Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Вчимося бути культурними у спілкуванні, мовленні, зовнішності. Мета: показати учням необхідність виконання правил культурної поведінки; вчити встановлювати зв’язки між конкретними вчинками і ставленням людей
Мета: показати учням необхідність виконання правил культурної поведінки; вчити встановлювати зв’язки між конкретними вчинками і ставленням людей, наводити конкретні приклади; виховувати вміння поважати людей, прищеплювати бажання жити в культурному середовищі. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Фронтальне опитування — Які правила поведінки ви знаєте? — Які правила поведінки ви виконуєте? — Розкажіть про те, чого не можна робити на вулиці. — Необхідність спілкування людей на основі визначених, а головне — всім добре відомих правил стає все більш очевидною. Ці правила слід знати всім, і не варто нехтувати ними. «Правил поведінки дуже багато — спробуй їх всі запам’ятати!» — скажуть деякі. Насправді є одне просте правило: людина своєю поведінкою і зовнішнім виглядом не повинна доставляти незручності навколишнім людям. І тоді її вважатимуть інтелігентною людиною. Дотримання правил доброї поведінки, уміння спілкуватися з людьми, визначати характер незнайомого співбесідника або внутрішні емоції своїх друзів слід учитися з дитинства. Володіючи такими знаннями, вам легше буде досягти успіхів на складному і цікавому шляху, що називається життя. ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про культуру поведінки. ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повідомлення вчителя — Поведінка певної людини, привітно чи грубо сказане нею слово нерідко залишає у душі іншої людини слід. Подивіться, будь ласка, у мене в руках — дві склянки з чистою водою. Склянки — це ваші душі. Нам завжди хочеться, щоб душа була чистою, прозорою, як ця вода. Але іноді трапляються випадки, коли вас образили, штовхнули, сказали грубе слово. Подивіться, що сталося із душею. (Учитель кидає в одну зі склянок грудочку землі.) — Що сталося з водою? — Те саме трапляється з вашою душею: вона стає чорною, каламутною. Бажаю, щоб ваша душа була завжди чистою. А щоб це було так, слід поводитися таким чином, щоб не було соромно за свої вчинки. Давайте разом спробуємо з’ясувати, зі скількома людьми ми зустрічаємось щодня. Я І ЛЮДИ Удома — у школі — на вулиці — — Так, удома ви спілкуєтесь зі своїми рідними, сусідами, у школі — з учителями, однокласниками, батьками, кухарями, в магазині — з продавцем, на вулиці — зі знайомими і незнайомими, молодими і старими, однолітками. Важко порахувати, скількох людей за один день ми бачимо, зі скількома розмовляємо, щось запитуємо, відповідаємо, звертаємось із проханнями. Отже, людина постійно спілкується з іншими людьми. Поведінка людей має бути такою, щоб не образити словом, вчинком інших. А що ж таке поведінка? Поведінка — це спосіб життя та дії людини, тобто те, як людина живе, як учиняє. Чим раніше ви будете знати про правила поведінки, тим меншої кількості помилок припускатиметесь, менше прикростей завдасте собі і іншим, навіть настрій відбивається на поведінці людини, її вчинках, діях, мовленні. Часто гарний настрій людини залежить від того, чи були ви до неї уважними, привітними, доброзичливими. І як прикро буває від байдужості, грубого чи злого слова. Зазвичай усім хочеться, щоб кожен день минав весело, цікаво. — Що для цього потрібно? (Щоб ніхто не ображав.) 2. Робота за підручником (с. 42–46) Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш». Вправа «Мікрофон» Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками». Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися». Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей». Робота в парах Учні розповідають за схемою на с. 44, який буває етикет. Виконують завдання на с. 44–46. — Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 46. (Я дізнався, що... Я прагну...) — Якими словами ви збагатили на уроці свій словник? 3. Фізкультхвилинка Їду швидко я, вперед Мчиться мій велосипед. Натискаю на педалі, Їду далі, далі, далі! Щось ми пальчики втомили. Треба, щоб вже відпочили. Тож зімкнемо їх усі. Розімнемо, як годиться, Й знов писати будем вчиться. V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Гра «Світлофор увічливості» — Позначте «ввічливо» зеленим кольором, «неввічливо» — червоним кольором. - «Дайте мені хлібину», — звертається хлопчик у магазині до продавця. - «Вибачте, будь ласка, я штовхнула вас ненавмисно», — каже дівчинка в автобусі. - «Покличте до телефону Марину!». - «Я трохи порвала цю книжку. Підклейте її самі», — сказала дівчинка бібліотекареві. - «Люба бабусю! Я із задоволенням тобі допоможу». - У шкільному коридорі розмовляють учителі, серед них Олег побачив свого класного керівника і проходячи сказав: «Добрий день, Ігоре Степановичу!». - Коридором йде вчителька, в руках у неї книжки, зошити, портфель. Назустріч їй — учень: «Добрий день», — і пішов далі. - Ти йдеш із товаришем вулицею. Він привітався з незнайомою тобі людиною. Ти теж сказав: «Добрий день!». - Після обіду Коля сказав бабусі: «Дякую, борщ дуже смачний». 2. Тестування Познач, які правила ти завжди виконуєш: - Я чемний і люб’язний завжди та за будь-яких ситуацій. - Не поводжуся брутально, не бешкетую. - Допомагаю у справах маленьким і великим. - Не накопичую образ, не дуюся. - Не ставлю себе і свої інтереси на перше місце. - Зважаю на бажання і настрій інших людей: дорослих, однолітків, менших. - Завжди пам’ятаю про свої та шкільні речі, майно. 3. Робота в групах — Додайте кінцівку ситуацій. - Дівчина несе кошик із фруктами. Їй важко... - Одна дівчинка сидить на гойдалці, інша її розгойдує. До них підійшов хлопчик... - Зима. Діти катаються з гірки на санчатах. Одна дівчинка впала... - Зима. Дідусь ішов тротуаром, підсковзнувся і впав... 4. Робота в парах Гра «Розсипанки» — Зберіть слова, розмістивши їх таким чином, щоб утворилися прислів’я. - Слово — не стріла, а глибше ранить. - Від теплого слова і лід розмерзає. - Гостре словечко коле сердечко. - Шабля ранить голову, а слово — душу. - Не кидай слова на вітер. - За добре слово грошей не платять, а скажи — всім приємно. - Слово чемне кожному приємне. - Добре слово настрій підносить. - Увічливих і лагідних скрізь шанують. - Як ти до людей, так і вони до тебе. - Будь увічливим — і матимеш багато друзів. — Яке з цих прислів’їв найбільше відповідає темі уроку? Чому? 5. Гра «П’ять речень» Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання. VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Яку людину можна назвати ввічливою? — Що слід робити, щоб тебе вважали ввічливим? VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник (с. 42–46). Скласти розповідь «Я — вихована людина».
|