Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 48. Тема.Голонасінні. Лабораторне дослідження № 14 «Будова голонасінних».
Тема. Голонасінні. Лабораторне дослідження № 14 «Будова голонасінних». Мета: Ознайомити учнів з представниками голонасінних рослин, циклами їх розвитку, поширенням, зовнішньою будовою та процесами життєдіяльності, розкрити їх індивідуальність у порівнянні з іншими рослинами; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити логічні висновки, вміння проводити спостереження, удосконалювати навички самостійної роботи з підручником, з роздатковим гербарним матеріалом; виховувати бережливе ставлення до зникаючих голонасінних рослин. Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, гербарій, таблиці. Базові поняття: голонасінні, живиця, шишки, хвоя, насіння. Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Евристична бесіда, змагання ерудитів. - у чому недосконалість розмноження вищих спорових рослин? (спора одноклітинна, у ній немає запасу поживних речовин, для проростання необхідна волога, для запліднення вода, тому спорові можуть бути поширені тільки у вологих місцях); - від яких вищих спорових найімовірніше виникли перші насінні рослини? (від насінних папоротей, відбитки і залишки яких знайшли вчені); - насінина з’явилась у голонасінних, де ж вони її ховають? (учні повинні пригадати, що у шишках ялин і сосон є насіння); - які ускладнення будови голонасінних порівняно зі споровими? (великі дерева, добрий корінь, товстий стовбур, вічнозелена хвоя). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Від зміни клімату: чергування теплих і холодних, вологих і сухих періодів, змінювалися і рослини. Чому ж вищі спорові не могли добре вижити в нових умовах? ІV. Вивчення нового матеріалу Голонасінні – величезна група дерев і кущів, їм належить 1\3 всіх лісів нашої планети. У голонасінних насінні зачатки не сховані, не вкриті, а лежать голо на лусках шишок. Загальна характеристика голонасінних: - відомо близько 800 сучасних видів; - переважно дерева і кущі, що утворюють ліси; - мають добре розвинені вегетативні органи складної будови; - кора і деревина має смоляні канальці з живицею; - листки у вигляді голок або лусок, живуть кілька років; - розмножуються насінням, яке розвивається в шишках; - для запилення не потрібна вода, його здійснює вітер; - до класу Хвойні (Шишконосні) входять 560 видів. Життєвий цикл голонасінних на прикладі сосни: Чоловічі жовті шишки з великою кількістю зрілого пилку → вітер переносить пилок на жіночу липку шишку → запилення → проростає пилкова трубка → утворення насінин на насінних лусках → дозрівання насіння → відкривання покривних лусок → висипання насіння → перенесення насінин вітром → проростання насіння → утворення молодого проростка сосни. Розповідь про середовище існування голонасінних. Діаграма “Порівняльна характеристика спорових і голонасінних рослин” V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження № 14 Тема: «Будова голонасінних». Мета: ознайомитися з особливостями будови голонасінних рослин. Обладнання й матеріали: живі, або гербарні зразки гілок хвойних рослин і їхні шишки, препарувальний набір, лупа, зошит, підручник. Хід роботи Інструктаж з БЖД 1. Розгляньте гілки наявних у вас хвойних рослин. Зверніть увагу на те, що в багатьох з них хвоїнки розташовані не поодиноко, а пучками. 2. Замалюйте схему розташування хвоїнок на гілках двох-трьох видів голонасінних рослин. 3. Розгляньте шишки наявних у вас хвойних рослин. Зверніть увагу на форму, поверхню листків та їх прикріплення до стебла. 4. Розгляньте насінини наявних у вас хвойних рослин. Зверніть увагу на особливості їх будови. 5. Зробіть висновок, у якому вкажіть характерні риси будови хвойних голонасінних рослин. VІ. Домашнє завдання 1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку. 2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.
|