т ду́ шу, / и с Не́ ю исполня́ ются вся́ ческая ра́ дости, // и нам да́ рует ве́ лию ми́ лость.

 

 

В сенепоро́ чная Неве́ ста/ и Ма́ ти Благоволе́ ния О́ тча, / Я́ же Бо́ гу пронарече́ нная, / во Свое́ Ему́ жили́ ще несли́ тнаго соедине́ ния/ днесь пречи́ стую ду́ шу Творцу́ и Бо́ гу предае́ т, / Ю́ же Безпло́ тных си́ лы боголе́ пно подъе́ млют, / и к Животу́ преставля́ ется, / су́ щая Ма́ ти Живота́, / Свеща́ непристу́ пнаго Све́ та, / спасе́ ние ве́ рных// и упова́ ние душ на́ ших.

 

 

Глас 3:

П рииди́ те, вси концы́ земни́ и, / честно́ е преставле́ ние Богома́ тере восхва́ лим: / в ру́ це бо Сы́ на ду́ шу непоро́ чную положи́./ Те́ мже святы́ м успе́ нием Ея́ мир оживотвори́ ся, / во псалме́ х, и пе́ ниих, и пе́ снех духо́ вных// со Безпло́ тными и апо́ столы пра́ зднует све́ тло.

 

 

Глас 5:


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.007 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал