Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 57. Тема.Значення рослин для існування життя на планеті Земля
Тема. Значення рослин для існування життя на планеті Земля. Значення рослин для людини. Мета: розкрити учням значення зелених рослин у природі та житті людини; розвивати вміння висловлювати свої думки, спостережливість та самостійність; виховувати в школярів любов до природи рідної землі, почуття патріотизму. Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, гербарій, таблиці. Базові поняття: фотосинтез, колообіг речовин. Тип уроку: вивчення нового матеріалу Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Ми з вами підійшли до вивчення нової і останньої теми у розділі, що має назву «Різноманітність рослин». 1. Завдяки чому на планеті Земля існує життя? (На нашій планеті є повітря з киснем, яким ми дихаємо, атмосфера, яка захищає нас від метеоритів, тепло та світло, які ми отримуємо від Сонця, вода). 3. У якому стані перебуває вода на нашій планеті? (У рідкому, твердому та газоподібному). 4. Чому на сусідніх планетах Марсі та Венері немає життя? (На них відсутні вода та кисень). 5. Як ви гадаєте, збереглося б життя на нашій планеті, якби планета змінила положення і зайняла місце Венери чи Марсу? (Ні). Чому? (Наближення до Сонця підвищить температуру на планеті і вода випарується, при збільшенні відстані до Сонця вода замерзне). Отже, велике значення для життя має вода саме у рідкому стані, чого немає на жодній з планет. 6. Звідки береться кисень на нашій планеті? (Його утворюють зелені організми). Так, дійсно, ми говорили, що під час фотосинтезу в зелених частинах рослин утворюється кисень). 7. Чому на Венері та Марсі кисень у певній кількості, необхідній для життя відсутній? (На цих планетах відсутнє життя і тому немає зелених рослин, які продукують кисень). 8. А звідки бере початок життя? (З води). Так, дійсно, світ походить від води — говорив Фалес Мілетський, один зі стародавніх мудреців. А й справді, історія Землі — це перш за все історія води. У воді виникло життя. Різноманітна і щедра, беззахисна і сильна, вода безперервно змінювала і змінює обличчя нашої планети. То тече в річках і океанах, то парою піднімається в хмари, то покриває водойми льодом. 9. Що ж таке вода? Здається, простішого запитання не можна придумати, бо вода — це звичайна рідина, яка давно всім відома, а навколо стільки води, що про які дива можна говорити. Постривайте, не поспішайте робити висновки, оскільки звичайна вода є надзвичайно цікавою, невідомою речовиною. Вона заслуговує бути названою 8-м чудом світу. І сьогодні ми переконаємося в цьому. Чому на планеті вода не вичерпується. Яку роль відіграє вода у природі? Яку роль відіграє вода у житті живих організмів і господарській діяльності людини. У якому стані сьогодні вода на нашій планеті. Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці. А щоб це зробити ми повинні розглянути матеріал уроку тема якого…(Оголошення теми та мети уроку). ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Значення рослин у природі Погляньте навколо себе, і ви побачити – життя. Хтось у цей час спішить на роботу, проїхала машина, пролетів птах, загуркотів мотоцикл, а там далеко торохтить потяг. Навколо нас - життя. Земля – єдина планета Сонячної системи, де є життя. Життя на Землі існує скрізь: і на найвищих гірських вершинах, і у найбільших глибинах океанів, у найсуворіших умовах піщаних та льодових пустель, у жерлах вулканів. 1. Завдяки ж чому на Землі є життя? (Повітря з киснем, тепло, світло, вода). Так, дійсно, основними чинниками, які забезпечують існування життя на Землі є вода, сучасний хімічний склад повітря, атмосфера, тепло, світло. Давайте пригадаємо: 2. Який хімічний склад має повітря нашої планети? (До складу повітря входить кисень, азот, інертні гази, вуглекислий газ, пари води) 3. Для чого організмам потрібний кисень? (Для дихання). Так, дійсно, живим організмам кисень потрібний для дихання, саме під дією кисню в живих організмах відбуваються процеси окиснення і виділяється необхідна кількість енергії, яку ми використовуємо для здійснення всіх процесів життєдіяльності. Крім того, до складу повітря входить озон, який захищає все живе від коротких ультрафіолетових променів, які згубно діють на життя. Також не слід забувати, що атмосфера, яку має планета Земля, захищає нас від бомбардування метеоритами що також необхідно для життя. Не слід забувати, що до основних чинників життя належать тепло і світло, які отримує наша планета від Сонця. Саме під дією сонячних променів в зелених частинах рослин відбувається біохімічний процес, назва якому – фотосинтез. Він можливий тільки за наявності Сонця. Під час цього процесу в рослинах утворюються поживі речовини і виділяється кисень, який всім нам необхідний для дихання. Крім того, поглинається велика кількість вуглекислого газу, який утворюється під час дихання, гниття, спалювання палива тощо. Саме вуглекислий газ є причиною парникового ефекту, який сприяє підвищенню температури на планеті, і, як наслідок, таненню льодовиків та підвищенню рівня океану. Рослини в свою чергу є їжею для тварин. Розвиток тварин також неможливий без тепла та світла. Тварини та рослини є їжею і для людини. Отже, можна з упевненістю стверджувати, що саме Сонцю ми завдячуємо не тільки світлом, теплом, а ще й їжею. Таким чином, без сонячного тепла і світла життя на Землі також було б неможливим. До основних чинників, які забезпечують життя на Землі належить фотосинтез. Найголовніше значення фотосинтезу – це забезпечення енергією всіх живих істот на планеті, включаючи людину. У процесі фотосинтезу в зелених частинах рослин під впливом сонячних променів починає утворюватися кисень і величезна кількість енергії. Дана енергія використовується рослинами для власних потреб тільки частково, а невитрачений потенціал накопичується. Потім рослини йдуть на корм травоїдним тваринам, які отримують за рахунок цього необхідні поживні речовини, без яких їх розвиток буде неможливим. Потім травоїдні тварини стають їжею для хижаків, їм також необхідна енергія, без якої життя просто зупиниться. Ботаніка знайомить нас з корисними і шкідливими рослинами, з їх зовнішньою і внутрішньою будовою, закономірностями розвитку. Ботанічні знання сприяють кращому використанню рослин людиною. Рослина одержує з навколишнього середовища гази, солі, воду — все те, з чого вона будує своє тіло; рослина і середовище становлять єдине ціле. Відмітною особливістю зелених рослин, забарвлених пігментом хлорофілом, є їх властивість перетворювати неорганічні речовини в органічні, необхідні для життя. Вдень зелені рослини поглинають з повітря вуглекислий газ і виділяють кисень. Цей газообмін та уловлювання світлових променів відбуваються за допомогою великої листкової поверхні, а видобування з грунту води і мінеральних солей — з допомогою дуже розгалуженої кореневої системи. Роль зелених рослин у природі передусім полягає в тому, що в процесі життєдіяльності вони нагромаджують величезні запаси цінної органічної (вуглецевої) речовини, очищають повітря від: вуглекислого газу і збагачують його киснем. Органічні речовини використовуються всіма живими істотами для харчування, а кисень повітря — для дихання. 2. Значення рослин в житті людини Особливо велике значення рослин, які вирощуються в сільському господарстві. Людина завдяки зеленим рослинам з найпоширеніших у природі речовин (води, вуглекислого газу і солей), користуючись сонячною енергією, добуває цінні органічні речовини: білки, вуглеводи, жири, вітаміни та ін. Названі рослинні речовини за допомогою тварин переробляються в ще цінніші продукти: м’ясо, сало, масло, молоко, яйця, вовну, шкіру, тобто в усе те, що необхідне для життя людини. Рослини дають людині їжу, а також будівельний матеріал, сировину для промисловості (смолу, олію, каучук, гутаперчу, дубильні речовини, спирт та ін.). Крім того, з рослин виробляють різноманітні ліки. Звідси зрозуміло, чому людина ще з давніх часів цікавилася рослинами, збирала їх, вивчала і вирощувала. Необхідно підкреслити, що навіть такі речовини, як кам’яне вугілля і нафта, походять з рослин, які росли на землі в стародавні часи. Енергія сонячних променів, яка колись була уловлена цими рослинами, в процесі горіння вивільняється і використовується людиною. Також і торф, що використовується на паливо і на добрива, походить від рослин, які росли на болотах. Однак не всі рослини мають зелене забарвлення. Гриби, бактерії і деякі з вищих рослин не мають хлорофілу і тому нездатні самі виробляти для себе органічну поживу 3 речовин неорганічних. Такі не зелені рослини (сапрофіти), які часто невидимі простим оком, у великій кількості ростуть на мертвій органічній речовині, що залишається після загибелі рослин і тварин, використовують її для свого живлення, руйнують, мінералізують і таким чином приводять в стан, придатний для використання зеленими рослинами. В цьому полягає позитивна роль не зелених безхлорофільних рослин. Людина вивчає рослини і їх властивості ще й тому, що багато з них завдає величезної шкоди, наприклад численні бур’яни (пажитниця, пирій, осот та ін.), які глушать культурні рослини на полях, або багато не зелених — безхлорофільних рослин, в тому числі паразитні гриби (іржа, сажка, ріжки та ін.), що уражають культурні рослини. Найдрібніші не зелені рослини — бактерії, проникаючи в організм людини і тварин, викликають різні заразні хвороби. З усіма рослинами, які завдають шкоди сільському господарству, людина веде систематичну боротьбу. ІV. Узагальнення і систематизація знань Бесіда 1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? 2. Що вам найбільше сподобалось на уроці? 3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках? V. Домашнє завдання 1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку. 2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.
|