Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Зри: И починаем паки пети канон.






 

И после 6-й песни канона поем: Спаси от бед рабы Твоя, Богородице, яко вси по Бозе к Тебе прибегаем, яко нерушимей стене и предстательству.

Призри благосердием, Всепетая Богородице, на мое лютое телесе озлобление, и исцели души моея болезнь.

 

Таже иерей или диакон, ектению: Помилуй нас, Боже, по велицей милости Твоей, молим Ти ся, услыши и помилуй. Лик: Господи, помилуй. (трижды) Еще молимся о Великом господине и отце нашем, Святейшем Патриархе Алексии [и о господине нашем преосвященнейшем епископе (или архиепископе, или митрополите, имярек)]. Еще молимся о богохранимей стране нашей, властех и воинстве ея. Еще молимся о милости, жизни, мире, здравии, спасении, посещении, прощении и благопоспешении раба Божия [ или рабов Божиих, за нихже молебен поем ], имярек. Еще молимся за всю братию, и за вся христианы. Таже иерей, возглас: Яко милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Лик: Аминь.   Аще же иерея несть, глаголем точии: Господи, помилуй, (трижды) Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

И абие кондак, глас 6: Предстательство христиан непостыдное, ходатайство ко Творцу непреложное, не презри грешных молений гласы, но предвари, яко Благая, на помощь нас, верно зовущих Ти: ускори на молитву, и потщися на умоление, предстательствующи присно, Богородице, чтущих Тя.

 

Таже диакон или иерей глаголет: Вонмем. Премудрость. Вонмем.   И абие прокимен, глас 4:    

 

Помяну имя Твое во всяком роде и роде.

Стих: Слыши, Дщи, и виждь, и приклони ухо Твое.

 

Таже иерей или диакон: И о сподобитися нам слышанию Евангелия, Господа Бога молим. Лик: Господи, помилуй. (трижды) Иерей или диакон: Премудрость, прости, услышим святаго Евангелия. Иерей: Мир всем. Лик: И духови твоему. Аще же иерея несть, глаголем точии: Господи, помилуй, (трижды) Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

Таже чтущий Евангелие иерей или диакон (или же аще нет таковаго, мирянин) глаголет: От Луки святаго Евангелия чтение. Лик: Слава Тебе, Господи, слава Тебе. Иерей или диакон: Вонмем (аще иерея несть, Вонмем не глаголется).

 

И Евангелие: Во дни оны, воставши Мариам, иде в Горняя со тщанием, во град Иудов. И вниде в дом Захариин, и целова Елисавет. И бысть, яко услыша Елисавет целование Мариино, взыграся младенец во чреве ея: и исполнися Духа Свята Елисавет. И возопи гласом велиим, и рече: благословена Ты в женах, и благословен Плод чрева Твоего. И откуду мне сие, да прииде Мати Господа моего ко мне? Се бо яко бысть глас целования твоего во ушию моею, взыграся младенец радощами во чреве моем. И блаженна веровавшая, яко будет совершение глаголанным ей от Господа. И рече Мариам: Величит душа Моя Господа, и возрадовася дух Мой о Бозе, Спасе Моем. Яко призре на смирение рабы Своея: се бо отныне ублажат Мя вси роди. Яко сотвори Мне величие Сильный, и свято имя Его. Пребысть же Мариам с нею яко три месяцы и возвратися в дом Свой.

 

Лик: Слава Тебе, Господи, слава Тебе.

 

И абие на глас 6: Слава: Молитвами Богородицы, Милостиве, очисти множества согрешений наших. И ныне: Молитвами Богородицы, Милостиве, очисти множества согрешений наших.

 

Таже стих: Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот твоих очисти беззаконие мое.

 

И стихира, глас 6: Не ввери мя человеческому предстательству, Пресвятая Владычице, но приими моление раба Твоего: скорбь бо обдержит мя, терпети не могу демонскаго стреляния, покрова не имам, ниже где прибегну окаянный, всегда побеждаемь, и утешения не имам разве Тебе, Владычице мира, упование и предстательство верных, не презри моление мое, полезно сотвори.

 

Иерей или диакон: Спаси, Боже, люди Твоя и благослови достояние Твое, посети мир Твой милостию и щедротами, возвыси рог христиан православных и низпосли на ны милости Твоя богатыя: молитвами Всепречистыя Владычицы нашея Богородицы и Приснодевы Марии: силою честнаго и животворящаго Креста: предстательствы честных Небесных Сил безплотных: честнаго славнаго пророка, Предтечи и Крестителя Иоанна: святых славных и всехвальных апостол: иже во святых отец наших и вселенских учителей и святителей, Василия Великаго, Григория Богослова и Иоанна Златоустаго: иже во святых отца нашего Николая, архиепископа Мирликийскаго, чудотворца: святых равноапостольных Мефодия и Кирилла, учителей Словенских: святых равноапостольных великаго князя Владимира и великия княгини Ольги: иже во святых отец наших, святителя Михаила, перваго митрополита Киевскаго: первосвятителей Московских и всея Руси, Петра, Алексия, Ионы, Макария, Филиппа, Иова, Ермогена и Тихона: митрополитов Московских Филарета, Иннокентия и Макария: святителей имярек (епархиальных): святых славных и добропобедных мучеников: святых новомучеников и исповедников Российских имярек: святых царственных страстотерпцев: преподобных и богоносных отец наших имярек: святых праведных Иоанна Кронштадтского и Алексия Московскаго: святых блаженных имярек: святых и праведных Богоотец Иоакима и Анны: и святых имярек (ихже есть храм и ихже есть день и ихже хощеши помянути): и всех святых: молим Тя, многомилостиве Господи, услыши нас, грешных, молящихся Тебе, и помилуй нас. И отвещаем: Господи, помилуй, (12 раз) Иерей: Милостию и щедротами и человеколюбием Единороднаго Сына Твоего, с Нимже благословен еси, со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. И отвещаем: Аминь.   Аще же иерея несть, абие поем канон, песнь 7-ю.  

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.008 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал