Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Культура спілкування. Давайте жити дружно. Мета: учити учнів поводитися таким чином, щоб уникати конфліктів, а в разі їх виникнення — вміти їх подолати; розвивати вміння володіти собою; виховувати






Мета: учити учнів поводитися таким чином, щоб уникати конфліктів, а в разі їх виникнення — вміти їх подолати; розвивати вміння володіти собою; виховувати бажання гідно виходити із конфліктної ситуації.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учні презентують поради «Якщо ти в класі новачок...».

Потім колективно складають пам’ятку «Якщо ти в класі новачок...».

Учитель коригує відповіді.

— Чи бувають у вашому класі конфліктні ситуації?

— Що може привести до конфлікту?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як уникати конфліктів з іншими людьми.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

— Конфлікт — це невдоволеність, тривога, небажання спілкуватися з певними людьми. Конфліктів не уникнути, адже всі люди різні, мають різні думки, бажання, інтереси, тобто їхні зіткнення можливі. Помилковою є думка, начебто під час конфліктної ситуації краще удавати, ніби нічого не

сталося. Потрібно його розв’язувати.

Можливі такі форми конфліктів.

- Зіткнення думок, незгода (конфлікт не зачіпає особистості);

- невдоволеність (з’являються негативні емоції);

- протидія;

- сварка (конфлікт зачіпає особистість у цілому);

- розрив (остаточне припинення стосунків).

— Можливі такі способи розв’язання конфлікту.

- «Чарівні» слова;

- компроміс (згода на основі взаємних поступок);

- вияв турботи, ніжності, любові;

- усвідомлення й визнання власної провини чи неправоти у суперечці;

- підняття престижу, самоповаги, гордості противника;

- жарт, гумор;

- віра в позитивне розв’язання конфлікту і добрі стосунки;

- уміння поставити себе на місце іншої сторони конфлікту.

— Чому ж існують конфлікти між людьми?

Конфлікти існують між людьми для того, щоб вони навчилися спочатку розв’язувати їх за законами любові й зрештою навчилися жити безконфліктно. Але будь-який конфлікт — це початок біди, великої чи малої. Тому потрібно уникати конфліктів.

Якщо ж усе-таки конфлікту не вдалося уникнути, тоді, як радять психологи, необхідно вчинити так.

1. У конфлікті не буває переможців: програють завжди обидві сторони. Отже, не порівнюй ступеня провини, а зроби першим крок назустріч — це показник твого характеру і самоповаги.

Розпочни розмову з опису конкретної ситуації, яка тебе не влаштовує. Намагайся бути при цьому щонайбільше об’єктивним.

2. Вислови те, що ти відчуваєш через конфліктну ситуацію. Безліч конфліктів між людьми ускладнюються наявністю невисловлених думок і почуттів. Іноді тільки завдяки їх висловленню можна залагодити ситуацію.

3. Намагайся вислухати протилежну сторону — це, мабуть, найважче. Необхідно пам’ятати, що ваші думки є різними, і саме це спричинило конфлікт. Уважно слухай співрозмовника, не перебивай, не заперечуй, не сперечайся. Продемонструй йому, що ти дійсно його уважно слухаєш і прагнеш досягти злагоди.

4. Утримуйся від коментарів, завершуючи будь-яку розмову. Звертай увагу на те, де ваші думки збігаються.

5. Вислови свої конкретні пропозиції, реалізація яких може змінити ситуацію, поведінку, стосунки.

— Запам’ятайте важливі правила!

- Бути розсудливим і виваженим краще, ніж сваритися;

- необхідно завжди шукати такі шляхи, щоб уникнути сварок, образ і конфліктів;

- ніколи сам не роби того, чого б не хотів, щоб зробили тобі.

2. Робота за підручником (с. 56–59)

Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».

Вправа «Мікрофон»

Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».

Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».

Робота в парах

Учні читають притчу про Езопа та відповідають на запитання за змістом прочитаного.

Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та відповідають на запитання.

Робота в парах

Учні виконують завдання на с. 59.

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 59. (Я дізнався, що... Я прагну...)

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Аналіз ситуацій

Ситуація 1

Ти стоїш на перерві та розмовляєш з друзями. Аж раптом тобі хтось боляче наступає на ногу. Ти розсердився, готовий полізти у бійку, та раптом чуєш: «Вибач, будь ласка. Мені дуже прикро, я не хотів зробити тобі боляче». Злість одразу минула, і ти несподівано для себе відповідаєш: «Та нічого, буває».

— Чому? (Ввічливі слова запобігають конфлікту, «гасять» його.)

Ситуація 2

Мама дала Дмитрикові цукерки, щоб він почастував своїх товаришів. Коли Дмитрик вийшов у двір, він побачив, що серед друзів був і його кривдник — Сергійко, який часто грубо його штовхав, обзивав. Дмитрик замислився, як йому вчинити: пригощати Сергійка чи ні?

— Дайте пораду Дмитрикові.

2. Робота в групах

Що ви зробите, якщо?..

1. Хтось ненавмисно вас штовхнув.

2. Друзі не поділяють ваших поглядів.

3. Однокласник вас образив.

4. Степан та Богдан почали битися, а навколо стоять хлопці, що їх підбадьорюють і підбурюють.

5. Хлопець навмисно підставив підніжку, ви впали і боляче вдарилися.

6. Дівчинка (хлопчик) не хочуть з вами товаришувати.

3. Робота над прислів’ями

— Які прислів’я допомагають розв’язати конфлікт, а які — загострюють?

- Око — за око, зуб — за зуб.

- Як гукнеться, так і відгукнеться.

- Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

- Хто сильніший, той і правий.

- Полюби ближнього свого як самого себе.

- Люди, які поважають тебе, не робитимуть боляче іншій людині.

- Шляхом зла не доходять до добра.

- У товаристві лад — усяк тому рад.

- Все добре переймай, а зла уникай.

4. Весела хвилинка

— Гумор, жарт, як відомо, часто допомагають уникнути сварок. Пропоную вам спробувати розв’язати цікаві задачки Г. Остера.

- Вовчик 10 разів смикнув за кіску Машу, 5 разів — Дашу, 7 разів — Клаву і 1 раз, помилково, — завуча Маргариту Іванівну. Скільки разів смикав за кіски Вовчик, і що йому за це буде?

- Повертаючись зі школи додому, Дмитрик штовхнув 9 дівчаток і підставив підніжку 3 дівчаткам. Половина дівчаток, скривджених Дмитриком, заплакали. А інша половина погналася за Дмитриком і надавала йому по шиї. Скільки разів Дмитрик отримав по шиї?

— Що хотів висміяти у цих задачах Г. Остер?

— Чому сваряться хлопчики і дівчатка?

— Чи можна уникнути сварок, образ?

— Як потрібно спілкуватися один з одним?

5. Робота в групах

Об’єднання в групи за буквами Д, Р, У, Г.

Картки зі словами потрібно розподілити на 2 групи: «Погано» та «Добре».

Слова: пожалів, обманув, захистив, образив, посварився, злякав, відремонтував, допоміг, ударив, штовхнув, поділився, провідав, схитрив, зруйнував, прочитав, подарував, похвалив.

— Запишіть до кожної літери слова дружба позитивні риси характеру.

6. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Чому виникають конфлікти?

— Як їх уникнути?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 56–59).

Розповісти, як ви помирилися, коли з кимось посварилися.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал