Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 4






ТРОПАРЬ АРХАНГЕЛУ МИХАИЛУ Глас 4

Небесных воинств Архистратиже, молим тя присно мы недостойнии, да твоими молитвами оградиши нас кровом крил невещественныя твоея славы, сохраняя ны, припадающия прилежно и вопиющия: от бед избави ны, яко чиноначальник Вышних Сил.

КАНОН СВЯТОМУ АРХАНГЕЛУ МИХАИЛУ

Глас 4-й

Песнь 1

Ирмос: Отверзу уста моя, и наполнятся Духа, и слово отрыгну Царице Матери; и явлюся светло торжествуя, и воспою радуйся Тоя чудеса.

Припев: Святый Архистратиже Михаиле, моли Бога о нас.

Божественными светлостьми облиставаем всегда, ум мой озари, еже воспети тя, Архистратиже горних воинств, всех утверждение притекающих к тебе.

Святый Архистратиже Михаиле, моли Бога о нас.

Ум пребезначальный, премирнаго чина начальника показа тя, преславне Архистратиже, и свет сущих во тьме, и божественное украшение Церкви своея.

Слава: Умов превышая небесных в силе и благолепии, дольным же всеизряднейше, Михаиле, явился еси ограждение и оружие, враги потребляющее.

И ныне: Дево Всенепорочная, Ангелов радование, человеков помоще, Ты мне помози мореплавающему, и в бури греха присно впадающу и бедствующу.

Песнь 3

Ирмос: Твоя песнословцы, Богородице, живый и независтный источниче, лик себе совокупльшыя духовно утверди, в Божественней Твоей славе венцев славы сподоби.

Святый Архистратиже Михаиле, моли Бога о нас.

Крепостию Божественною, воеводо Ангелов всехвальне, обходиши всю землю, от лютых ны изъимая, призывающыя твое преславное имя.

Святый Архистратиже Михаиле, моли Бога о нас.

Яко богоподобен проповедник, яко предстатель верных непостыден, заблуждших путевождь, и наказатель был еси выну, Архистратиже боговиднейший.

Слава: Божественнаго сияния чистейшее зерцало явился еси, озаряя лучами трисолнечнаго Божества вся дальная, на небеси и на земли, Михаиле Первоангеле, досточудне.

И ныне: Невещественныя Умы составивый волею, в вещественное Твое чрево вселися хотением, Всенепорочная, плотию зрим николиже зренный.

Седален, глас 1-й

Лик Ангельский Архистратига имея, божественнаго Михаила, с ним Святей Троице немолчное приносит пение: из не сущих бо Содетель всяческих воинства огнезрачных чинов, словом приведе.

Слава, И ныне: Упование христиан Пресвятая Дево, Егоже родила еси Бога, паче ума же и слова, непрестанно моли с вышними силами, подати нам оставление грехов, и исправление жития, верою и любовию присно Тя славящим.

Песнь 4

Ирмос: Седяй в славе на Престоле Божества, во облаце легце прииде Иисус Пребожественный, нетленною дланию, и спасе зовущыя: слава Христе силе Твоей.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.007 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал