Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 31. Тема: Корінь: будова, основні функції (поглинання води та укріплення у грунті)
Тема: Корінь: будова, основні функції (поглинання води та укріплення у грунті) Мета: з’ясувати особливості будови кореня як підземного вегетативного органа; ознайомити з його видами та кореневими системами; розвивати уміння визначати кореневі системи за зовнішнім виглядом; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології. Обладнання і матеріали: таблиці «Будова кореня», «Типи кореневих систем», зразки рослин які мають різні типи кореневих систем, паростки квасолі або гороху; мікроскоп; лупа; препарувальний набір Базові поняття і терміни: головний, додаткові та бічні корені, стрижнева та мичкувата кореневі системи, кореневий чохлик, зони кореня: поділу, росту, всмоктування, провідна. Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Доповнити схему: ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Проблемне запитання. - У пустелях денна температура піднімається до 80 градусів, уночі бувають приморозки, грунт сухий і сольовий. Який орган рослини допомагає вижити за таких умов?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Будова кореня Корінь – осьовий підземний орган з необмеженим ростом, що виник в результаті виходу рослин на суходіл. Його головні функції: закріплення рослин у субстраті та постачання розчинів мінеральних речовин, так зване ґрунтове живлення. З’явився корінь у рослин як особливе пристосування до існування на суходолі. Так у вищих спорових рослин існують корені лише додаткові. Вони можуть з’являтися на будь-якій частині рослини. В голонасінних рослинах міститься розвинений головний корінь, котрий виникає з насінини і буває завжди один. Бічні корені рослин здатні відгалужуватися від головного чи додаткових коренів. У покритонасінних видів можуть бути присутні всі три такі типи коренів. 2. Типи кореневих систем Повна сукупність коренів певної рослини утворює кореневу систему. За своєю формою вона буває мичкуватою або стрижневою. У стрижневого типу добре розвинений головний корінь, що відрізняється від інших коренів. Його мають такі рослини, як кульбаба, яблуня, лопух та інші. В тому випадку, коли головний корінь відсутній чи досить слаборозвинений і відповідно малопомітний серед інших додаткових коренів, то таку систему називають мичкуватою. Вона зустрічається у подорожника, пшениці, жита, кукурудзи та інших рослин. 3. Внутрішня будова кореня
1.Кореневий чохлик, клітини чохлика виконують захисну функцію, вони пошкоджуються, відмирають, злущуються і на їх місці утворюються нові клітини. 2.Зона поділу – довжина 2-3 см, їх клітини активно діляться за рахунок твірної тканини. 3. Зона розтягування – клітини ростуть, збільшуються в довжину і стають циліндричними. 4.Зона всмоктування (вона характеризується наявністю кореневих волосків. Кореневий волосок – це видозмінений одноклітинний виріст з шкіри, кореня. Кореневі волоски живуть 10-20 днів. У сухому ґрунті кореневі волоски розвиваються інтенсивніше ніж у вологому, що забезпечує краще поглинання води. 5.Провідна зона – це зона бічних коренів, у цій зоні створюються провідні судини і бічні корені. 4. Демонстрування досліду, що підтверджує поглинання коренем води. Кімнатну рослину бальзамін зрізають так, щоб залишився пеньок заввишки 2-3 см. На пеньок одягають гумову трубку завдовжки З см, наливають у неї трішки води, а на її верхній кінець приєднують скляну зігнуту трубку. Через якийсь час вода в скляній трубці підніметься і витікатиме назовні. Поясніть цей дослід.
V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження № 4 Тема: Будова кореня Мета: ознайомитися з різноманітними типами коренів та також кореневих систем, визначити як будова кореня пов’язана з його функціями. Обладнання й матеріали: зразки рослин які мають різні типи кореневих систем, паростки квасолі або гороху; мікроскоп; лупа; препарувальний набір Хід роботи
|