Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок №1Стр 1 из 34Следующая ⇒
Тема: «Загальне ознайомлення з поняттям «образотворче мистецтво», з матеріалами й інструментами, якими працює художник. Бесіда «Краса навколо нас». Мета: ознайомити учнів з матеріалами та інструментами, що використовуються на уроках образотворчого мистецтва, навчити дітей малювати предмети округлої форми (великі і маленькі) вздовж або впоперек смуги, проводити лінії в різних напрямках, різні за шириною (тонкі нитки, широкі стрічки для повітряних куль); розвивати естетичні почуття; виховувати охайність. Обладнання: таблиці, дитячі малюнки, ілюстрації із зображенням повітряних кульок, репродукції художників (за вибором учителя) у різних видах образотворчого мистецтва — графіки, живопису, скульптури, архітектури і декоративно-прикладного мистецтва, пензлі, фарби, кольорові олівці, фломастери тощо. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Повідомлення теми і завдань уроку. – Сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, що вивчає образотворче мистецтво, та які матеріали можна використовувати під час малювання. III. Засвоєння нових знань. 1. Вступна бесіда. – Учні, чи доводилося вам спостерігати, як кружляє дивовижний метелик над чарівною квіточкою? Як пропливають у небі білі кучеряві хмарки, нагадуючи своєю формою казкових тварин та птахів? – А чи бачили ви, як восени від маленького подиху вітру повільно опадають жовто-багряні листочки? – А чи звертали ви увагу на дивовижні візерунки, які залишав на зимових шибках мороз? – Можливо, всі свої враження від побаченого ви пробували передати в малюнках, так як це роблять... а хто саме — спробуйте відгадати за допомогою загадки. – Пензлик бігає охоче: Раз мазочок, два мазочок... Ось пелюстка і листочок, Ось доріжка і горбочок, Ось хатина, ось діброва, Ось... Картина вже готова... А картину — знає кожен — Створює для нас... (Художник). 2. Перегляд демонстраційного матеріалу. 3. Продовження бесіди. – На уроках образотворчого мистецтва ви зможете помандрувати у казковий і різнокольоровий світ мистецтва. У далеку мандрівку до незвичайної країни, а тим паче — до чарівної, де на кожному кроці вас чекатимуть усілякі дивовижні фантазії, не можна вирушати без провідника. – А таким провідником у нас буде хлопчик — Олівець. Назвали його так тому, що над усе на світі він любить малювати. (На дошку вивішується малюнок із зображенням хлопчика Олівця). Він покаже вам казкові краєвиди нашої батьківщини, ознайомить з тим, як працювати ножицями і пластиліном, олівцями і фломастерами, фарбами і пензлями. – У нашу подорож не можна вирушати з порожніми руками. В дорозі знадобиться багато речей, тому що під час мандрівки ви будете не лише слухати, дивитись, але й навчатися робити усілякі дива. Тому завжди під рукою треба мати: білий і різнокольоровий папір та картон різних розмірів; акварельні та гуашеві фарби, фломастери і кольорові олівці (дуже добре, якщо серед них знайдуться так звані воскові); пластилін; різні пензлики: тонкі і грубі, такі, що мають м'яку щетину, і ті, у яких жорстка коротка чупринка-щітка; клей ПВА — найкращий у нашій справі, бо він клеїть чисто й міцно, не залишаючи плям на папері; палітра — на ній ви будете змішувати фарби і створювати нові відтінки різних кольорів; пластмасова склянка з водою, щоб у ній купалися пензлики; невеличка ганчірка для рук; прості олівці; гумка. 4. Відгадування загадок. – Лиш помилка суне носа — На підмогу її просим. Потанцює, покружляє — І помилки вже немає! В кого ж виникла ця думка, Щоб з'явилась дивна... (Гумка). – Всяк школяр його шанує, Бо він пише і малює. Хто ж цей славний молодець? Це, звичайно,... (Олівець). – Щоб жили у мирі Скло, пластмаса й шкіра, Целофан, хутро й бетон, Пінопласт, папір, картон... Всіх здружу я, крім людей. Зрозуміли, хто я?... (Клей). – Ось у мене у руці Три барвистих бігунці. Взявсь до праці голубий — І з'явились голуби. Далі виріс гай зелений: Сосни, липи, в'язи, клени, Й стежка в травах навпростець... Це попрацював у мене Вже зелений бігунець. Ну, а тут — на баштані, Дині виросли смачні. Це уже насамкінець Вкоїв жовтий бігунець. Що ж воно за бігунці? Відгадали?... (Олівці). 5. Продовження бесіди. – А зараз наш провідник познайомить вас із тим, як працювати звичайнісіньким простим олівцем і фарбами. – Чи відомо вам, що звичайний графітний олівець або пензлик — чарівники? Вони можуть бути ніжними і суворими, лагідними і жорстокими, сумними і веселими, навіть смішними. Все залежить від того, до яких рук вони потраплять: умілих, вправних, що легко творитимуть малюнки, чи незграбних, безпорадних в роботі з олівцем і фарбами. – Лінію, проведену олівцем, чи мазок, виконаний пензлем, можна порівняти з азбукою. Спочатку треба навчитися вільно володіти інструментами, упевнено проводити лінії й прокладати мазки. Навичок користування різними художніми матеріалами ви можете набути, постійно виконуючи вправи подібні до тих, які зараз навчитеся виконувати спочатку в повітрі, а потім на аркуші паперу. – Малюючи, пам'ятайте: неправильно проведену лінію можна витерти гумкою, але зловживати цим не слід, бо тільки охайно виконаний, не затертий малюнок справляє гарне враження. 6. Виконання графічних вправ. – Проведіть у повітрі пряму лінію спочатку зверху вниз, а потім знизу вверх, потім зліва направо і навпаки. – Повторіть ці вправи декілька разів. А тепер спробуйте так само провести лінії без лінійки на аркуші паперу. – Намалюйте в повітрі коло і овал. Ці вправи також повторіть декілька разів. – Спробуйте намалювати коло і овал без допоміжних ліній на аркуші паперу. Руку при цьому не напружуйте, рухайте її вільно, легко. 7. Дидактична гра. Матеріал: невелика художньо оформлена торбинка; м'ячик, кубик, пірамідка, повітряна кулька. Вчитель кладе всі вищеназвані предмети у чарівну торбинку і пропонує комусь із дітей, не дивлячись у торбинку, помацати якийсь предмет, назвати його, а витягнути з торбинки лише предмети округлої форми. 8. Практична діяльність учнів. – Напевне, ви бачили на фотографіях чи малюнках зображення художника за роботою, в правій руці якого пензлик, яким він малює картини, а на пальці лівої руки надіта дощечка-палітра. На ній різноманітні фарби. – Палітра служить художнику для змішування фарб, щоб одержати потрібний колір. Зараз і ви попрацюєте з палітрою. Спробуйте змішати червону фарбу з жовтою — і ви отримаєте оранжевий колір. Якщо змішати синю з жовтою — отримаєте зелений. А якщо змішати червону із синьою фарбою, то який колір отримаємо? – Отже, існують три основні кольори — червоний, жовтий і синій. Ці кольори не можна скласти з інших кольорів. Решта — похідні, їх отримують, змішуючи будь-які два основні кольори. – Намалюйте три повітряні кульки так, щоб вони частково закривали одна одну. А тепер зафарбуйте кульки основними кольорами. У тих місцях, де повітряні кульки перетнулися, дві фарби змішались і утворився новий колір. Який? IV. Закріплення вивченого матеріалу. – Як називається невеличка дерев'яна дощечка, на якій художник змішує фарби під час роботи? – Які основні кольори ви знаєте? – Який колір отримаєте, якщо змішаєте жовтий і червоний; червоний і синій; синій і жовтий кольори? – Які художні інструменти потрібні на уроках образотворчого мистецтва? V. Підсумок уроку. 1. Перегляд і оцінювання малюнків. 2. Демонстрування дитячих робіт. 3. Бесіда: – Що нового ви дізналися на уроці? – Чому навчилися? – Кому подаруєте свій малюнок
|