Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Верте́пе, благоукраси́ся,/ А́гница бо гряде́т, чревонося́щи Христа́,/ я́сли же






В ерте́ пе, благоукраси́ ся, / А́ гница бо гряде́ т, чревонося́ щи Христа́, / я́ сли же, подыми́ те/ сло́ вом разреши́ вшаго от безслове́ снаго дея́ ния нас, земноро́ дных./ Па́ стырие, свиря́ юще, свиде́ тельствуйте чудеси́ стра́ шному, / и волсви́ от Перси́ ды, зла́ то, и лива́ н, и сми́ рну Царю́ принеси́ те, / я́ ко яви́ ся Госпо́ дь из Де́ вы Ма́ тере./ Ему́ же и, прини́ кше, ра́ бски Ма́ ти поклони́ ся/ и привеща́ ше к держи́ мому на объя́ тиих Ея́: / ка́ ко все́ ялся еси́ Мне? / Или́ ка́ ко прозя́ бл еси́ во Мне, // Изба́ вителю мой и Бо́ же?

 

Вход с кади́ лом:

Диа́ кон: П рему́ дрость, про́ сти.

Све́ те Тихи́ й:

Хор: С ве́ те Ти́ хий святы́ я сла́ вы Безсме́ ртнаго Отца́ Небе́ снаго, Свята́ го, Блаже́ ннаго, Иису́ се Христе́! Прише́ дше на за́ пад со́ лнца, ви́ девше свет вече́ рний, пое́ м Отца́, Сы́ на и Свята́ го Ду́ ха, Бо́ га. Досто́ ин еси́ во вся времена́ пет бы́ ти гла́ сы преподо́ бными, Сы́ не Бо́ жий, живо́ т дая́ й; те́ мже мир Тя сла́ вит.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

Иере́ й: М ир всем.

Хор: И ду́ хови твоему́.

 

Проки́ мен воскре́ сный:

Диа́ кон: П рему́ дрость во́ нмем. П роки́ мен, глас шесты́ й:

Г оспо́ дь воцари́ ся, в ле́ поту облече́ ся.

Хор: Г оспо́ дь воцари́ ся, в ле́ поту облече́ ся.

Диа́ кон: О блече́ ся Госпо́ дь в си́ лу, и препоя́ сася.

Хор: Г оспо́ дь воцари́ ся, в ле́ поту облече́ ся. (На каждый стих)

Стих 2. И́ бо утверди́ вселе́ нную, я́ же не подви́ жится.

Стих 3. Д о́ му Твоему́ подоба́ ет святы́ ня, Го́ споди, в долготу́ дний.

Диа́ кон: Г оспо́ дь воцари́ ся.

Хор: В ле́ поту облече́ ся.

 

Пареми́ и отцо́ в:

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: Б ытия́ чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.


(Из главы 14:)

Чтец: С лы́ шав Авра́ м, я́ ко плене́ н бысть Лот, брата́ нич его́, сочте́ свои́ х си домоча́ дец три́ ста и осмна́ десять и погна́ во след их да́ же до Да́ на. И нападе́ на ня но́ щию сам и о́ троцы его́ с ним; и порази́ их, и гони́ их до Хова́ ла, е́ же есть ошу́ юю Дама́ ска. И возврати́ вся́ каго коня́ Содо́ мскаго, и Ло́ та, брата́ нича своего́, возврати́, и вся име́ ния его́, и жены́, и лю́ ди. Изы́ де же царь Содо́ мский в сре́ тение ему́, повнегда́ возврати́ тися ему́ от се́ ча ходоллогомо́ рскаго и с царьми́, и́ же с ним, во удо́ ль Сави́ ну, сие́ же бя́ ше по́ ле царе́ во. И Мелхиседе́ к, царь Сали́ мский, изнесе́ хле́ бы и вино́, бя́ ше же свяще́ нник Бо́ га Вы́ шняго. И благослови́ Авра́ ма, и рече́: благослове́ н Авра́ м Бо́ гу Вы́ шнему, И́ же созда́ Не́ бо и зе́ млю, и благослове́ н Бог Вы́ шний, И́ же предаде́ враги́ твоя́ под ру́ ки тебе́.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: В тора́ го зако́ на чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из главы 1:)

Чтец: В о днех о́ нех рече́ Моисе́ й к сыно́ м Изра́ илевым: ви́ дите, преда́ х пред лице́ м ва́ шим зе́ млю, вше́ дше, насле́ дуйте ю, ю́ же кля́ тся Госпо́ дь отце́ м ва́ шим, Авраа́ му, и Исаа́ ку, и Иа́ кову, да́ ти им и се́ мени их по них. И реко́ х к вам во вре́ мя о́ но, глаго́ ля: не возмогу́ еди́ н води́ ти вас. Госпо́ дь Бог ваш умно́ жил вы есть, и се есте́ днесь, я́ ко зве́ зды небе́ сныя, мно́ жеством. Госпо́ дь Бог оте́ ц на́ ших да приложи́ т вам, я́ ко да бу́ дете ты́ сящами сугу́ бо, и да благослови́ т вас, я́ коже глаго́ ла вам. И взях от вас му́ жи му́ дры, и све́ домы, и смы́ сленны, и поста́ вих их владе́ ти над ва́ ми, тысященача́ льники, и стонача́ льники, и пятьдесятонача́ льники, и десятонача́ льники, и письмоводи́ тели судия́ м ва́ шим. И запове́ дах судия́ м ва́ шим во вре́ мя о́ но, глаго́ ля: разслу́ шайте посреде́ бра́ тий ва́ ших и суди́ те пра́ ведно посреде́ му́ жа, и посреде́ бра́ та его́, и посреде́ прише́ льца его́. Да не позна́ ете лица́ в суде́, ма́ лому и вели́ кому су́ диши и не устыди́ шися лица́ челове́ ческа, я́ ко суд Бо́ жий есть.

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: В тора́ го зако́ на чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из главы 10:)

Чтец: В о днех о́ нех рече́ Моисе́ й к сыно́ м Изра́ илевым: се Го́ спода Бо́ га твоего́ не́ бо и не́ бо небесе́, земля́ и вся, ели́ ка суть на ней. Оба́ че отцы́ ва́ ша произво́ ли Госпо́ дь люби́ ти их и избра́ се́ мя их по них, вас, па́ че всех язы́ к, в день сей. И обре́ жите жестокосе́ рдие ва́ ше, и вы́ я ва́ ша не ожесточи́ те ктому́. И́ бо Госпо́ дь Бог ваш, Сей Бог бого́ в и Госпо́ дь господе́ й, Бог вели́ кий, и кре́ пкий, и стра́ шный, И́ же не диви́ тся лицу́, ниже́ взе́ млет дар. Творя́ й суд прише́ льцу, и си́ ру, и вдови́ це и лю́ бит прише́ льца, да́ ти ему́ хлеб и ри́ зу. И возлюби́ те прише́ льца, прише́ льцы бо бе́ сте в земли́ Еги́ петстей. Го́ спода Бо́ га твоего́ да убои́ шися, и Тому́ еди́ ному послу́ жиши, и к Нему́ прилепи́ шися, и И́ менем Его́ клене́ шися. Той хвала́ твоя́, и Той Бог твой, и́ же сотвори́ л ти есть вели́ кая и сла́ вная сия́, я́ же ви́ десте о́ чи твои́.

Пареми́ и святи́ теля Петра́:

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П ри́ тчей чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 10, 3 и 8:)

Чтец: П а́ мять пра́ веднаго с похвала́ ми, и благослове́ ние Госпо́ дне на главе́ его́. Блаже́ н челове́ к, и́ же обре́ те прему́ дрость, и сме́ ртен, и́ же уве́ де ра́ зум. Лу́ чше бо сию́ купова́ ти, не́ жели зла́ та и сребра́ сокро́ вища. Честне́ йшая же есть ка́ мений многоце́ нных, все же честно́ е недосто́ йно ея́ есть. Долгота́ бо дней и ле́ та живота́ в десни́ це ея́, в шу́ йце же ея́ бога́ тство и сла́ ва. От уст ея́ исхо́ дит пра́ вда, зако́ н же и ми́ лость на язы́ це но́ сит. Послу́ шайте у́ бо мене́, о ча́ да, честна́ я бо реку́, и блаже́ н челове́ к, и́ же пути моя́ сохрани́ т. Исхо́ ди бо мои́ – исхо́ ди живота́, и уготовля́ ется хоте́ ние от Го́ спода. Сего́ ра́ ди молю́ вас и предлага́ ю мой глас сыново́ м челове́ ческим: я́ ко аз, прему́ дрость, устро́ их сове́ т, и ра́ зум и смысл аз призва́ х. Мой сове́ т и утвержде́ ние, мой ра́ зум, моя́ же кре́ пость. Аз мене́ лю́ бящия люблю́, и́ щущии же мене́ обря́ щут благода́ ть. Разуме́ йте у́ бо, незло́ бивии, кова́ рство, ненака́ заннии же, прилага́ йте сердца́. Послу́ шайте мене́ и па́ ки, честна́ я бо реку́, и отве́ рзу от усте́ н пра́ вая, я́ ко и́ стине поучи́ тся горта́ нь мой, ме́ рзки же предо мно́ ю устны́ лжи́ выя. С пра́ вдою вси глаго́ лы уст мои́ х, ничто́ же в них стро́ потно, ниже́ развраще́ нно. Вся пра́ ва суть разумева́ ющим и про́ ста обрета́ ющим ра́ зум. Научу́ бо вас и́ стине, да бу́ дет о Го́ споде наде́ жда ва́ ша, и испо́ лнитеся Ду́ ха.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П рему́ дрости Соломо́ новы чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 4, 5:)

Чтец: П раведник, аще постигнет скончатися, в покои будет. Осудит же праведник умираяй живущия нечестивыя. Узрят бо кончину праведнаго и не разумеют, что совещаша о нем, яко повержет Господь нечестивыя безгласны ниц и поколеблет их от оснований, и до последняго исчезнут в болезни, и память их погибнет. Приидут бо в помышление согрешений своих ужасни, и обличит их сопротив беззакония их. Тогда станет в дерзновении мнозе праведник пред лицем оскорбивших его и отметающих труды его. Видевше же его, смятутся страхом многим и ужаснутся о преславнем спасении его. Рекут бо в себе, кающеся, и в тесноте духа воздохнут и рекут: сей бе, егоже имехом некогда в посмех и в притчу поношения, безумнии, житие его вменихом неистово и кончину его безчестну. Како вменися в сынех Божиих, и во святых жребий его есть? Убо заблудихом от пути истиннаго, и правды свет не облиста нам, и солнце не возсия нам. Беззаконных исполнихомся стезь и погибели, и ходихом стези непроходны, пути же Господня не разумехом.

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П рему́ дрости Соломо́ ни чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 10, 6, 8, 9:)

Чтец: У ста праведнаго каплют премудрость: устне же мужей мудрых ведят благодать. Уста мудрых поучатся премудрости, правда же избавляет их от смерти. Скончавшуся мужу праведну, не погибнет надежда. Сын бо праведен раждается в живот, и во благих своих плод правды обымет. Свет праведным всегда, и от Господа обрящут благодать и славу. Язык мудрых добрая свесть, и в сердце их почиет мудрость. Любит Господь преподобныя сердца, приятни же ему вси непорочнии в пути. Мудрость Господня просвещает лице разумнаго. Постигает бо желающия ю, прежде даже разумети ю, и удобь узрится от любящих ю. Утреневавый к ней, не утрудится, и бдяй ея ради, вскоре без печали будет. Яко достойных ея сама обходит ищущи, и во стезях ея является им благоприемне. Мудрости никогдаже одолеет злоба. Сих ради и рачитель бых доброты ея, и возлюбих ю, и поисках от юности моея. И взысках невесту привести себе, яко всех Владыка возлюби ю. Таибница бо есть Божия хитрости, и обретательница дел Его. Труды ея суть добродетели: целомудрию же и разуму та учит, правде и мужеству, ихже потребнее ничтоже есть в житии человеком. Аще же и многаго искусства желает кто, весть древняя, и быти хотящая разсмотрит: свесть извития словес, и разрешения гаданий, знамения и чудеса проразумеет, и сбытия времен и лет; и всем советник есть благ, яко безсмертие есть в ней, и благославие во общении словес ея. Сего ради беседовах ко Господу, и помолихся Ему, и рех от всего сердца моего: Боже отцев и Господи милости, сотворивый вся словом Твоим, и мудростию Твоею устроивый человека, да владеет бывшими от Тебе тварьми, и да управляет мир в преподобии и правде. Даждь ми Твоих Престолов приседящую премудрость, и не отлучи мене от отрок Твоих, яко аз раб Твой, и сын рабыни Твоея. Посли ю с Небес от святаго жилища Твоего, и от престола славы Твоея, да сущи со мною научит мя, что благоугодно есть пред Тобою, и наставит мя в разум, и сохранит мя в славе своей. Помышления бо смертных вся боязлива, и погрешительна умышления их.

 

Ектения́ сугу́ бая:

Диа́ кон: Р це́ м вси от всея́ души́, и от всего́ помышле́ ния на́ шего рцем.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: Г о́ споди Вседержи́ телю, Бо́ же оте́ ц на́ ших, мо́ лим Ти ся, услы́ ши и поми́ луй.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: П оми́ луй нас, Бо́ же, по вели́ цей ми́ лости Твое́ й, мо́ лим Ти ся, услы́ ши и поми́ луй.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй. (Трижды, на каждое прошение)

Диа́ кон: Е ще́ мо́ лимся о Вели́ ком Господи́ не и Отце́ на́ шем Святе́ йшем Патриа́ рхе Кири́ лле, и о Господи́ не на́ шем Высокопреосвяще́ ннейшем митрополи́ те (или: архиепи́ скопе, или: преосвяще́ ннейшем епи́ скопе имяре́ к), и всей во Христе́ бра́ тии на́ шей.

Е ще́ мо́ лимся о Богохрани́ мей стране́ на́ шей, власте́ х и во́ инстве ея́, да ти́ хое и безмо́ лвное житие́ поживе́ м во вся́ ком благоче́ стии и чистоте́.

Е ще́ мо́ лимся о блаже́ нных и приснопа́ мятных созда́ телех свята́ го хра́ ма сего́, и о всех преждепочи́ вших отце́ х и бра́ тиях, зде лежа́ щих и повсю́ ду, правосла́ вных.

Е ще́ мо́ лимся о ми́ лости, жи́ зни, ми́ ре, здра́ вии, спасе́ нии, посеще́ нии, проще́ нии и оставле́ нии грехо́ в рабо́ в Бо́ жиих настоя́ теля, бра́ тии и прихо́ жан свята́ го хра́ ма сего́.

Е ще́ мо́ лимся о плодонося́ щих и доброде́ ющих во святе́ м и всечестне́ м хра́ ме сем, тружда́ ющихся, пою́ щих и предстоя́ щих лю́ дех, ожида́ ющих от Тебе́ вели́ кия и бога́ тыя ми́ лости.

Иере́ й: Я́ ко Ми́ лостив и Человеколю́ бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ ву возсыла́ ем, Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в.

Хор: А ми́ нь.

 

Сподо́ би, Го́ споди:

Хор: С подо́ би, Го́ споди, в ве́ чер сей без греха́ сохрани́ тися нам. Благослове́ н еси́, Го́ споди, Бо́ же оте́ ц на́ ших, и хва́ льно и просла́ влено и́ мя Твое́ во ве́ ки. А ми́ нь.

Б у́ ди, Го́ споди, ми́ лость Твоя́ на нас, я́ коже упова́ хом на Тя. Благослове́ н еси́, Го́ споди, научи́ мя оправда́ нием Твои́ м. Благослове́ н еси́, Влады́ ко, вразуми́ мя оправда́ нием Твои́ м. Благослове́ н еси́, Святы́ й, просвети́ мя оправда́ нии Твои́ ми.

Г о́ споди, ми́ лость Твоя́ во век, дел руку́ Твое́ ю не пре́ зри. Тебе́ подоба́ ет хвала́, Тебе́ подоба́ ет пе́ ние, Тебе́ сла́ ва подоба́ ет. Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в. А ми́ нь.


Ектения́ проси́ тельная:

Диа́ кон: И спо́ лним вече́ рнюю моли́ тву на́ шу Го́ сподеви.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: З аступи́, спаси́, поми́ луй и сохрани́ нас, Бо́ же, Твое́ ю благода́ тию.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: В е́ чера всего́ соверше́ нна, свя́ та, ми́ рна и безгре́ шна у Го́ спода про́ сим.

Хор: П ода́ й, Го́ споди. (На каждое прошение)

Диа́ кон: А́ нгела ми́ рна, ве́ рна наста́ вника, храни́ теля душ и теле́ с на́ ших, у Го́ спода про́ сим.

П роще́ ния и оставле́ ния грехо́ в и прегреше́ ний на́ ших у Го́ спода про́ сим.

Д о́ брых и поле́ зных душа́ м на́ шим и ми́ ра ми́ рови у Го́ спода про́ сим.

П ро́ чее вре́ мя живота́ на́ шего в ми́ ре и покая́ нии сконча́ ти у Го́ спода про́ сим.

Х ристиа́ нския кончи́ ны живота́ на́ шего, безболе́ знены, непосты́ дны, ми́ рны и до́ браго отве́ та на Стра́ шнем Суди́ щи Христо́ ве про́ сим.

П ресвяту́ ю, Пречи́ стую, Преблагослове́ нную, Сла́ вную Влады́ чицу на́ шу Богоро́ дицу и Присноде́ ву Мари́ ю, со все́ ми святы́ ми помяну́ вше, са́ ми себе́, и дру́ г дру́ га, и весь живо́ т наш Христу́ Бо́ гу предади́ м.

Хор: Т ебе́, Го́ споди.

Иере́ й: Я́ ко Бла́ г и Человеколю́ бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ ву возсыла́ ем, Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в.

Хор: А ми́ нь.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.014 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал