Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 3. Избранней от всех родов Заступнице и Покровительнице всего рода человеческаго, благоволившей явитися нам во образе чуднем






Кондак 1


Избранней от всех родов Заступнице и Покровительнице всего рода человеческаго, благоволившей явитися нам во образе чуднем, хвалебное пение приносим Ти грешнии и просим спасти многострадальную страну нашу и сотворити ю якоже некогда Русь Святую, да зовем ти: Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

 

Икос 1


Егда явилася еси Ты, красото неизреченная, Ользе, яже молися в день Покрова Твоего, вся вселенная со всеми тварями земными возрадовася. И укрываеши Ты, Приснодево, всю землю Покровом чудным, кресторасписным. И очищается земля от скверны. И души людей, приимающих Тя в сердце свое, просвещаются и к Богу устремляются. И несть человека, иже пребысть без Покрова любови Твоея. Сего ради вопием Ти сице:

Радуйся, Дево, чистото несравненная;

Радуйся, забото о нашей многострадальней стране проявленная.
Радуйся, всех Своим белоснежным омофором покрывающая;
Радуйся, Свой любимый удел прославляющая.
Радуйся, преподобнаго Серафима возлюбившая;
Радуйся, Руси нашей благоволившая.
Радуйся, радостей всех Радость неизреченная;
Радуйся, яже отверзаеши нам дверь ко спасению.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

 

Кондак 2


Весь мир взывает к Тебе о помощи, Царице Небесная, и просит Твоего заступления. Ты же, возлюбивши страну нашу, милостивно пришла к любимичу Своему Серафиму в четвертый Свой удел, аки солнце, излучающая свет, дабы возродити Русь Святую. Мы же со слезами умиления взирая на дарованный нам образ Твой святый «Воскрешающая Русь», поем рождшемуся из Тебе Богу: Аллилуиа.

 

Икос 2


Преподобному Серафиму, на смертном одре лежащу явилася еси Ты, Преблагая Дево, со святыми апостолы Петром и Иоанном и рекши: «Сей есть от рода нашего», исцелила его. Старец же, Тобою возлюбленный и избранный, по Твоему благословению обитель дивную устрояет и святою канавкою ю обводит, юже Ты стопочками Своими Святыми обошла, обитель же сию уделом Своим назвала, отнюдуже начнется спасение России. Мы же чудесам сим дивяся, хвалебное пение приносим:
Радуйся, Радосте наша несказанная;
Радуйся, Спасение всей вселенней породившая.
Радуйся, живот нам чрез Сына Своего даровавшая;
Радуйся, Серафима батюшку исцелившая.
Радуйся, Россию уделом четвертым наделившая;
Радуйся, преподобного Серафима в помощники себе взявшая.
Радуйся, чудесами велиими любимича Своего прославившая;
Радуйся, обители Дивеевстей благоволившая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

 

Кондак 3


Старец Иероним благоговейно приявши образ сей во обители Санаксарстей, усердно молися пред ним за всю страну нашу, по сем же благослови везти его во удел четвертый к Серафиму батюшке, се бо место сие Самою Царицею Небесною указано. Мы же Подвигоположнику и Спасителю нашему вопием: Аллилуиа.

 

Икос 3


И услышали яже уши имут про образ сей и воспрянули сердца и души людей всея земли. И возжелали воздати Матери Божией честь и поклонение. Радуются Херувимы и Серафимы на небеси. С ними же и мы немолчно вопием:
Радуйся, Пренепорочная и Честнейшая Херувим;
Радуйся, Славнейшая без сравнения Серафим.
Радуйся, Ангелов главная;
Радуйся, молитвенница за нас непрестанная.
Радуйся, с любовию нас всех вразумляющая;
Радуйся, явлением Своим нас всех очищающая.
Радуйся, разум наш светом Своим просветляющая;
Радуйся, прощати обидящих нас научающая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал