Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 49
Тема. Покритонасінні (квіткові). Мета: сформувати у школярів поняття про відділ Покритонасінні рослини, їх особливості, класифікацію, чому покритонасінні займають панівне становище на Землі; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, порівнювати, робити логічні висновки, вміння проводити спостереження, удосконалювати навички самостійної роботи з підручником, з роздатковим гербарним матеріалом; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до зникаючих рослин. Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, гербарій, таблиці. Базові поняття: насіння, плід, подвійне запліднення, однодольні рослини, дводольні рослини. Тип уроку: вивчення нового матеріалу Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Доповнити схему: ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Обговорення проблемного питання: Чому квіткові рослини займають панівне становище серед інших груп вищих рослин, в тому числі й голонасінних? ІV. Вивчення нового матеріалу Рослини відділу Покритонасінні (найбільші за кількістю видів — понад 250 тис.) розповсюджені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах і в різноманітних екологічних умовах, це панівні рослини сучасності. Пануванню покритонасінних сприяло: - Сильний розвиток кореневої системи. - Велика площа, різноманітність за формою листків дозволяє ефективно здійснювати фотосинтез. - Велика кількість поживних речовин що утворюються, дозволяє рослині швидко рости. - Переважання спорофіта (безстатевого диплоїдного покоління), який може бути представлений різною життєвою формою – травою, кущем, деревом, ліаною (однорічною або багаторічною). - Широкі адаптації квітки і плоду. - Розмноження насінням. - Розвиток насіння зумовлений появою маточки у квітці. - Утворення плоду сприяє розселенню рослин тваринами. - Подвійне запліднення. - Різні типи судин в ефективній системі для транспорту води і поживних речовин. - Утворення зав’язі, всередині якої знаходиться насінний зачаток, майбутня насінина. - Насіння захищене (покрите) стінками плоду. - Незалежність запліднення від водного середовища. Відділ Покритонасінні поділяють на два класи: Дводольні та Однодольні. Дводольні мають зародок з двома сім’ядолями; кількість частин у квітці у кожному колі кратна п’яти або чотирьом; провідні пучки в стеблі розташовані по колу (упорядковано); жилкування листків сітчасте; коренева система стрижнева. Однодольні мають зародок з однією сім’ядолею; кількість частин у квітці в кожному колі кратна трьом; провідні пучки розташовані в стеблі безладно; жилкування листків дугове або паралельне; коренева система мичкувата (складається з додаткових коренів). Характеризуючи рослину, усі ознаки необхідно розглядати в комплексі. За однією ознакою неможливо розпізнати, однодольна чи дводольна рослина, бо є винятки за кожною з ознак. V. Узагальнення і систематизація знань Запитання до учнів: 1. Доведіть, що покритонасінні мають всі ознаки насінних рослин. 2. Перелічіть особливості, які відрізняють покритонасінних від голонасінних. 3. Яке значення для рослин мала поява квіток і плодів? 4. Що таке подвійне запліднення і в чому його значення? VІ. Домашнє завдання 1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку. 2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.
|