Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 6. Не дарует Господь воскрешение Руси, аще не обратимся к Богу и не будем исполняти заповеди Его







Не дарует Господь воскрешение Руси, аще не обратимся к Богу и не будем исполняти заповеди Его. Се бо погряз род человечь в распутстве и предался сатанинскому обольщению. Горе нам, яко забыли мужы и жены благочестие и за умножение беззаконий наших иссякает в нас любовь, Богом нам дарованная. Ты же, Мати Божия, благочестивых семей мудрая устроительнице, снизошла еси из святая святых на землю, да научиши нас, грешных, любити друг друга любовию чистою, яже не превозносится, не раздражается, не мыслит зла, долготерпит, вся прощает, всему веру емлет, вся покрывает. Помози нам немощным воскресити чистоту, непорочность и доверие в семьях наших, да очищенным сердцем славим Бога: Аллилуиа.

 

Икос 6


Ты, Пресвятая Дево, явилася еси даром смиренным родителям Твоим, молитвами их испрошенная. Тии же привели Тя, трехлетнюю отроковицу ко храму Господню и посвятили Единому Всевышнему. И стала Ты Игумению всея земли и Молитвенницею за весь род человеческий. Сего ради мы грешнии к Тебе взываем со смиренною мольбою: Всепречистая и Непорочная Мати Бога нашего, Воспитательница милосердная, возьми чад наших под Свой святый Покров, да будут сии и Твоими чадами. Научи их смирению, целомудрию и почитанию старших. Нас же вразуми чад раждати и воспитати на служение Богу, грядущему Царю и Отечеству. Научи их страху Божию, благоговению и любови к ближним, да ходят они в заповедях Божиих. Да будут чада наши в радость нам, а не в наказание, наипаче же в радость Богу, Тебе и Ангелам святым. И тогда возродится Русь Святая, а мы Тебе воспоим:
Радуйся, Воспитательница наша и детей наших усердная;
Радуйся, Богом дщерью Своею нареченная.
Радуйся, родителей своих с любовию почитающая;
Радуйся, образ кротости и смирения нам являющая.
Радуйся, с триех лет Богу служившая;
Радуйся, радость несказанную родителям своим принесшая.
Радуйся, всему роду человеческому спасение подарившая;
Радуйся, паче всех Бога возлюбившая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

 

Кондак 7


Святый Николае, угодниче Христов, воистину великий Чудотворец ты еси, вси народы земли почитают тя и величают правилом веры, образом кротости и смирения. Царица же Небесная благоволила явитися тебе с Сыном Своим на Никейстем Соборе, да покажут, яко угодна Им ревность твоя о чистоте веры Христовы, и да вернут ти омофор святительский. Ныне же Владычица взяла тя в помощники свои, да приводиши нас ко спасению, молишися непрестаннно за малое стадо и за весь род человечь и немолчно взываеши к Богу: Аллилуиа.

 

Икос 7


Дивны дела Твоя, Господи. Велика и всесильна помощь Твоя. Ты приходиши к нам, Всемогущий, в самые тяжкие и страшные времена, да не погибнем от бед и напастей земных. И ныне мы взираем на Дщерь Твою Преблагословенную во образе «Воскрешающая Русь» и восхваляем Тя, Господи: свят, свят, свят, Господь Саваоф. Тебе же, Пречистая Мати Божия, мы воздаем честь и поклонение, да ублажат Тя вси роди:
Радуйся, Царица Небеси и земли преблагословенная;
Радуйся, Дево Всепречистая, Преблагая и смиренная.
Радуйся, Богом Всемогущим прославляемая;
Радуйся, всеми родами земными ублажаемая.
Радуйся, небеса явлением своим отверзающая;
Радуйся, новым образом своим Бога прославляющая.
Радуйся, помощь Свою нам посылающая;
Радуйся, днесь по земли русской яко Владычица державная ступающая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.008 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал