Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 27. Мета:познайомити учнів з поняттям подразливість та з’ясувати особливості процесу відповіді рослин на різноманітні подразники зовнішнього середовища; розвивати
Тема: Рухи рослин Мета: познайомити учнів з поняттям подразливість та з’ясувати особливості процесу відповіді рослин на різноманітні подразники зовнішнього середовища; розвивати уміння встановлювати взаємозалежність між чинниками зовнішнього середовища та відповіддю рослин; виховувати відповідальне ставлення до оточуючої живої природи. Обладнання і матеріали: малюнки, таблиці Базові поняття і терміни: подразливість, тропізм, фототропізм, геотропізм, настії, нутації Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Назвіть ознаки, які характеризують живі організми. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Кожен з вас знає, що тварини, птахи, людина рухаються. На відміну від тварин більшість рослин ведуть прикріплений спосіб життя, оскільки вони не мають органів чуттів, нервів та м’язів. Якщо ви спостережливі, то бачили неодноразово, що кімнатні рослини, які стоять на підвіконні, повертають пагони і листки до сонця. Також дерева, що ростуть на схилі, розташовані не перпендикулярно до схилу, а в напрямку від центра Землі. Ці та інші рухи рослин ми і будемо розглядати на сьогоднішньому уроці. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Подразливість рослин Подразливістю називається загальна біологічна здатність будь-яких клітин та організмів реагувати, тобто відповідати, на певний вплив чинників зовнішнього середовища. Така специфічна властивість всіх живих клітин зумовлюється і тісно взаємопов'язана з чутливістю до впливу певного фактору. Подразливість являється однією з головних ознак життя і живого організму. Найбільш поширенішими формами прояву подразливості живих організмів є різноманітні рухливі реакції, що можуть здійснюватися цілим організмом чи його частинами. Лише завдяки руху організм чи його орган може змінити своє положення, оптимізувати таким чином розміщення своїх частин, уникаючи впливу шкідливих факторів, або ж ефективно використовувати позитивну дію певних факторів. Найбільш поширеними такими руховими реакціями характерними для рослин є тропізми, настії й нутації. 2. Тропізми Тропізм — це процес в ході якого змінюється положення органів, що закріплені в ґрунті на односторонній вплив чинника середовища — світла, механічної травми, води, сили тяжіння, хімічних речовин тощо. Відповідно до характеру подразника рухи рослини називають фото-, термо-, гео- і гідротропізми. До того ж характер реакції може бути не однозначним: органи можуть як повертатися до джерела подразника, так і від нього. Фототропізмом називаються специфічні ростові рухи як рослини так і її органів на певну односторонню дію світла або ж сонячних променів. В природі на відкритій місцевості процес Геотропізм — це відповідна реакція окремих органів на односторонній вплив сили тяжіння землі. Розрізняють три типи геотропізму:
- рослина росте вертикально вниз; - росте в напрямі протилежному, тобто вгору; - орган намагається прийняти горизонтальне положення.
- головні стрижневі корені ростуть вертикально вниз; - головні гілки першого порядку дерев, стебла однодольних рослин, а також черешки листків ростуть догори, тобто протилежно дії сили земного тяжіння; - велика кількість кореневищ, бічних коренів, бічні гілки таких дерев як ялина, кореневі волоски в більшості випадків ростуть горизонтально до земної поверхні. 3. Настії Настії також представляють собою зміни положення певних органів прикріплених рослин під впливом подразників, тих що не мають певного напрямку, тобто діють дифузно й рівномірно з різноманітних сторін. Розглянемо приклади настій, що можна спостерігати у житті.
Фотонастії також спостерігаються й у рослинних листків. Наприклад, така рослина як кислиця опускає свою листки ввечері, а вранці піднімає.
Рослин, які здатні харчуватися живими тваринами, відомо біля 400 видів. Вони звичайно мають відповідні пристосування у своїй будові. Наприклад, непентес, що росте на острові Калімантан, утворює спеціальні глечики об'ємом аж до чотирьох літрів, однак навіть у такі досить великі утвори головним чином потрапляють тільки комахи. Тобто людям немає причин хвилюватися стосовно того, чи зможе нас з'їсти така хижа рослина. 4. Нутації
V. Узагальнення і систематизація знань 1. Доповніть текст словами і словосполученнями з поданого переліку. (Маятникоподібні, односторонній вплив чинника навколишнього середовища, дифузно й рівномірно з різних боків). Найпоширенішими руховими реакціями у рослин на зміну умов середовища є: 1) зміни положення органів закріплених у ґрунті рослин на ________ - світла, сили тяжіння, води, хімічних речовин, механічної травми тощо; 2) зміни положень органів прикріплених рослин на дію подразників, що не мають, певного напрямку, а впливають ______________________. 3) здатність рослин до колових та__________________________ рухів. 2.Виберіть і підкресліть рослини, які здатні до колових або маятникоподібних рухів. Дайте відповідь на подане нижче запитання. Плющ, калина, кульбаба, березка польова, хміль, сосна, квасоля, горох, гарбуз, яблуня. В чому проявляється їхній рух стосовно рослин-сусідів або будь-якої опори? (Вони обплітаються або чіпляються). 3. Визначте вид рухів у кожному із наведених прикладів: а) у квасолі вночі листки опускаються вниз; б) рухи мімози соромливої на дотик; в) вусики винограду обвивають будь-який предмет, як опору; г) кошики соняшника повертаються до сонця; д) ріст коренів до поживних речовин у грунті; е) розкриття і закривання квітів тюльпанів на дію температури. Тропізми - ________________________________________________ Настії- ____________________________________________________ VІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника.
|