Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 5






Ирмос: Света подателю и веков Творче, Господи, во свете Твоих повелений настави нас; разве бо Тебе иного Бога не знаем.

Храмы Божии создал еси многи и Святыя угодники Христовы прославил еси, с ними же ныне в Неприступнем Божества храме светло ликовствуеши.

 

Преподобнаго Серафима проречение исправляя: Царя, мя прославльшаго, аз прославлю: мощи сего из под спуда на Всероссийском свещнице поставил еси, богомудре Николае, егоже молитвами укрепляемь, Подвиг славный скончал еси.

 

Новаго Николая Мирликийскаго стяжа тя в предстательствах Русь Святая, Царю-искупителю Николае, положил бо еси душу Твою за люди Твоя и чашу страданий за люди согрешившия испил еси, иному бо богу разве Христа не поклонился еси.

 

Богородичен: Богородице всех Царице, православных похвало, еретичествующих шатания разори, мир же подаждь чтущим, Пречистая, честный Твой образ.

 

ПЕСНЬ 6

Ирмос: Во глубине греховней содержим есмь, Спасе, и в пучине житейстей обуреваем, но якоже Иону от зверя, и мене от страсте возведи, и спаси мя.

Не прикасайтеся к Помазанным Моим, глаголет Господь, обаче забыша сия людие Твои, Господи, и отступиша от Государя. Приими убо, Владыко, молитвы Державнаго молитвенника, во искупление греха измены нашей.

 

Врачевания и чудеса точите, Святии Новомученицы, людем, верою к Вам притекающым, темже печаль нашу на радосгь преложите молитвами Вашими.

 

Немы да будут уста льстивыя, глаголющии яко не за Христа пострада Святый Царь: сами бо скверноубийцы на стене дома Ипатиева тайными знаки о том написаша, мняще удерживающаго зло от Святыя Руси отъяти, обаче Сама Владычица Небесная совет тех разори.

 

Богородичен: Нощь и мрак, и воды пререкания люте истязают землю Твою, се убо прещение Божие и гнев Того есть, но молим Тя, Пречистая, и глаголем: аще хотящи можеши, и вемы, яко умолит Отроковица за Державу Свою.

КОНДАК, глас 3.

Николаю Мирликийскому тезоимените, Иову Многострадальному жизнью уподобившийся, Себе в Жертву за измену Народа Русскаго отдавый, Святый Царю-искупителю Николае, моли всемилостиваго Бога укрепити Державу Российскую с Благоверным Императором ея, и спасти души наша.

 

ИКОС

Зря веру Христову Благочестивым Царем во Державе Российстей укрепляему, и не терпя сего, врази Божии погубити христолюбиваго Императора Николая умыслиша, и предаша его неповинной смерти со Благочестивою Царицею и Чады и слуги и со всем Царственным родом, но прельстишася, яко путь нечестивых погибнет, праведницы же во веки живи будут, и вместо пагубы и вреда сотвориша их славныя мученики и заступники пред Богом. Кровию их страна Российская, жиды угнетаемая, спасена будет, понеже кровь сия семя новой жизни во Христе есть, тех молитвами, Господи, помилуй нас.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.005 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал