Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 46






Тема. Папороті. Лабораторне дослідження № 13 «Будова папоротей».

Мета: Ознайомити учнів з особливостями будови і процесів життєдіяльності папоротей; розкрити найдосконалішу організацію тіла папоротей у порівнянні з іншими споровими рослинами; розвивати вміння порівнювати та аналізувати, продовжувати формувати вміння працювати з підручником, роздатковим матеріалом, гербарієм, розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість та вміння робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до рослинності лісу та проводити екологічне

виховання.

Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, таблиці, живі рослини, гербарні матеріали.

Базові поняття: вайї, спорангії, соруси, заросток, кореневище.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота на дошці. Накреслити схему життєвого циклу мохоподібних.

2. Дати однослівну відповідь:

а) безстатеве покоління у життєвому циклі;

б) клітина нестатевого розмноження;

в) утвір, у якому формуються і дозрівають спори;

г) коробочка на ніжці.

(Відповіді: спорофіт, спора, спорангій, спорогон)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Поміркуйте, про яку рослину дана загадка:

- Дивна в лісі є трава –

Не лопух, не кропива.

Коли хочуть щастя влітку

Все шукають його квітку.

Хоч півсвіту обійди –

Того цвіту не знайти.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Так само як і мохи, папороті розповсюджені по нашій планеті дуже широко. На сьогодні науці відомо близько 300 родів і понад 10 тисяч видів папоротей.

Папороті поширені в найрізноманітніших екологічних умовах — від пустель, боліт, рисових полів і озер із солонуватою водою до тропічних лісів. Саме в тропічних лісах спостерігається найбільша розмаїтість папоротей.

Папороті значною мірою розрізняються за розмірами. Серед них є великі рослини заввишки 25 м і діаметром стовбура до 50 см і малюсінькі рослинки всього в кілька міліметрів.

В Україні переважна частина папоротей поширена в лісах або в інших достатньо зволожених місцях.

Із тропічних видів папоротей найцікавішою є папороть «оленячий ріг», що росте на стовбурах дерев у тропічних лісах. Ця дивна папороть формує не тільки великі зелені, схожі за формою на оленячі роги, листки, але й спеціальні коричневі листки із цільними пластинками. Ці листки охоплюють стовбур дерева й утворюють спеціальну ємність — своєрідний глечик, куди потрапляє опале листя дерев та інших рослин і де утворюється поживний перегнійний ґрунт. У такий спосіб ця дивна папороть сама забезпечує себе місцем проживання і поживними речовинами.

За здатність утворювати твердий стовбур папороті, що трапляються в тропічних лісах, називаються деревоподібними. Але не плутайте, це не дерево, а папороть, усі папороті — трав’янисті рослини, тому стовбур папороті зовсім не схожий на стовбур дерева.

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження № 13

Тема: «Будова папоротей».

Мета: ознайомитися з особливостями будови папоротеподібних.

Обладнання й матеріали: гербарні зразки рослин папоротей, постійні мікропрепарати сорусів, лупа, мікроскоп, препарувальний набір, зошит, підручник.

Хід роботи Інструктаж з БЖД

1. Розгляньте гербарні зразки спорофіта папороті, а також його малюнок у підручнику. Знайдіть корені, кореневище, листки, соруси.

2. Намалюйте в зошиті рослину папороті й позначте на ній корені, кореневище, листки, соруси.

3. Використовуючи лупу, розгляньте соруси.

4. Використовуючи мікроскоп, розгляньте постійний мікропрепарат сорусу.

5. Замалюйте будову сорусу, позначивши на малюнку спорангії і спори.

6. Зробіть висновок, у якому вкажіть характерні риси будови папоротеподібних.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

3. Підготувати міні-проект «Як утворився торф і кам’яне вугілля»


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.006 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал