Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Уроки49-50⇐ ПредыдущаяСтр 60 из 60
Тема. Літературний калейдоскоп. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу Мета: Повторити і узагальнити протягом року вивчений матеріал, розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам'ять, творчі здібності учнів; виховувати любов до літератури. Обладнання: виставка портретів письменників, творчість яких вивчалася протягом року, репродукції картин, ілюстрації до творів(учнів та художників), учнівські проекти. Тип уроку: комбінований Мені без книг не навчитися, знань не дістати, Тільки книжки мені допоможуть людиною стати. (М. Гафурі) Коли старанно пошукаєш у книгах мудрості, то матимеш велику користь для душі. («Повість минулих літ»). Хід уроку І. Оголошення теми, мети та завдань уроку. ІІ. Застосування знань, умінь та навичок 1. Зіставити автора та назву твору.
Відповіді: 1 – І, 2 – И, 3 – М, 4 – К, 5 – Й, 6 – Л, 7 – Н, 8 – Б, 9 – Ж, 10 – А, 11 – О, 12 – Д, 13 – В, 14 – З, 15 – Г, 16 – Ї, 17 – Є, 18 – Е. 2. Розподілити названі твори за темами: А) Історичне минуле в літературі (В. Скотт«Айвенго», В.В.Биков«Альпійська балада») Б) Дружба і кохання (О. С. Пушкін«19 жовтня 1825 року», Ш. Алейхем «Пісня над піснями», О. Грін«Пурпурові вітрила») В) Билини і балади (Й. К. Ф. Шиллер«Рукавичка», А. Міцкевич«Світязь», Р. Л. Стівенсон«Балада про вересовий напій») Г) Духовне випробування людини (Дж. Олдрідж«Останній дюйм», Р. Кіплінг «Балада про Схід і Захід», «Якщо…») Д) Світова новела (О. Генрі«Дари волхвів», «Останній листок», Г. Дж. Уелл с«Чарівна крамниця», Р. Акутагава«Павутинка») Е) Літературний детектив (Е. А. По«Золотий жук», А. Конан Дойл«Пістрява стрічка», «Спілка рудих») Є) Сучасна література (А. Азімов«Фах», Д. В. Джонс«Мандрівний замок Хаула», К. Функе«Чорнильне серце») 3. Захист учнівських проектів (учням заздалегідь було запропоновано теми проектів, які вони мали підготувати на підсумковий урок) 4. Пригадати жанр твору і дати йому визначення 1. «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник? (Билина – жанр російського фольклору, героїко-патріотичне сказання про богатирів та історичні подіїКиїіської Рус іХІ – ХІІ ст..) 2. «Як Робін Гуд став розбійником»? (Фольклорна балада – ліро-епічний жанр англо-шотландської народної поезіїХІV –ХVІ ст.. на історичні теми про прикордонні війни, народного легендарного героя Робіна Гуда та ін) 3. «Айвенго»? (Історичний роман - побудований на історичному сюжеті твір, який відтворює певну епоху, період історії) 4. «Альпійська балада», «Пурпурові вітрила»? (Повість – епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибино їх розкриття займає проміжне місце між романом та оповіданням) 5. «Останній дюйм»? (Оповіданн я - невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на певному епізоді з життя одного персонажа) 6. «Якщо..»? (Вірш – елемент ритмічного мовлення у літературному творі, основна одиниця віршованого ритму) 7. «Золотий жук», «Пістрява стрічка»? (Детектив – різновид пригодницької літератури, у якому розкривається певна таємниця, пов’язана зі злочином) 8. «Дари волхвів», «Чарівна крамниця»? (Новела – невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, напружено. Дією і чіткою композицією)
5. За уривками творів визначити автора та назву твору 1)Гей, у славному та у городі, у Муромлі, Та у тому селі, та Карачаєві, Гей, то не старий дуб к землі нагинається, Ой то добрий молодець Ілля Муромець Батькуматері уклоняється: «Благослови, батьку та матір рідна, У славний город Київ з’їздити, Сонечку стольнокиївському Князю Володимиру служити, Віри християнської та боронити!» (! Ілля Муромець та Соловей-Розбійник»)
2)У Англії колись був король Лір І панував собі на честь і славу, Мав повагу він, і в сусідів мир, І забезпечену державу. Між іншими достатками його Були також три доні гожі, Прегарні й свіжі, що перевищали Красою три червоні рожі. («Король Лір») 3)Ждучи на грища й забави, В звіринці своїм величаво Король Франциск сидів; Тіснились вельможі при троні, А кругом, на високім балконі, Дам барвистий вінок процвів (Й. Ф. Шиллер «Рукавичка»)
4)Хто, в Новогрудськім мандруючи краї, Прагне на все надивитись, Хай у Плужинськім бору побуває, Гляне на озеро Світязь. (А. Міцкевич «Світязь»)
5)Із вересового квіту Пикти1 варили давно Трунок, за мед солодший, Міцніший, аніж вино. Варили і випивали Той чарівний напій І в темрявих підземеллях Долі раділи своїй .(Р.Л. Стівенсон «Вересовий трунок») 6)Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох,
7)Мы легли у разбитой ели, Ждем, когда же начнет светлеть. Под шинелью вдвоем теплее На продрогшей, сырой земле. - Знаешь, Юлька, я против грусти, Но сегодня она не в счет. Где-то в яблочном захолустье Мама, мамка моя живет. (Ю. Друніна «Зінка»)
6. Літературна вікторина «Відгадай літературного героя» 1. «Миловидий, з пружним і дебелим тільцем, Роб, як тільки міцно зіп’явся на ноги, одразу й понад усе вподобав блукати з батьком по лісі. А коли змужніла його рука, він навчився спритно натягувати лук і пускати несхибну стрілу.» (Робін Гуд) 2. «Вона була висока на зріст і надзвичайно струнка. Ясні блакитні очі під густими темними бровами надавали їй особливого виразу, лагідного і водночас величного. Розкішне її волосся, каштаново-русяве на колір, було вигадливо завите у незчисленні пуклі..» (Ровена «Айвенго») 3. «Він швидко ліз між каменів, поблискуючи голим коліном. Він тільки тепер помітив порвані собакою штани і рани на нозі, що кровоточили. Утікач спішив, бо добре розумів, що німці піднімуть на ноги всю охорону і поліцію.» (Іван «Альпійська балада») 4. «Він почував себе напрочуд легко, йому здавалося, що за спиною виросли крила і він зараз здійметься у височінь і полетить. Усе подвір’я явилося в новому вигляді. Подвір’я — замок, дім — палац, він — принц, Бузя — принцеса. Колоди, звалені біля дому, — це кедри й буки, які згадуються в «Пісні пісень» (Шимек «Пісня над піснями») 5. «Переглядаючи свої записи про більш як сімдесят пригод, які я вів протягом останніх восьми років, і вивчаючи методи свого друга, я бачу між них багато трагічних, кілька кумедних, чимало дивних, але не можу назвати бодай однієї банальної…» (Доктор Ватсон про Шерлока Холмса), 6. У свої сорок три роки він був досвідченим льотчиком, але польоти і досі приносили йому задоволення. На жаль, з цим було покінчено: після сорока про справжню льотну роботу належало забути. До того ж у нього не склалися стосунки з дружиною, а десятирічний син Деві був чужим і незрозумілим обом батькам. (Бен «Останній дюйм») 7. «Я була поганим дівчиськом. Щось примусило цей останній листок залишитися там, де він є, щоб показати, яка я була противна..» (Джонсі «Останній листок») 8. «- Якби я був багатий, - сказав хлопчик, тикаючи пальчиком на " Яйце є - яйця нема", - то купив би собі он те. І оте. - Він показав на " Ляльку, що плаче, як жива". - І оце. - То був загадковий предмет, і називався він, як значилося на привабливому ярличку, " Купи й дивуй друзів". (Джіп «Чарівна крамниця»)
|