Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 3






Ирмос: На Камени мя Веры утвердив, разширил еси уста моя на враги моя. Возвесели бо ся дух мой, внегда пети: несть Свят, якоже Бог наш, и несть праведен паче Тебе, Господи.

В день Иова многострадальнаго родивыйся, многия страдания претерпел еси: поношение, измену, изгнание, лютое убиение и по смерти клеветы на имя Твое честное, обаче не от человек, но от Господа восприял еси воздаяние, темже исходатайствуй сыновом Русским спасение.

 

Изменил еси диадиму Царствия земнаго на венец нетленный Царствия Христова, и за Скиптр Крест в руку приим, со Царицею и чады ныне веселишися.

Авсидитийстего Иова житию всекрасному уподобися житие Твое, Святый Царю: не токмо бо честь и славу, и венец Царский, но и жизнь самую покусися сатана у Тебе отъяти, обаче побежден Тобою явися.

Богородичен: Прибежище, вышший покров Тя имамы, Благословенная Мати Божия, Твоею помощи сохрани и заступи нас, всепетая.

 

Седален:

Кто убо Свят, аще не искупитель Царь Николай? Немы да будут уста льстивыя, глаголющия на праведнаго беззаконие: аще ли не возлюби Христа от юности, яко Борис и Глеб? Аще ли Веру Святую во искушениих не соблюде, яко Иов? Аще ли чада во благочестии не воспита, яко София премудрая? Аще ли церкви Божия не воздвиже, яко Юстиниан? Аще ли святыя не прослави, яко Макарий? Аще ли братий не защити, яко Елезвой? Аще ли венцем Велиим не увязеся, яко Предтеча Иоанн? Аще ли за убийц не молися, яко Стефан? Аще ли за Святую Русь душу свою не положи, яко князь Михаил? Аще сих чтем, того паче прославим, есть бо же тва искупительная за ны.

Слава, и ныне: Богородичен

Егда предстану пред лицем Создателя моего в день праведнаго суда Его, тогда, Владычице, предстани ми, и вечныя муки избави мя, да не сниду во ад, но да спасуся Твоим, Пресвятая Богородице, заступлением.

 

ПЕСНЬ 4

Ирмос: Пришел еси от Девы, не ходатай, ни Ангел, но Сам, Господи, воплощся, и спасл еси всего мя человека. Тем зову Ти: слава силе Твоей, Господи.

Вверенный Тебе талант державный, Николае, не в земли сокрыл еси, яко раб неключимый, но делав, яко раб бодрый Своего Владыки, Егоже и многосугубым Тому принесл еси.

 

Чашу страданий за Христа испиша, и крещением, имже Христос крестися, крестишася Святии Новомученицы Царственнии, темже и Отец Небесный Вас одесную Себе в Царствии Небеснем посади.

 

Да совершится воля Божия, рекл еси, о Святый Царю, темже в жертву благоприятну Себе самаго принесл еси во спасение Русския Земли.

 

Богородичен: Разумейте, непокоривые языцы, и не хвалитеся о мышце своей, зане един есть Град несокрушим, и сия Твоя, Приснодево, Держава и Царство, еже и стоит до скончания века.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал