Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 16
Тема: Урок узагальнення. Співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. «Родина строкатих рибок». Мета: навчати учнів працювати у змішаній техніці (акварель, туш, кольоровий папір, декоративно-прикладне мистецтво); закріплювати вміння розміщувати елементи на малюнку; дотримувати закони композиції, навички роботи в графічній техніці; продовжувати знайомити з силуетними формами й декором; навчати учнів працювати в колективі, об’єднувати творчий потенціал групи, навчати міркувати; пояснювати дітям співвідношення фактури матеріалу й техніки виконання малюнка; розвивати дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; забезпечувати доброзичливу атмосферу. Обладнання: репродукції картин відомих художників, великий аркуш для колективної роботи (або шматок шпалер відповідного кольору); матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; аудіозапис (К. Дебюссі «Море»); кольоровий папір; туш; пензлі №1, 2; ємність для води; простий олівець; гумка; серветки для витирання рук і пензлів; ножиці; клей ПВА. Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів – Що таке графічний малюнок? – Які матеріали використовують для його створення? – Які матеріали та інструменти знадобляться для створення аплікації? III. Вивчення нового матеріалу 1. Розповідь учителя – Ми вже мандрували морським дном і знаємо, що в морі є дуже багато найрізноманітніших мешканців. Сьогодні ми вирушимо в гості до риб. – Глибоко-глибоко в синьому морі жила дивовижна блискуча рибка із золотими лусочками. Вона так пишалася своїм незвичайним убранням, що вважала себе кращою за інших і ні на кого не звертала уваги. Маленькі рибки із захватом милувалися її неприступною красою. Одного разу найменша рибка зважилася заговорити з блискучою красунею і попросила: – Вибачте, сестричко, чи не подаруєте ви мені одну свою лусочку? Вона така яскрава, що світитиме замість ліхтарика, і я не боятимуся темряви. – Нічого не відповіла блискуча рибка, тільки пихато сплеснула хвостом і пропливла повз неї. Маленька рибка зітхнула і повернулася до своїх веселих подружок. Вони гралися в піжмурки в заростях водоростей і зовсім забули про блискучу рибку. – Горда рибка-одиначка зі смутком подивилася на своїх сусідок і прошепотіла: – Чому їм так добре? Вони такі непоказні, але весь час граються і веселяться. А я така гарна і завжди одна. Ніхто не грається зі мною, ніхто не бажає розмовляти! Що ж мені робити? – Поділися своїм багатством з іншими. Роздай рибкам по одній лусочці. Ти, звісно, станеш не такою гарною, але зможеш зрозуміти, що таке дружба, — прошепотіла у відповідь стара морська зірка. – Позбавитися своєї краси?! Нізащо! — вигукнула блискуча рибка і попливла в зарості актиній. – Але плавати самій було так сумно, а маленькі рибки гралися так весело, що блискуча красуня замислилася: «Мабуть, і правда нічого страшного не станеться, якщо я поділюся своїми блискучими лусочками». І вона подарувала маленьким рибкам блискучі ліхтарики — кожна отримала чудовий подарунок. – Рибки-малята так щиро раділи і дякували їй, що наша рибка розчулено змахнула плавцем сльозинку і зніяковіло відвернулася. «Боже мій, як соромно! Я була такою пихатою і жадібною, а бути щедрою, виявляється, також щастя!» – Відтоді всі рибки засяяли сліпучою красою, і наша блискуча рибка ніколи більше не залишалася на самоті. І в морі запанували дружба і веселощі. – Чому було сумно блискучій рибці? – Чого нас учить казка про рибок? IV. Закріплення вивченого матеріалу 1. Творче завдання – Разом створімо царство рибок, використовуючи наявні в нас матеріали. Кожний намалює одну рибку, і разом ми зберемо їх в одну дружну родину. (Учнів класу необхідно об’єднати у робочі групи по 6—8 чо ловік. Якщо є можливість, слід зсунути столи так, щоб кожна група мала спільну робочу поверхню.) 2. Правила роботи і техніка безпеки – Стіл застелити папером або клейонкою. – Туш необхідно налити в кришечку і прикріпити до столу липучкою або поставити кришечку в невеличку коробочку, щоб туш, випадково розлившись, не забруднила всю робочу поверхню. – Ретельно миємо пензлики після роботи з тушшю або клеєм. – Під час роботи не розмахуємо пензлями і ножицями. – Акуратно поводимося з тушшю і клеєм. (Учитель демонструє зображення рибок на дошці, проговорю ючи особливості їх будови. Учні малюють своїх рибок пальцями у повітрі (вправа без матеріалів) і починають малювати на папері. Для підвищення творчого настрою бажано ввімкнути аудіо- запис твору К. Дебюссі «Море».) – Спочатку оберіть колір для вашої рибки. Намалюйте її простим олівцем на кольоровому папері та акуратно виріжте ножицями. (Перш ніж декорувати рибку за допомогою туші, можна ви конати ігрові вправи.) 3. Навчальні вправи: Вправа № 1. «Пензлик танцює» – Пензлик прикладають до аркуша паперу плиском, залишаючи слід. Повторення таких елементів є орнаментом. Вправа № 2. «Пензлик потягується» – Від плями витягають лінію, працюючи всією площиною пензлика, поступово переходячи на самий кінчик. Вправа № 3. «На що схожа пляма?» – Якщо під час роботи з тушшю на аркуші з’являться плями, їх також слід перетворити на елемент візерунка. 4. Слово вчителя – У кожного з вас намальована чудова рибка. Подивіться, які вони різні! Тепер нехай кожен виріже кущик водоростей, щоб нашим рибкам було де гратися у піжмурки. (Вирізування без попереднього малюнка олівцем за принципом «малюємо ножицями».) 5. Колективна робота за творчим завданням За допомогою вчителя учні з’ясовують можливі варіанти композиції з урахуванням колірної гами та розмірів окремих елементів, обговорюючи можливі помилки. Добре, якщо кожний учасник групи має можливість запропонувати свій варіант композиції. Коли знайдено місце для кожної дитячої роботи, учні приклеюють елементи до фону. V. Підбиття підсумків 1. Обговорення учнівських робіт Під час обговорення необхідно звернути увагу учнів на чергування геометричніх візерунків у заповненні силуетної форми. Декорування не повинне руйнувати загальної форми. Тема 3. Зображення основних форм та їхніх частин у графіці та живописі (9 годин) Усвідомлення вибору положення аркуша паперу залежно від форми об’єкта зображення. «Веселий сніговик». Розмаїття форм. Взаємозв’язок основної форми та її частин. Малювання з натури. «Новорічна ялинка». Особливості зображення складної форми на основі простих форм. Порівняння розмірів форм та їх складових частин. Контраст та нюанс. «Синичка». Виражальні можливості ліній (актуалізація знань). Створення виразного образу графічними засобами на основі творчої уяви. «Родина хитрого їжачка». Закріплення знань про лінію горизонту. Поняття плановості. Ознайомлення з технікою набризку. «Снігопад». Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів (“веселий”, “легкий”, “ніжний” тощо). «Весняне чудо-дерево». Створення засобами кольору певного за характером виразного образу. Елементарні поняття про гармонію споріднених кольорів (наприклад, блакитний – синій – фіолетовий, світло-зелений – зелений – темно-зелений тощо). «Природа прокидається». Елементарні поняття про гармонію споріднених кольорів. «Весняна галявина». Симетрія як засіб гармонізації форми. Ознайомлення з технікою монотипії. «Дивовижні метелики»
|