Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
VIII. Висновки.
Які висновки ви для себе зробили? Після відповідей дітей висновок робить кл. керівник.
ВИХОВНИЙ ЗАХІД
Тема: «Твори добро, бо ти людина» МЕТА: - з’ясувати сутність понять „добро”, „доброта” як важливих моральних якостей; - усвідомити необхідність творити добро; - виховувати потребу творити добро, проявляти доброту у ставленнях до людей, природи; - виховувати і розвивати відповідні моральні якості; КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: мораль, етика, добро, доброта, добрі вчинки. ФОРМИ І МЕТОДИ РОБОТИ: технологія ситуативного моделювання; технологія кооперативного навчання; бесіда; пояснення; творчі завдання; психотренінг; дискусія. ОБЛАДНАННЯ: „дерево сподівань”, свічка, ордена „Добре серце”, папір, ручки, олівці, фломастери, ТЗН (комп’ютер, магнітофон, мультимедійна дошка), музичні записи. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: учні повинні навчитись: - визначати, яку людину можна називати доброю; - аналізувати життєві ситуації та робити із них правильні висновки; - дотримуватися заповідей доброчинної поведінки. ЗМІСТ ЗАХОДУ:
ХІД ЗАХОДУ: 1.МОТИВАЦІЯ Кл. керівник: Сьогодні, йдучи до Вас, я допомогла старенькій бабусі перейти дорогу. Вона мені сказала: ”Дякую. Всього Вам доброго”. Як Ви думаєте, що ж побажала мені бабуся? (Відповіді учнів). Кл. керівник: „ Дякую за відповіді, цікаві думки. Дійсно, бабуся побажала мені гарного настрою, приємних зустрічей, розмов, успіхів у справах, у вирішенні різних питань, проблем, тобто - добра”. Оголошення теми, мети, очікуваних результатів виховного заходу (написано на мультимедійній дошці) та епіграфу до заняття: Кл. керівник: Отож, тема нашого заходу: „ Твори добро, бо ти людина”. Мета, яку ми повинні досягти: - з’ясувати сутність понять „добро”, „доброта” як важливих моральних якостей; - усвідомити необхідність творити добро; - виховувати потребу творити добро, проявляти доброту у ставленнях до людей, природи; - виховувати і розвивати відповідні моральні якості; Далі класний керівник оголошує свої очікувані результати: „Я вірю у те, що після цього виховного заходу ви навчитеся: - визначати, яку людину можна назвати доброю; - аналізувати життєві ситуації та робити із них правильні висновки; - дотримуватися заповідей доброчинної поведінки. Кл. керівник: Епіграфом до нашого заняття є такий вислів: ” Добро врятує світ”. Конфуцій -Як його розуміти, і чи згодні ви з ним? На це запитання ви дасте відповідь наприкінці заходу. Кл. керівник: - Я виголосила вам свої сподівання. А чого очікуєте ви від нашого заняття? (Відповіді учнів). Кл. керівник: - Ви бачите перед собою на столі „дерево сподівань”. Якщо ваші і мої сподівання виправдаються, наше дерево розквітне. Кожен з вас і я також прикріпимо на його гілки або розквітлу квітку, якщо сподівання виправдалися, або нерозквітлу бруньку, якщо сподівання виправдалися не в повній мірі. І тоді „дерево сподівань” розповість нам, наскільки наш захід був ефективним, результативним. Кл. керівник: - А як ви думаєте, чому саме на цю тему: „Твори добро, бо ти людина” я вирішила провести з вами виховний захід? (Діти відповідають). Кл. керівник: - Дійсно, кожного дня усі ми відчуваємо, що у взаєминах між людьми все менше людської теплоти, чуйності, турботи. Все частіше проявляється так звана „емоційна глухота”, коли людям байдуже один до одного, а то і - грубість, зло, жорстокість переважають у відносинах. Іншими словами - бракує доброти. 2. РОБОТА НАД З’ЯСУВАННЯМ СУТНОСТІ КЛЮЧОВИХ ПОНЯТЬ: МОРАЛЬ, ЕТИКА, ДОБРО, ДОБРОТА, ДОБРА ЛЮДИНА, ДОБРИЙ ВЧИНОК Кл. керівник: Так що ж ви вкладаєте в поняття „добро”? „А що таке доброта”? (Діти відповідають). Кл. керівник: - Ви правильно розумієте сутність цих понять. Більш повне і точне визначення поняттям „добро” і „доброта” дає етичний словник: „ Добро - все позитивне, гарне, корисне”. „ Доброта - це чуйність, позитивна налаштованість на людей, бажання робити добро людям”.(Діти читають з мультимедійної дошки). Кл. керівник: - А яку людину ми можемо назвати доброю? Для цього виконаємо таку письмову роботу: продовжіть і закінчіть речення „Добра людина...” (Обговорення відповідей). Кл. керівник: - Так, дійсно, добра людина любить природу і охороняє її, любить людей і допомагає їм. Добра людина уміє відчувати радість і біль іншої людини, як свою особисту; проявляє милосердя, чуйність, щиросердечність, благодійність та багато інших моральних якостей. - А які вчинки називаємо гарними, добрими? - А як впливають прояви доброти на людей? - Що кожен з вас відчуває, коли до вас ставляться по-доброму?. На жаль, в нашому житті добро і зло сусідствують, знаходяться поряд. - То що ви відчуваєте, коли до вас ставляться грубо, зі злом? - То ж який висновок зробимо для себе? (після обговорення діти роблять висновки, після їх відповідей - класний керівник: ”Кожному з нас треба думати не тільки про себе, а й про інших людей, про все живе на Землі, допомагати, підтримувати, дарувати радість і щастя своїм добрим ставленням, добрими вчинками”. - А що є головним показником доброти? Кл. керівник: - Ви праві: це справи, вчинки, поведінка людини. - А чому проявляється доброта? Кл. керівник: Дійсно, доброта проявляється у ставленнях, справах, вчинках, поведінці людей. „Добро” і „доброта” - це моральні якості, тому що мораль - це сукупність норм і правил поведінки, які регулюють відносини між людьми (Написано на мультимедійній дошці). А добро і доброта якраз і проявляються у ставленнях людей один до одного, у відносинах поміж ними. „ Добро” і „доброта” - це ще й етичні поняття, тому що етика - це наука про мораль, про норми та правила поведінки людей (Написано на мультимедійній дошці). А добро і доброта, як уже зазначали, проявляються і в поведінці і у вчинках людей у повсякденному житті. Отож, давайте подивимося на життєву ситуацію, яку програють наші однокласники, проаналізуємо її та зробимо для себе правильні висновки. 3. РОЗІГРУВАННЯ ТА АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ ЗА РОЛЯМИ Етапи роботи: 1.Спільно з дітьми визначення учасників рольової гри. 2.Обдумування учнями своїх ролей. 3.Тренування у групі. 4. Інсценування ситуації. Ситуація: Троє семикласників навчаються в одному класі, товаришують, займаються баскетболом у спортивній школі. Двоє з них (Костя і Юрко) поспішали після школи на тренування і зайшли до Сергія, щоб разом з ним піти до спортивної школи. Костя: ”Сергію, швидше збирайся, бо уже запізнюємося”. Сергій: „Я, мабуть, сьогодні не піду, бо не можу виконати важке для мене завдання з математики. А завтра - контрольна робота. З тренування прийдемо пізно, я буду втомлений і уже ні в чому не розберусь”. Костя і Юрко порадилися тихенько і вирішили допомогти товаришеві. Костя: „Ми вирішили тобі допомогти. Показуй своє завдання. Ми тобі допоможемо і разом підемо на тренування”. Юрко: „ А що я отримую за допомогу? ” 5. Рефлексія: - Як ви себе почували у своїй ролі? - Що сподобалось Вам під час гри, а що - ні? 6. Висловлення думок спостерігачів – експертів. Аналіз ситуації: - Чий вчинок Вам сподобався? Поясніть, чому. - Можливо чийсь вчинок Вам не сподобався? Поясніть, чому. - Хто з хлопців вчинив по - доброму? Поясніть свою точку зору (Запитання - на мультимедійній дошці). Кл. керівник: - Спочатку індивідуально продумайте за 1 хвилину відповіді на питання, потім - об’єднайтесь у пари і за 1 хвилину обговоріть один з одним свої варіанти відповідей. Далі - об’єднайтесь у четвірки, за 2 хвилини обговоріть варіанти відповідей, дійдіть згоди в процесі обговорення і залиште по одному варіанту відповідей на кожне питання. Кожна четвірка обирає собі „промовника”, який повідомить спільну думку своєї групи, аргументує її і „секретаря”, який запише її на дошці (Заслуховуються відповіді „промовників” від кожної групи, робляться висновки). Кл. керівник: - Запропонуйте свій варіант цієї ситуації, де були б по - справжньому моральні, добрі вчинки з боку усіх персонажів. (Кожна група обговорює ситуацію і виголошує її). - То ж які вчинки можна назвати добрими, гарними, моральними? - А чи потрібна винагорода за добро, гарне ставлення, гарні вчинки? - А яка винагорода навіть приємна за добрі справи? (Подяка, посмішка, гарне, тепле слово і т. п.). Кл. керівник: - Дійсно, всі гарні справи, дії по відношенню до інших людей повинні бути безкорисливими. - Сказав мудрець: „Живи, добро звершай, Та нагород за це не вимагай! ” 4. РОБОТА З ВИСЛОВАМИ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ Кл. керівник: У народній мудрості завжди приділялося багато уваги добру, доброті, добрим вчинкам. З глибокої давнини люди складали казки, приказки, прислів’я, легенди, пісні, перекази, в яких, як і в житті, частіше всього, добро і зло були поряд. У них мудрий народ вкладав і вкладає свої поради, сподівання, настанови і віру в те, що добро завжди переможе зло. До нашого виховного заходу вам необхідно було підібрати приказки, прислів’я про добро, доброту, а також вірші, легенди, перекази. Прочитайте, будь - ласка, їх і прокоментуйте (Діти читають, пояснюють, як вони їх розуміють). Кл. керівник: - Так до чого ж закликає нас народна мудрість? - Які висновки ми зробимо для себе? (Відповіді дітей). Кл. керівник: - У народній мудрості містяться поради, сподівання, настанови, до яких нам варто прислухатися і дотримуватися їх у своєму житті.
|