Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Мета: Закріпити поняття про народні і авторські казки






Урок № 21

Тема: ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ

Мета: Закріпити поняття про народні і авторські казки. Ознайомити з літературними казками та кращими сучасними казкарями України, зокрема казковими творами Тетяни НЕЛИНЬ;
вчити розуміти підтекст казки, її внутрішній моральний аспект, який несе певне навантаження. Вчити добирати у тексті казки синонімічного ряду слова, які подобаються;
розвивати мовлення, насичувати словниковий запас школяра;
викликати цікавість, інтерес, формувати щоденну потребу в книзі і бажання читати й розповідати казки, інсценізувати й ілюструвати їх;
прищеплювати любов до казки, викликати бажання фантазувати, створювати щось своє, неповторне. Заохочувати до перших власних «спроб пера».

Тип уроку: Урок позакласного читання

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Епіграф: Казки дружать з дітворою, полюби їх у житті – і улюблені герої будуть завжди друзями в путі (А. Костецький).
Дитина кожна завжди залюбки йде у дитинство в диво – казки (Василь ВАСИЛАШКО).
Сьогодні у гості прийшла до нас казка. На вас чекає незабутня зустріч з Величністю Казкою і її творцем – Казкарем. Ця зустріч незвичайна, як і сама казка, в якій ми побуваємо. Ми пригадаємо казки, які знаємо, і познайомимося з новими, сучасними казками, а якими – дізнаємося трішки пізніше.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

ВПРАВИ НА ВДОСКОНАЛЕННЯ ЧИТАЦЬКИХ НАВИЧОК

1. Розчитування. Читання складової таблиці (індивідуально).
(На парті кожного учня папка із зразками таблиць швидко читання і вправи до тренування дикції, голосу, дихання).
Дітки, як артисти розспівуються, так і ми зробимо невеличку розминку. Перед вами таблички, візьміть будь ласка рамочки і починаємо першу вправу (добавляємо літеру «А», потім «У», потім «Е».
1 група – літера «А»
2 група – літера «У»
3 і 4 група – літера «Е»
Вправи на вимову звуків:
1 група – відтворіть свист вітру: сссссс
2 група – передайте голосом шум моря: шшшшш
3 група – продемонструйте дзижчання комах: дззззззз
4 група – продемонструйте свист вітру, шум моря і дзижчання комах послідовно і швидко
Вправа на розвиток дихання: Закрили очки, явіть що ви біля куща троянди, вдихніть повітря, затримайте його і повільно видихайте (повторити двічі).
Вправи на розвиток мовленнєвого апарату.
А тепер ми попрацюємо із скоромовкою:
(Беру табличку з надписом «ПШБ»)
(П – повільно, Ш – швидко, Б – «блискавка»).
1 група – П 2 група – Ш 3 і 4 група - Б
Робота із скоромовкою.
Казки, казки - це так цікаво
Літературних авторів чимало
Франко, Нестайко, Українка,
Перро, Єршов, Олена Пчілка.
(1. Чітке читання вчителем – читання дітьми мовчки – ПШБ).
2. Робота з чистомовкою
Ич-Ич-Ич – літературних авторів поклич
Ову-Ову-Ову – у подорож казкову
Яти-Яти-Яти – щоб мудрість перейняти
Ати-Ати-Ати – і добрими нам стати.
3. Читання «слів – пірамід».
Прочитайте пірамідку вниз
Гаяти
Даремно
Візьмися
Робота
Час
А тепер вверх.
Чи всі слова вам зрозумілі?
Що таке гаяти (марнувати, переводити)?
Доберіть синоніми до слова гаяти?
Робота в групах
I група II група III група
Відшукати іменники Визначити рід в іменниках відшукати дієслова
(робота, час) (робота, ж/р, час, ч/р) (гаяти, візьмися)
IV група
складає речення
і пояснює його зміст
(Не варто гаяти даремно час – візьмися до роботи)
Що це за вислів? (прислів’я)
Як ви його розумієте? (Треба берегти і шанувати кожну хвилину).
Тому і ми не будемо гаяти час і будемо далі працювати.

Пройди лабіринт і прочитай тему уроку.
Л Т Р Т К Р А І
І Е А И У З Н К
(Літературні казки)
Казка… Що це таке?
Казка – це художній твір, у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне і повчальне.
А ви любите читати казки? А самим пофантазувати? Сьогодні є на виставці ваші перші спроби пера і малюнки, які ви підготували.
Бесіда з учнями біля виставки книг і малюнків.
До виставки книг
Діти, до нас у гості завітали книжки-казки. Їх. Як бачите, дуже багато, всі вони чимось схожі, але багато і чим відрізняються. Давайте поміркуємо, чим же вони схожі? Що у них спільного? Яка у них відмінність?
До виставки малюнків
Розгляд ілюстрацій (впізнай, до якої казки).
А зараз пригадаємо, які казки ми з вами знаємо. Робота із таблицею.
Літературні казки бувають: Казки
Віршовані Літературні Авторські Народні
Прозою Про тварин
Побутові
Фантастичні
Докучні (нескінченні)
Наукові
Народні – це казки, що створив народ і мова в них близька до народної.
Казки про тварин – це казки, в яких головні герої – тварини.
Побутові казки – це казки, в яких описується побут та життя людей.
У чарівних казках – відбуваються всілякі чудеса, там є чарівні перетворення, чарівні істоти та чарівні речі.
Наукові - це казки, де розповідається про наукові факти (наприклад, пр. братів Синоніма та Антоніма, Про палац «частин мов»)
Докучні (нескінченні) – це казки, в яких є постійне повторення якогось факту або події.
«Мозковий штурм» для казкознавців
а) Кого вважають першим у Європі автором літературної казки? (Шарль Перро). Які казки ви знаєте? («Червона шапочка», «Попелюшка», «Кришталевий черевичок», «Кіт у чоботях»).
б) Хто є найулюбленішим казкарем Америки і світу (Уолт Дісней - «Чіп і Дейл», «Білосніжка і семеро гномів»).
в) Які два брати створювали літературні казки (Брати Якоб та Вільгельм Грімм – «Бременські музиканти).
г) А яких українських авторів літературної казки ви знаєте? (Василь Сухомлинський, Наталя Забіла, Всеволод Нестайко – «Жевжик», Олена Пчілка, Леся Українка – «Біда навчить», «Лелія», Іван Франко – «Коли ще звірі говорили», «Біда навчить», «Фарбований лис»).
Сьогодні ми докладніше познайомимося із сучасним казкарем Тетяною Нелинь. Кому уже доводилось раніше читати її казки?
(Учитель показує портрет письменниці).
З портрета дивиться на нас
Землячка наша і казкарка,
У Києві працює і живе,
І словом творить для малечі диво.
Для насолоди і окраси дня,
Пориньмо ж в казку з нею прещасливо.
Тетяна Нелинь є редактором журналу «Дивослово». Вона є членом Національної спілки журналістів України, членом організації «Жіноча громада» і автором понад 100 творів.
Слова на картках-блискавках:
У яку групу ми можемо ці слова об’єднати?


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал