![]() Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
А. Як правило, я наполегливо прагну досягти свого. ⇐ ПредыдущаяСтр 8 из 8
Б. Вирішуючи суперечливу ситуацію, я намагаюся знайти підтримку в іншого. 29. А. Я пропоную середню ситуацію. Б. Вважаю, що не завжди потрібно хвилюватися через те, що виникають розходження. 30. А. Я намагаюся не зачіпати почуття іншого. Б. Я завжди обираю таку позицію у суперечці, щоб спільними зусиллями досягти успіху.
Додаток 3 ЗАНЯТТЯ ЗА ТЕМОЮ „МИЛОСЕРДЯ ТА СПІВЧУТТЯ” Мета: продовжувати формувати в дітей морально-етичні уявлення та адекватні форми поведінки; учити правильно висловлювати почуття та емоції, оцінювати себе та інших; розширювати знання дітей про такі моральні категорії, як милосердя, співчуття; корегувати емоційну сферу дітей; розвивати почуття жалю, відповідальності; виховувати чутливість до стану інших людей, дбайливість, співчуття, милосердя. Матеріал: лялька „Добрик”, повітряна кулька, плакат „Права дитини”. Хід заняття: Добрик приніс книгу, вихователь пропонує послухати оповідання. В. О. Сухомлинський „ Як Сергійко навчився жаліти” Сергійко гуляв собі біля ставка. І побачив дівчинку, що сиділа на березі. Підходить до неї, а вона й каже: - Не заважай мені слухати, як хлюпочуть хвилі. Сергійко здивувався. А потім узяв та й кинув у ставок камінець. Дівчинка й питає: - Що ти кинув у воду? Сергійко ще більше здивувався. - Хіба ти не бачила? Я кинув камінець. Дівчинка й каже: - Я нічого не бачила, бо я сліпа. Сергійко довго дивився на дівчинку. Він не міг уявити: як це воно, коли людина не бачить? Настала ніч. Сергійко ліг спати. Серед ночі прокинувся. Його розбудив шум за вікном. Шумів вітер, у шибки стукав дощ, а в хаті було темно. Сергійкові стало страшно. Йому пригадалася сліпа дівчинка. Тепер він уже не дивувався – його серце стиснув жаль. Як же вона бідна живе в темряві? Сергійкові хотілося, щоб швидше настав день. Він піде до сліпої дівчинки і пожаліє її. Бесіда за змістом оповідання: Чому Сергійко пожалів дівчинку? Що підштовхнуло його до співчуття? Як Сергійко зрозумів, як це, коли людина не бачить? Чи вмієте ви співчувати, коли у когось неприємності?
Вправа „Чарівна кулька” Діти передають „чарівну” кульку одне одному і розповідають, кому з героїв оповідання вони співчувають. Д о б р и к. Я співчуваю дітям-інвалідам, які не можуть бачити, сліпим. Спробуйте закрити очі. Чи приємно вам не бачити сонечка, друзів, мами? Що ви відчуваєте? (Відповіді дітей.) Вихователь. А ще слід співчувати німим діткам, які не можуть розмовляти, не чують. Спробуйте затулити вуха. Хіба це добре – не чути голосів пташок, мами, казочку, пісеньку? Як ви вважаєте? Д о б р и к. Але ще є діти, які не можуть рухатися, танцювати, грати у футбол, бо у них хворі ноги. Як ви думаєте, діти, як жи-веться таким людям?
Вправа „Квітка милосердя” Кожна дитина отримує пелюстку, заплющує очі і розповідає, що можна зробити корисного для дітей-інвалідів, та викладає пелюстку. Вихователь. Діти, а хто бачив таких діток, людей? Чи можна сміятися з них? Показувати пальцями? (Відповіді дітей.) Вони такі самі люди, як і ми. Так само люблять сміятися, гратися, дружити. У них є такі самі права, як і в нас: вчитися, лікуватися, мати сім'ю, але вони потребують особливої турботи, бо хворі. Відшукайте на плакаті знак, який означає „Особлива турбота – дітям-інвалідам”. Творче завдання „Допоможемо” Діти придумують, що можна зробити в певних ситуаціях: - згоріла квартира майже зі всім майном; - у друга загубилося кошеня; - пташка випала з гнізда; - друг загубив гроші, які йому дала мама, щоб купити хліб. Вправа „Сердечка співчуття” Добрик дарує дітям по два сердечка: одне – дитині, за те, що вона добра, милосердна, а друге – просить подарувати тому, кому дитина найбільше співчуває. У декого з дітей Добрик питає, кому саме подарує дитина „сердечко співчуття”. Додаток 4 ОПОВІДАННЯ „ГОРБАТЕНЬКА” В. СУХОМЛИНСЬКОГО Другий клас розв'язував задачу. Тридцять п'ять учнів схилились над зошитами. Коли у двері хтось постукав. Відчини двері й подивись, будь добрий, хто там стукає, попросив учитель. Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, швидко відчиняє двері. До класу заходить директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п'ять пар очей пильно дивилися на незнайому дівчинку. Вона була горбатенька. Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився в очі школярів і ніби благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки. У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на незнайомку й лагідно усміхалися. Учитель полегшено перевів подих. Цю дівчинку звуть Оля, – сказав директор. – Вона приїхала до нас з іншого міста. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачте, яка вона маленька? Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за передніми партами, піднесли руки. Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит на людяність. Запитання: 1. Якою була новенька дівчинка? 2. Чи добре діти поставилися до новенької? 3. Чому вчитель був задоволений? 4. Як вчинив би ти, коли б у твою групу прийшла хвора дитина?
Додаток 5 ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ Правила безумовного прийняття: Правило 1. Поважайте дитину і показуйте їй це. Правило 2. Усвідомлюйте право дитини забути, помилитися, інакше дивитись на речі або по своєму пояснити власну поведінку. Правило 3. Уважно слухайте її і намагайтеся зрозуміти. Правило 4. Не намагайтеся підкорити дитину собі насильницькими методами чи тиском. Правило 5. Виражайте незадоволення окремими діями дитини, а не нею в цілому. Правило 6. Говоріть з дитиною так, як би ви хотіли, щоб говорили з Вами, уникайте повчального тону. Правило 7. Будьте справедливими, і якщо необхідно, то умійте признавати свої помилки і вибачатися за неправильні вчинки. Правило 8. Любіть і приймайте дитину такою, яка вона є.
Правила «Активного слухання»: 1. Обов’язково повертайтеся обличчям до дитини, коли хочете її послухати. 2. Важливо, щоб ваші очі находились на рівні з дитячими. 3. Ваша поза – самий важливий сигнал для дитини про те, чи хочете ви її слухати. 4. Не потрібно задавати запитань дитині. яка засмучена (запитальна інтонація не передає співчуття). 5. В бесіді важливо робити паузи, щоб дитина встигала розібратися із своїми почуттями.
Правила «Ефективного слухання» 1.Демонструй співрозмовникові інтерес і готовність вислухати — погляд (жести, міміка) і поведінка повинні говорити про зацікавленість; слухай для того, щоб зрозуміти, а не заперечити. 2. Полегшуй ситуацію співрозмовникові — допомагай йому відчути себе вільно. 3. Стань на місце співрозмовника — спробуй подивитися на ситуацію з його точки зору. 4. Не говори одночасно з ним — не можна слухати, коли говориш. 5. Став питання — це підбадьорює співрозмовника, але не домінуй над ним — це може змусити його замкнутися. 6. Не будь категоричним у суперечці чи критиці, не виявляй себе як усезнайка — це блокує і дратує людей. 7. Будь терплячим — спілкуйся не поспішаючи, постарайся не переривати співрозмовника, не відходь під час розмови. 8. Не давай вихід емоціям — надмір почуттів може породжувати неправильні тлумачення.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 1. Арутюнян Э. Педагогічний потенціал сім’ї та проблема соціального инфантилізму молоді // Батько у сучасній сім’ї. – Вильнюс, 1988. – 128 с. 2. Рамазан Г. А.Этнополитология: учебное пособие для студетов высших учебных заведений, с. 182 3. Берто Д. Семейные межпоколенные трансмиссии: опит сравнительного анализа // Психоанализ и наука о человеке. – М.: Прогресс, 1996. – С. 139–152. 4. Васильева Э. К. Образ жизни город ской семьи/Э. К. Васильев– М.: Финансы и статистика, 1981. – Вып. 2. – 96 с. 5. Дружинин В. Психология семьи. – М.: КСП, 1996. – С. 15–18. 6. Кравченко Т. Виховний потенціал сім’ї в сучасних умовах // Соціальна психологія. – 2006. – № 2(16). – C. 142–150. 7. Толерантность // Словарь Брокгауза и Ефрона, 1890—1907 8. Уланов, Бадмаев, 2013, с. 449. Социологический энциклопедический словарь. /Г.В. Осипов – М.: М-Норма, – 1998. – 480 c. 9. Толерантність і емпатія як специфічні риси комунікативних процесів // Кредитно-модульний курс культурології: навч. посіб. для студ. вищих навч. закладів / Є. А. Подольська, В. Д. Лихвар, Д. Є. Погорілий; Нац. фармацевтичний університет. – К., 2006. – С. 289–293. 10. Семашко M. A. Развитие термина «толерантность» в гуманитарных науках // Электронный научно-педагогический журнал, 2007 11. Філософський енциклопедичний словник./В.І. Шинкарук –К.: Абріс, – 2002. – 742 с. 12. [Електронний ресурс] https://uk.wikipedia.org/wiki/Сім'я 13. Поппер К. Відкрите суспільство та його вороги. – К., 1994. 14. [Електронний ресурс] https://uk.wikipedia.org/wiki/Толерантність 15. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http//bu UNESCO Moscow office web master Український педагогічний словник. /С. Гончаренко –К.: Либідь, –1997. –373 с. 16. [Електронний ресурс] https://molomo.com.ua/inquiry/family.html 17. [Електронний ресурс] https://buklib.net/books/24338/ 18. Матієнко О.С. Толерантність починається з учителя // Рідна школа. – 2005. - №6. 19. Калошна И.П. Структура и механизмытворческойдеятельности / И.П.Калошна. – М.: Изд. МГУ, 1983. – 168 с. 20. Бех І.Д. Почуття цінності іншої людини як моральний пріоритет особистості / І.Д.Бех // Початкова школа. – 2001. – № 12. – С. 32 – 35. 21. Асмолов А.Г. Формирование установки толерантного сознания как теоретическая и практическая задача / Асмолов А.Г. // Мы – сограждане / [под.ред. СеливановойЛ.И.]. – М.: Изд-во “Бонфи”, 2002. –т.2. –С.270-278. 22. [Електронний ресурс] https://osvita.ua/school/upbring/810 23. Алексеева Л. С. Особенности работы школы с неблагополучними семьями/Л. С. Алексеев – Иркустк: 1987.– 125 с. 24. Бернс Р. Развитие концепции и воспитание: Пер. с англ./Р. Бернс – М.: Прогресс, 1986. – 422 с. 25. Бойко В. В. Репродуктивное поведение семьи и личности: Автореф. дис. … д-ра психол. наук. – Л.: 1981. – 32 с. 26. Васильева Э. К. Образ жизни город ской семьи/Э. К. Васильев– М.: Финансы и статистика, 1981. – Вып. 2. – 96 с. 27. Маленкова Л. И. Педагоги, родители и дети /Л. И. Маленкова – М.: ТОО «ИнтелТех», 1994. – 216 с. 28. Николаева Л. М. О некотором своеобразии формирования нравственных идеалов школьников в семье // Специфика семейного воспитания в современных условиях. 29. Грищенко Т. М. Толерантність - здатність і прагнення до діалогу. 30. Грохольська А. В. Про толеранстність та її місце в навчальному процесі. 31. [Електронний ресурс] https://www.donnu.edu.ua/journals/dm/_25/49-54%2025_2006.pdf 32. Хабермас Ю. Когда мы должны быть толерантными? О конкуренции видений мира, ценностей и теорий // Социологические исследования. – 2006. – № 1. – С. 45–53. 33. Каганович С. Л. Пути формирования толерантного сознания в российской школе. 34. [Електронний ресурс] https://www.tolerance.ru/teacher/kabinet/toler-in-scool.html 35. Опольська М. В. Толерантність як один із компонентів гуманістичної спрямованості особистості. 36. [Електронний ресурс] https://eprints.zu.edu.ua/2056/1/07omvgso.pdf 37. Бондырева С.К., Колесов Д.В. Толерантность. Введение в проблему. – Москва – Воронеж, 2003. – 273 с. 38. [Електронний ресурс] https://ypk.yspu.org/tolerance/2.htm 39. Логинов А. В. Глава 5. Толерантность в государственно-конфессиональных отношениях (Зарубежный опыт) // Толерантность. – М., 2004. 40. Инглхарт Р. Культура и демократия // Культура имеет значение. Каким образом ценности способствуют общественному прогрессу / Под ред. Л. Харрисона и С. Хантингтона. – М. 2002. – С. 106–128. 41. Безкоровайна О. Як зробити школу толерантною.: Можливість і засоби.-Вид.дім «Шкіль.Світ».: Вид. Л.Галіцина, 2006. – 342 с. 42. Матиенко О.С. Толерантность начинается с учителя.//Родная школа. – 2005. - №6. – с. 4 – 6. 43. Андросов В. П. Будда Шакьямуни и индийский буддизм. Современное истолкование древних текстов.. — М.: Издательская фирма «Восточная литература» РАН, 2001. — 508 с. — ISBN 5-02-018236-2. 44. Ермакова Т. В., Островская Е. П. Классический буддизм. — СПб.: Азбука-классика; Петербургское Востоковедение, 2004. — 256 с. — (Мир Востока). — ISBN 5-85803-268-0 (Петербургское Востоковедение). ISBN 5-352-00735-9 (Азбука-классика). 45. Куренной В. А. Толерантность // Современная западная философия. Энциклопедический словарь / Под ред. О. Хеффе, В. С. Малахова, В. П. Филатова при участии Т. А. Дмитриева. — М.: Культурная революция, 2009. — С. Б190-192. 46. Лысенко В. Г. Ранний буддизм: религия и философия. Учебное пособие. — М.: ИФ РАН, 2003. — 246 с. — ISBN 5-201-02123-9. 47. Уланов М. С., Бадмаев В. Н. Буддийские ценности и проблема толерантности в современном мире // Научная мысль Кавказа. — Ростов-на-Дону: Северо-Кавказский научный центр высшей школы федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего профессионального образования Южный федеральный университет, 2013. — № 3 (75). — С. 43—45. — ISSN 2072-0181. 48. Юсупова Г. И. Духовная традиция дзэн и современность: к истокам толерантного сознания (теоретические аспекты) // Вестник Дагестанского научного центра РАН. — Махачкала: Региональный центр этнополитических исследований ДНЦ РАН, 2007. — № 28. — С. 93—95. — ISSN 1684-792X. 49. Философский энциклопедический словарь / Под ред. А. Б. Васильева. — 2-е изд. — М.: Инфра-М, 2011. — 576 с. — ISBN 978-5-16-002594-0. 50. Зайнышев И. Г. Технология социальной работы: Учебник. - М., 2001.-400с. 51. Закревська, Л.М. Перші кроки соц. педагога у школі. На допомогу соц. педагогу – початківцю – Кам`янець – Подільський: Аксіома, 2005 – 52с. 52. Зайцева З. Г. Неблагополучна сім’я та її вплив на формування особистості дитини/ Соціальна підтримка молодої сім’ї. – К.: Адемпресс, 1991.–182с. 53. Казаков А. П. Экономические и психологические проблемы семьи. М., 1989.–311с. 54. Карабанова О.А. Психология семейных отношений и основы консультирования.М.: Гардарики, 2005. 55. Коваль Л. Г., Звєрєва І. Д., Хлєбік С. Р. Соціальна педагогіка / Навчальний посібник. – К.: ІЗМН, 1997. – 392 с. 56. Кожухарь Г. Т. Конфликты в семье: диалог против манипуляций // Семья и школа. – 2001. – № 1-2. – С. 14. 57. Козубовська І. В., Керецман В. Ю., Товканець Г. В. Роль соціально-психологічної служби в роботі з сім’єю. – Ужгород, 1996. – 299 с. 58. Кон И.С. Психология ранней юности: Книга для учителя. – М.: Просвещение, 1989.– 255с 59 Кон И.С. Психология школьника: Пособие для педагога. – М.: Просвещение, 1989.–192с. 60. Кочарян Г. В., Кочарян А. П. Психотерапия сексуальных расстройств и супружеских конфликтов.? М.: Медицина, 1994. 61. Малько, А. Соціальна педагогіка в школі: Культурологічний аспект. //Ріднашкола.–2001№3с.36-40. 62. Мотин А. А. Отказ от ребенка как социальная проблема/ Социальные последствия развода.? М.: Проресс, 1984. – 571 с. 63. Никитина, Л.Е. Социальный педагог в школе. – М.: Академ. проект, 2003. – 112 с
|