Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 24. Тема: Фотосинтез як характерна особливість рослин
Тема: Фотосинтез як характерна особливість рослин Мета: розширити і поглибити знання учнів про фотосинтез; з’ясувати особливості будови листка в зв’язку з його функціями; формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між будовою листка і його функціями; розкрити значення фотосинтезу в природі і житті людини; розвивати логічне мислення; виховувати в учнів бережливе ставлення до природи. Обладнання і матеріали: таблиці „Зовнішня будова листка”, „Внутрішня будова листка”; роздаткові картки. Базові поняття і терміни: фотосинтез, транспірація, анатомія листка, губчаста та стовпчаста паренхіма, судинно-волокнистий пучок. Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Дайте характеристику рослинам як живим організмам. 2. Які основні процеси життєдіяльності рослин?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Процес фотосинтезу необхідний для рослин і всього живого, наприклад, для нас із вами. Маєте сумнів? Тоді послухайте: - Зелені рослини – наші годувальники, але вони дають харчі не лише нам, а й тваринам. - Учені переконані, що весь кисень повітря був утворений протягом мільйонів років саме зеленими рослинами. - Учені стверджують, що зелені рослини за рік утворюють близько 150 млрд. т органічних речовин і виділяють понад 200 млрд. т вільного кисню. Якби не було б рослин, поверхня Землі нагадувала б поверхню Місяця: гострі скелі, рівнини з камінням і кратери вулканів. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Фотосинтез Як вам відомо, основними функціями листка є фотосинтез, дихання, випаровування. Вивчення фотосинтезу розпочалося давно, проте дотепер ще не всі секрети його відкриті. Дж. Прістлі довів, що рослини виділяють кисень, а Я. Б. Гельмонт – що рослини живляться не тільки речовинами грунту. Сьогодні ми знаємо, що процес, унаслідок якого рослини утворюють органічні речовини з неорганічних, використовуючи для цього енергію Сонця, називається фотосинтезом. Для фотосинтезу рослини використовують воду і вуглекислий газ. Потрапивши в листок ці речовини взаємодіють, унаслідок чого утворюються органічні сполуки. Поштовхом для цього є світлова енергія Сонця, яку рослини отримують завдяки хлорофілу. Здійснюється фотосинтез у хлоропластах і лише на світлі. Зелена рослина, а точніше хлорофіл, який знаходиться в хлоропластах, виступає як посередник між Сонцем (космосом) і Землею. Проте, якщо повітря забруднюється викидами речовин хімічних і металургійних заводів, вихлопними газами автотранспорту, які дуже шкідливі для всього живого, активність фотосинтезу зменшується. 2. Будова листка у зв’язку з виконуваними функціями Опираючись на таблицю „Внутрішня будова листка” вирішуємо проблему: яка ж будова має бути в листка, щоб здійснювався фотосинтез? (Пригадуємо умови процесу, передбачаємо будову. Передбачення учнів в процесі обговорення припущень записуються на дошку. Світло - Через що проникає світло у листок? - Якою має бути шкірка? - Де здійснюється фотосинтез? - Де мають бути розташовані хлоропласти, щоб отримати більше світла?
|