Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 40
Тема: Плід, поширення плодів Мета: поглибити знання учнів про насінне розмноження, сформувати поняття про плоди, особливості їхньої будови і різноманітність; ознайомити з різноманітністю плодів у природі; дати поняття “сухі” та “соковиті” плоди; розкрити процес поширення плодів у природі та їх значення у житті людини. Обладнання і матеріали: таблиці «Плоди та насіння», колекція сухих плодів, зразки соковитих плодів, муляжі плодів, Базові поняття і терміни: плоди, супліддя, сухі й соковиті плоди, однонасінні й багатонасінні плоди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Дати відповіді на диференційовані запитання. Відповіді на 1 - 6 балів: - Назвати основні частини насінини? - Де відкладаються поживні речовини в насінині? - Які основні умови проростання насіння? - Що таке спокій насіння? Яке значення спокою насіння для рослин? Відповіді на 7 - 9 балів: - Чи правильне твердження: “Кожна насінина завжди містить ендосперм”? - Розкажіть про досліди з вивчення умов проростання насіння. - Назвіть шляхи виходу насіння зі спокою. Відповіді на 10 – 12 балів: - Які функції сім’ядолей в насінині, що мають дві чи одну сім’ядолю? - Які поживні речовини є в насінні? Чи залежить від їхнього вмісту проростання насіння? - Від чого залежить період спокою насіння?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Поставити проблемне запитання: - довести, що плід – це орган, який дає початок наступним поколінням?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Будова плоду Плід – репродуктивний орган, у якому знаходиться насіння. А ще плід – це видозмінена в результаті запліднення квітка. Плід складається з насіння та оплодня. Оплодень – це стінка плоду. Він захищає насіння від висихання, холоду, механічних ушкоджень і сприяє поширенню насіння. Плід утворюється зазвичай із завязі маточки, але в його утворенні можуть брати участь й інші частини квітки. В оплодні розрізняють три шари: зовнішній (екзокарп), середній (мезокарп) і внутрішній (ендокарп). Зовнішній шар оплодня утворюється з верхньої шкірки завязі, звичайно він тонкий і зазнає незначних змін. У клітинах цього шару хлоропласти руйнуються чи перетворюються на хромопласти, що й зумовлює появу плодів жовтого, червоного, помаранчевого кольору. Середній шар оплодня часто зазнає найбільших змін і найбільше розростається. У сухих плодах оболонки клітин цієї частини оплодня нерідко дерев’яніють. У соковитих плодах, навпаки, середній шар оплодня накопичує воду й стає соковитим і м’ясистим. У клітинах цього шару накопичуються вуглеводи, вітаміни, через що вони стають солодкими й приваблюють тварин-поширювачів. Внутрішній шар оплодня може стати плівчастим, шкірястим або дерев’янистим. 2. Соковиті плоди Ягода — багатонасінний плід із соковитим внутрішнім і середнім шаром та зовнішньою шкіркою (помідор, смородина, аґрус). Яблуко — багатонасінний плід, соковита частина якого утворена не тільки стінками зав’язі, а й квітколожем (яблуня, груша, горобина). Гарбузина — соковиті, середній і внутрішній шари вкриті твердим зовнішнім (гарбуз, диня, огірок). Кістянка — має внутрішній здерев’янілий шар оплодня, соковитий середній та шкірочку (вишня, абрикос, мигдаль). 3. Сухі плоди Біб — розкривається по верхньому і нижньому швах двома стулками, без перегородки всередині, насінини прикріплені до двох половинок (горох, соя). Стручок — розкривається на дві стулки, насіння прикріплене до плівчастої перетинки всередині плоду (редька, капуста). Коробочка — багатонасінний плід, розкривається різними способами: кришечкою — у блекоти, зубчиками — у маку, щілинками — у дурману та ін. Горіх — плід з твердим, здерев’янілим оплоднем з насіниною всередині (ліщина). Жолудь — зі здерев’янілим більш м’яким оплоднем (дуб). Зернівка — шкірястий оплодень міцно зростається з насіниною (пшениця, ячмінь). Сім’янка — шкірястий оплодень не зростається з насіниною (соняшник, кульбаба, лопух). Плоди бувають розкривні (блекота, мак, квасоля) та нерозкривні (ліщина, соняшник). У багатьох плодів є різні вирости (голочки, шипи), які не тільки захищають, а й сприяють розповсюдженню. 4. Розповсюдження плодів і насіння - вітром (плоди клена, ясеня — з крильцями; кульбаби — з «парашутиком»; будяка — з крильцями); - водою (водяний горіх, кокосова пальма та ін.); - за допомогою тварин: при поїданні соковитих плодів насіння не перетравлюється і викидається разом з екскрементами; горіхи, жолуді розносяться білками, бурундуками; чіпкі плоди розносяться на шерсті тварин, на одягу людини (череда, лопух, гравілат); - саморозкидання — характерне для розрив-трави, жовтої акації, скаженого огірка. Плоди та насіння слугують основою живлення багатьох рослиноїдних тварин, вони застосовуються у господарстві людини, а деякі з них споживає людина.
V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження № 10 Тема: Будова плода Мета: Закріпити знання про будову і різноманітність плодів. Обладнання та матеріали: колекції плодів, муляжі, препарувальні набори, таблиці, підручники. Хід роботи Завдання 1. Будова плоду. Розгляньте плід кістянку у розрізі. Замалюйте побачене. Позначте екзокарп, мезокарп та ендокард. Завдання2. Вивчення різноманітності плодів. Розгляньте видані вам плоди. Визначте, яким рослинам вони належать. Розділіть їх на соковиті та сухі (позначка “+” у відповідній колонці). Визначте назву кожного типу плоду і наведіть приклади рослин, що мають такі плоди. За одержаними даними заповніть таблицю:
3. Зробіть висновки за результатами виконаної роботи, накресліть схему класифікації плодів.
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника.
|