Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Тема: Зоряне небо1.
Мета: Дати уявлення про те, що в Космосі безліч зірок, між ними і Землею великі відстані, зірки між собою різняться за розмірами. Підготовка до заняття: декілька вечорів розглядали зірки. Хід заняття: У групу заходить Незнайко, він розповідає, що його друг Всезнайко кожною вечора спостерігає за небом і збирається полетіти на іншу планету, а от його із собою візьме тоді, коли він зможе пояснити ось цей малюнок (малюнок із зображенням зоряного неба). Він розглядає його вже третій день і нічого не розуміє, може діти йому допоможуть. — Чи знаєте ви, що тут зображено? Чому їх так багато? Світ зірок незвичайний, різноманітний. У безхмарний яс- 1 Провозюк Г.Г. Цікаві заняття для малят. Тернопіль: Мальва - ОСО, 2006. -С. 90-102.. ний вечір небо над вашою головою всипане великою кількістю зірок. — Подивіться на картину. Вони видаються нам маленькими крапочками. Та чи це так? — Зірки - це великі розпечені газові шари. І хоч із Землі вони всі одного кольору та насправді вони чотирьох кольорів: червоного, жовтого, білого, блакитного (менш гарячі - червоного кольору, а найгарячіші - блакитного). Відрізняються зірки і за розмірами. Великі зірки - гіганти, а є зовсім маленькі карлики. Дуже багатьом зіркам люди дали назву. — Пригадайте, як називається найяскравіша зірка, яку ми бачили із Землі під час спостереження (Полярна Зірка). За Полярною Зіркою знаходили дорогу багато мореплавців. Гра " Карлики-гіганти". Зміст гри: дитина, на яку показує ведучий (Незнайко), повинна розповісти все про зірки, називає величину зірок " карлики" або " гіганти". На слово " гіганти" діти парами роблять круг, на слово " карлики", повертаються плечима, один до одного і щільно притискаються. Хто не встиг швидко зробити фігуру або зробив неправильно, стає оповідачем. — Діти, а як ще можна назвати зірку, адже мій Все — А чи можна зірки якось об'єднати, щоб легше — Звичайно, що можна, якщо ми умовно з'єднаємо лі Незнайко. Це я знаю, ось послухайте. Коли ходить ніч надворі. Укривають небо зорі. І щоб їм не впасти з неба Алла Богуш, Наталія Гавриш Методика ознайомлення дітей з довкіллям
На чиєсь подвір'я, Вони тримаються за руки і Утворюють сузір'я. — Гарний віршик, але насправді вони не тримаються за руки, а просто розміщені близько одна до одної. Ще у стародавні часи люди помітили ці надзвичайні скупчення зірок сузір'я і дали їм назви, пов'язані з легендами і міфами стародавнього світу. Найбільш відомі 12 сузір'їв, 12 знаків зодіаку. Кожна людина народилася під сузір'ями: Рака, Лева, Овна, Козерога... — Діти, хто з вас знає, під яким сузір'ям він народився? (Визначають, під яким сузір'ям народився Незнайко). На прощання Незнайко разом з дітьми пригадує, що він дізнався і дарує дітям картину з їхнім зображенням зірок і сузір'їв. КВК " Юні астрономи". Мета. Закріпити знання дітей про Космос; Землю -планету, на якій ми живемо. Місяць єдиний природний супутник Землі, скупчення зірок - сузір'я. Вчити розв'язувати ребуси та кросворди. Підготовка до КВК. Виготовити з дітьми емблеми, вивчити пісні та вірші, опрацювати наукову літературу з астрономії (розгляд картин, атласів, перегляд художніх та документальних фільмів, присвячених космонавтам). Хід заняття: — Сьогодні ми з вами потрапили до Країни " Астрономія". вивчають, а от у майбутньому люди літатимуть у гості на інші планети. Але для того, щоб полетіти на іншу планету, ми повинні знати таємниці Всесвіту. Сьогодні свої знання з астрономії покажуть дві команди: " Сонечко" і " Зірочка". Привітання команд. а) Команді " Сонечко" б) Команду " Зірочка" 2. Завдання для капітанів: Намалювати рух планет навколо Сонця (планети Сонячної системи). Відповісти на запитання: що таке Сонце? (Розжарена зірка). Що таке Земля? (Планета Сонячної системи). Відповісти на запитання: Чому змінюються пори року? Чому змінюються частини доби? Хто назве більше планет Сонячної системи. Назвати хвостату зірку. Назвати супутника Землі. Розв'язати кросворди. Пісні " Зірка Полярна", " Гороскоп". Запитання: що таке метеорит? Що таке метеор? Назвати першого космонавта світу. Назвати першого космонавта незалежної України. Розв'язати ребуси. Відповісти на запитання: а) Чому Місяць світиться? б) Як люди дізнались усе про космос? Танець дружби дітей усіх планет. На заняттях третьої групи діти засвоюють поняття -знання про загальні і суттєві ознаки предметів та явищ дійсності, закріплені у словах. Поняття об'єднані між собою у певні системи, які дозволяють виводити з одного знання інше, розв'язувати мисленнєві задачі без використання реальних предметів і образів. Алла Богуш, Наталія Гавриш Методика ознайомлення дітей з довкіллям
Для формування понять необхідні дві передумови: а) чітка система знань, яка є необхідною для пізнавальної діяльності дітей; б) мовленнєве спілкування дитини з дорослим, яке Л.С.Виготський назвав головним фактором розвитку наукових понять. Процес формування понять у дошкільників досліджував Л.С.Виготський. Спочатку діти засвоюють слова-уявлення, які відрізняються від слів-понять у дорослих. Це ще не наукові поняття, а " життєві", які Л.С.Виготський назвав " передпонятійними утвореннями", " комплексами", " псевдо-поняттями". У їх основі лежать несуттєві зв'язки, які часом не мають між собою нічого спільного: кажан - це птах, бо літає; собака - дика тварина, бо кусається; чашка з блюдцем, склянка, хліб - що зайве? - " Склянка, бо я наллю молоко в чашку з блюдцем, візьму хліб і буду снідати" (з дослідів Л.С.Виготського). Зміст стихійних життєвих псевдопонять розпливчастий, дифузний, вони формуються на основі тих ознак, які потрібні для задоволення потреб дитини у практичній діяльності. Ці життєві псевдокомплекси ще не можуть стихійно самі по собі перетворюватись у наукові поняття. Поняття слід спеціально формувати у процесі організованого навчання. Формування понять передбачається уже програмою молодшої групи. На четвертому році життя діти повинні засвоїти видові поняття (Це м'ячі. М'ячі гумові, круглі, м'ячі підстрибують. Це стіл і це стіл; столи мають кришку, чотири ніжки, ці столи дерев'яні). Починаючи з середньої групи, в дітей формують родові поняття (чашка, кружка, склянка, ложка, каструля - це посуд). Заняття на формування родових понять мають чітку структуру1. 1. Розглядання чотирьох-п'яти видів предметів (стіл, стілець, диван, табурет, крісло), виділення суттєвих ознак 1 Бородач А.М. Методика развития речи детей. - М., 1984. - С. 99-100. 268 з допомогою запитань вихователя: Для чого потрібні ці речі? Як ними користуються люди? Де вони використовуються? 2. Робота над засвоєнням дітьми поняття, виділення суттєвих ознак, відокремлення їх від несуттєвих. Запитання: Що спільного у всіх цих речей? Чим вони відрізняються? Чим відрізняється стіл від крісла, стільця, дивана, табурета? Уведення узагальнювального слова меблі, пояснення родового поняття: " Всі речі, які використовують для обладнання кімнати, називаються меблі. Як ми можемо дізнатися, що таке меблі? За якими ознаками? " 3. Закріплення родового поняття шляхом класифікації картинок (це посуд, це меблі, це одяг) з відповідною мотивацією вибору. Аналогічно проводяться заняття на зіставлення, порівняння властивостей предметів: дерева й металу, паперових виробів, скляних та з тканини; борошна, цукру, солі, крупи тощо. Успіх занять на зіставлення залежить від таких умов: — правильного підбору предметів для зіставлення. Вони повинні мати достатню кількість ознак для порівняння як спільних, так і відмінних (молоко, вода, олія; стіл, стілець, табурет; олівець, ручка, лінійка, паличка (указка)); — правильного пояснення порядку зіставлення: спочатку діти знаходять усе відмінне у предметах, потім схоже; — правильної системи запитань порівняльного характеру, спрямованих на пошук схожих та відмінних рис; — максимальної мовленнєвої активності дітей. посібниках Е.Г.Пилюгіної (Занятия по сенсорному воспита-нию. - М., 1983) та в збірнику дидактичних ігор з сенсорного виховання (Дидактические игрьі и упражнения по сенсорному воспитанию дошкольников / Под ред Л.А.Венгера. -М, 1978). Алла Богуш, Наталія Гавриш Методика ознайомлення дітей з довкіллям
Методика навчання дітей класифікації предметів описана в методичному посібнику Л.М.Житнікової1. Автор пов'язує навчання класифікації з розвитком логічного запам'ятовування та мислення. Вона пропонує таку послідовність навчання: спочатку вчити дітей класифікації у практичній дії, потім - у мовленнєвому плані і, нарешті, у формі розумової дії. У ході навчання у дітей формуються мисленнєві операції співвідношення, зіставлення, порівняння, абстрагування, позначення та узагальнення. Формування родових понять передбачає роботу дитячої думки у двох напрямах: від одиничного до загального (стіл, стілець, диван - це меблі) та від загального до одиничного (меблі - це стіл, стілець, диван); обидва напрями вимагають як операцій абстрагування, конкретизації, так і узагальнення, умовисновків. Л.М.Житнікова описує цілу низку дидактичних ігор та вправ на засвоєння родових понять шляхом класифікації: " Потрібно - не потрібно", " Що вам потрібно? ", " Знайди, що підходить", " Четвертий зайвий", " Знайди і принеси", " Хто швидше розкладе? ", " Що це і до чого відноситься? ", " Знайди швидко групу" тощо. Наприклад: Середня група. Дидактична гра " Знайди, що підходить". Мета: закріпити знання дітей про суттєві ознаки меблів, одягу, взуття, посуду. Вчити класифікувати предмети за родовими поняттями. Словник: меблі, одяг, взуття, посуд. Матеріал: іграшки, предметні картинки. Хід гри: На столі іграшки відповідно до груп предметів: меблі, посуд, ляльковий одяг та взуття. Діти розглядають, відгадують загадки, називають узагальнювальні слова. На столах у дітей предметні картинки, у вихователя - демонстраційні. Вихователь показує, наприклад, ложку, пропонує дітям знайти в себе ті картинки, які підходять до неї, пояснити свій вибір і принести вихователю. 1 Див.: Житникова Л.М. Учите детей запоминать. - М., 1978. 270 Старша група. Тема: Одяг і взуття. Розглядання предметів. Мета: уточнити знання дітей про одяг, взуття, вчити вживати видові та родові поняття (зимовий, літній, осінній одяг, взуття, головні убори, речі). Виховувати кмітливість, уважність. Словник: головні убори, одяг зимовий, літній, осінній, взуття, рукавиці, шарф, валянки. Матеріал: лялька, одяг, взуття, головні убори, картини із зображенням літа, осені, зими, предметні картинки. Хід заняття. На столі - лялька-голиш, поруч одяг, взуття, головні убори. Вихователь пропонує дітям одягнути ляльку. Уводить елемент загадки: виставляє картину із зображенням літа, пропонує відібрати все, що потрібно ляльці в цю пору року. Діти відбирають. Потім дітям дають завдання: все, що потрібно для літа, розділити на три групи. Запитує, чому діти саме так розкладають, допомагає їм відібрати літні речі відповідно до трьох груп: літній одяг, літнє взуття, літні головні убори. Потім діти знаходять у себе предметні картинки, які відповідають групам літніх речей. Надалі вихователь виставляє картину із зображенням осені (зими). Діти відбирають одяг, взуття, головні убори; предметні картинки, а потім зимові речі. Уточнюють родові поняття першого і другого ступеня узагальнення: літній одяг, літнє взуття, літні головні убори - літні речі; зимовий одяг, зимове взуття, зимові, головні убори - зимові речі; осінній одяг, осіннє взуття, осінні головні убори -осінні речі. У прикінцевій частині заняття вихователь запитує у дітей, яка зараз пора року, в які речі слід одягнути ляльку. Діти одягають ляльку на прогулянку. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ: 1. Дайте визначення понять якість та властивість. 2. Назвіть вимоги до організації та проведення спеціальних занять із ознайомлення дітей з якостями та властивостями предметів? Алла Богуш, Наталія Гавриш 3. Визначте, які методи доцільно використовувати для ознайомлення дітей з властивостями і якостями предметів у процесі екологічного виховання. 4. Яке місце дослідницько-експериментальної роботи в ознайомленні дітей з якостями та властивостями предметів? 5. Визначте роль мовлення у роботі з ознайомлення дітей з властивостями і якостями предметів. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ: 1. Складіть конспект заняття з ознайомлення дітей середнього дошкільного віку з якостями і властивостями паперу. 2. Зробіть порівняльний аналіз програмних завдань з ознайомлення дітей з якостями та властивостями предметів у програмах " Малятко", " Дитина", " Дитина в дошкільні роки" (для однієї вікової групи за вибором). 3. Складіть словник понять, які мають засвоїти діти старшого дошкільного віку у процесі ознайомлення з властивостями та якостями рідини. 4. Розробіть конспект заняття на ознайомлення дітей з правилами безпечної поведінки за одним із поданих у розділі планів. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА 1. Дидактические игрьі и упражнения по сенсорному воспитанию дошкольников / Под ред. Л.А.Венгера. -М., 1978. 2. Житникова Л.М. Учите детей запоминать. - М., 1978. 3. Поніманська Т.І. Дошкільна педагогіка: Навчально-методичний посібник. - К.: Академвидав, 2004. 4. Провозюк Г.Г. Цікаві заняття для малят. Тернопіль: Мальва. - ОСО, 2006. Розділ 6. Виховання у дошкільників відповідального ставлення до довкілля 6.1. Ознайомлення дітей з правилами пожежної безпеки Ще досить часто трапляються випадки, коли від дитячих пустощів з вогнем, від порушення елементарних протипожежних правил виникають пожежі. Причинами їх виникнення є недостатній рівень агітаційно-масової' роботи серед дітей із запобігання пожеж, недосконале вивчення правил пожежної безпеки, залишення дітей без догляду дорослих. З метою запобігання пожеж проводиться масова роз'яснювальна робота з дотримання правил пожежної безпеки на підприємствах, установах, лікувальних, культурно-освітніх та навчальних закладах. Розпочинати цю роботу потрібно вже з молодшого дошкільного віку1. Молодшим дошкільнятам слід дати уявлення про вогонь і небезпеку користування ним. Вони повинні засвоїти, що сірники не можна брати в руки і запалювати їх. У середній групі діти повинні знати, яку користь дає вогонь і якої шкоди він може завдати при неправильному 'Див.: Организация пожарно-профилактической работьі в дошкольньїх учреждениях. -К., 1990. Алла Богуїи, Наталія Гавриш Методика ознайомлення дітей з довкіллям
користуванні ним. Дітей слід ознайомити з тим, що джерелом вогню можуть бути запалений сірник, запалений папір, електрична лампочка або газова плита. Якщо праску або електроплиту вчасно не вимкнути, вони нагріваються і від них можуть загорітися предмети і приміщення. Праску треба ставити на вогнетривку підставку, а після закінчення прасування вимикати її з розетки. Ознайомити дітей з призначенням сірників. Сірники зберігаються у коробці. Якщо вийняти сірник з коробки і потерти голівкою збоку по коробці, то виникає вогонь. Сірники потрібні людям. Ними користуються дорослі на кухні під час приготування їжі, для спалювання сухого листя. Вогонь від сірників при недбалому користуванні може спричинити пожежу. Діти не повинні користуватися сірниками, це небезпечно. Не можна використовувати сірники в грі. Дітей старшого дошкільного віку необхідно познайомити з ознаками пожежі та засобами гасіння. Під час виникнення пожежі в домашніх умовах вогонь гасять вогнегасниками, водою, піском, великими ковдрами. Для гасіння пожежі використовують спеціальні машини, які називаються пожежними. Ці машини пофарбовані в червоний колір з білими смугами, вони мають сигнальну синю мигалку і сирену. Коли на вулиці з'являється така машина, люди знають, що вона поспішає гасити пожежу. На пожежній машині їде бойова обслуга. Найголовніший у ній - командир відділення. Усі бійці обслуги - пожежники - швидко і беззаперечно виконують його накази. Вихователь ознайомлює дітей з професією пожежників, їхніми трудовими буднями. Під час пожежі пожежники гасять вогонь, рятують людей, майно. Вони спритні і сміливі. Якщо пожежа виникає на верхніх поверхах багатоповерхового будинку, пожежник сміливо і швидко піднімається по пожежній драбині і, не боячись вогню, проникає в охоплене полум'ям приміщення. Пожежники працюють г 274 у спеціальних протигазах, бо під час пожежі з'являється багато диму й отруйних газів, що утруднює дихання. Можна знайомити дітей з героями-пожежниками, показати їхні портрети, розповісти про героїчні вчинки при гасінні пожежі. Діти повинні пам'ятати номер виклику пожежної охорони " 01", користуватися ним лише в разі необхідності. Познайомити дітей з правилами експлуатації побутових приладів (телевізор, праска, плитка, холодильник, електролампа) і засобами боротьби з пожежею, що знаходяться у приміщенні дошкільного закладу. Діти старшого дошкільного віку повинні засвоїти правила пожежної безпеки. Категорично забороняється: — гратися сірниками, запалювати папір або інші предмети; — без догляду дорослих запалювати вогнища із сухого листя, сміття, різні відходи з горючих матеріалів; — вигрібати вугілля під час горіння його в печі; — при відсутності дорослих вмикати електроприлади; — класти іграшки та інші речі на запалені плити або ввімкнуті електроприлади; — запалювати легкозаймисті речовини і перевіряти Дітей старшого дошкільного віку слід ознайомити з правилами поведінки під час виникнення пожежі. Якщо пожежа виникла у приміщенні, не треба ховатися; якщо пожежа виникла в домашніх умовах і вогонь невеликий, потрібно швидко залити його водою, накрити ковдрою або засипати піском; якщо у приміщенні з'явилося багато диму, слід пробиватися до виходу поповзом; якщо у приміщенні є менші діти, треба негайно вивести їх на вулицю; не гаючи часу, повідомити про пожежу когось із сусідів або інших дорослих; якщо під час пожежі немає нікого з дорослих, дитина повинна сама вміти викликати пожежну команду: набрати номер " 01" та повідомити місце Алла Вогуш, Наталія Гавриш Методика ознайомлення дітей з довкіллям
пожежі (назвати своє ім'я, прізвище, вулицю, номер будинку і квартири або іншого об'єкта). Ознайомлення дітей з правилами пожежної безпеки проводиться на заняттях з теми " Ознайомлення дітей з довкіллям". Наводимо систему занять: — розглядання сірників та бесіда про вогонь; — розглядання пожежної машини, бесіда про неї; — екскурсія-огляд телевізора (холодильника, електроплити); — розповідь вихователя з теми: " Вогонь добрий, вогонь злий". Читання вірша С.Маршака " Пожежа", бесіда за його змістом; — екскурсія-огляд протипожежного куточка в дошкільному закладі; — перегляд діафільму " Пожежа" (" Небезпечні ігри"); — ознайомлення з портретами героїв-пожежників. Розповідь вихователя. — Читання твору С.Маршака " Розповідь про невідомого героя"; — екскурсія до пожежної частини; — зустріч із пожежником. Бесіда-розповідь про працю пожежників; — читання уривків з оповідання Б.Житкова " Що я бачив" та Л.Толстого " Пожежні собаки"; — завершальна бесіда " Правила пожежної безпеки". картинки, плакати, ілюстрації, показують кінофільми і ві-деофільми " Запобігли великій пожежі", " Машини на нашій вулиці", " Казка про неслухняне козенятко", " Пожежа"; проводять цільові прогулянки до пожежної частини, спостереження за пожежними машинами. У вільний час з дітьми старшої групи організовують сюжетно-рольову гру " Ми — пожежники". На заняттях з образотворчого мистецтва та у вільний час діти малюють за змістом спостережень, екскурсій-оглядів та за творами відомих дитячих письменників. Наводимо зразки конспектів занять для дітей старшої групи. Тема: Предмети. Інвентар. Екскурсія-огляд протипожежного куточка. Мета: Ознайомити дітей з протипожежним куточком у дошкільному закладі та його обладнанням, призначенням. Розширити уявлення про способи гасіння пожежі. Виховувати обережність, пильність. Словник: протипожежний куточок, відро, багор, сокира, лопата, лом, вогнегасник, пісок, кошма, щит, інвентар, полум'я, гасити. Хід заняття: Діти стоять півколом так, щоб усім було добре видно. Вихователь звертає увагу дітей на протипожежний щит. Запитує, хто знає, що це таке? Вводить поняття " протипожежний щит". Запитання: Що ви бачите на протипожежному щиті? Чому всі ці предмети червоного кольору? Для чого потрібні ці предмети? Коли люди ними користуються? Розповідь вихователя: " Це протипожежний щит. На ньому — протипожежний інвентар. Якщо виникне пожежа, люди знайдуть тут необхідні предмети для гасіння пожежі: відро, сокиру, лом, лопату, багор (показує)". Запитує у дітей, для чого потрібні відро, сокира, лопата, лом. Підводить дітей до багра, показує, називає, пояснює його будову та призначення: " Це багор. Він має довгу рукоятку, на кінці - зігнуті в різні боки гаки. З їх допомогою з приміщення витягають різні предмети". Вихователь звертає увагу на ящик з піском у протипожежному куточку, запитує, для чого він. Розповідає. Далі діти розглядають кошму (повстину). Вихователь уводить це слово, діти повторюють. Пояснює: якщо накинути кошму на полум'я, то вогонь погасне. Діти розглядають вогнегасник. Вихователь пояснює його будову, призначення. Алла Богуш, Наталія Гавриш. Методика ознайомлення дітей з довкіллям
Завершується заняття підсумковою розповіддю вихователя про призначення протипожежного куточка в дошкільному закладі. Наведемо плани проведення занять з протипожежної безпеки.
|