Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 41
Тема: Поняття про класифікацію рослин Мета: сформувати знання про різноманітність рослинного світу; ввести поняття “систематика”; розглянути основні одиниці класифікації; розвивати увагу, пам’ять та мислення учнів; виховувати любов до природи рідного краю. Обладнання і матеріали: схеми, таблиці, малюнки Базові поняття і терміни: життєва форма, систематика, вид, флора, рослинність. Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Яке місце на вашу думку займають рослини в житті кожного?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Заплющте очі й уявіть себе в осінньому лісі. Чи подобається вам там? Що вас оточує? Назвіть рослини, які вас оточують. (Учні розповідають про красу осіннього лісу, називають рослини й описують їх.) Кожний з вас назвав декілька рослин, які відрізняються між собою за багатьма ознаками, а всього відомо близько 500 тис. видів рослин. Як можна зорієнтуватися в такій різноманітності, як не заплутатися, ми і розглянемо сьогодні на уроці. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Класифікація рослин за будовою Рослина створена природою з користю, а завдання людини – це зрозуміти їх призначення, оскільки рослинний світ – це величезна аптека для всіх живих організмів. Ще древні римляни навесні відзначали спеціальне свято на честь богині Флори яка відповідала за цвітіння колосся, квітів і садів. Дещо пізніше на її честь називали весь рослинний світ. І тепер флора – це вся сукупність видів рослин, яка склалася історично. Рослинність, в свою чергу, – це сукупність рослинних угруповань нашої планети загалом або окремих регіонів чи місцевостей. Землю заселяє величезна кількість рослин. Одні з них складаються лише з однієї клітини, а інші, хоча і відносяться до багатоклітинних, не розчленовані на органи — стебла й листки. До них відносяться водорості, їх ще називають нижчими рослинами. Мохи, папоротеподібні, голонасінні, а також покритонасінні — це все вищі рослини. Серед вищих рослин лише мохи не мають коренів. Вони, а також папороті, хвощі й плауноподібні розмножуються спорами, голонасінні і покритонасінні — відповідно насінням. 2. Класифікація рослин за життєвими формами Життєва форма - це зовнішній вигляд рослин, що сформувався історично під впливом екологічних факторів і спадково закріпився. Розроблено таку класифікацію рослин за життєвими формами: - дерева - багаторічні рослини з надземними частинами, що дерев'яніють, яскраво вираженим одним стовбуром заввишки не нижче 2 м; - кущі - багаторічні рослини з надземними частинами, що дерев'яніють. На відміну від дерев не мають яскраво вираженого одного стовбура; гілкування починається від самої землі, тому утворюється кілька рівноцінних стовбурів (наприклад, бузок, барбарис, таволга); - ліани - рослини, які не здатні підтримувати вертикальний напрям свого стебла без інших рослин або штучних опор; - трави - рослини із соковитими, зеленими й повністю не здерев'янілими пагонами; їхні надземні частини щорічно відмирають. 3. Класифікація рослин за тривалістю життя: - однорічні рослини живуть один рік, протягом якого вони виростають із насінин, зацвітають, плодоносять та відмирають; - дворічні рослини (дворічники) живуть два роки: у перший рік із насінин розвивається вегетативна частина рослини; на другий рік утворюється квітконосний пагін; після плодоносіння рослина відмирає. - багаторічні рослини живуть більше двох років; досягнувши певного віку, вони можуть цвісти й плодоносити щороку. 4. Систематика рослин Робота з підручником Запитання для опрацювання: — Що таке систематика? Очікувані відповіді учнів:
Систематика — це наука, яка описує й упорядковує різноманітні види, розподіляє (класифікує) їх на певні систематичні групи (таксони) та займається створенням природної системи органічного світу. Розповідь учителя Спираючись на свій досвід, ви можете відрізнити березу від клена, грушу від яблуні, а також можете встановити їх спільні ознаки. (Далі вчитель демонструє фотографії (таблиці) із зображеннями рослин одного роду. Наприклад: деревій звичайний і деревій голий, або жовтець повзучий і жовтець золотистий, або сосна звичайна і сосна кримська.) Завдання для учнів: — Установіть спільні ознаки, притаманні цим рослинам. — Установіть ознаки відмінності цих рослин. — Виберіть із запропонованих рослин ті, які вам здаються схожими. За якими ознаками ви їх вибирали? Розповідь учителя Отже, ми об’єднуємо в одну групу організми, подібні за певними ознаками, і відрізняємо їх від інших груп за відмітними рисами. Саме так учені, спираючись на всебічне вивчення організмів, а не лише на підставі особливостей будови, об’єднують їх у певні групи — систематичні одиниці. Основна систематична одиниця — вид. Вид — це група організмів, подібних за будовою та процесами життєдіяльності, які вільно схрещуються і дають плодюче потомство. · Подібні між собою види об’єднуються в один рід. · Близькі роди об’єднуються в родини. · Близькі родини об’єднуються в порядки. · Близькі порядки об’єднуються у класи. · Класи входять до складу відділів. · Усі відділи рослин належать до царства Рослини.
V. Узагальнення і систематизація знань Складіть схему «Класифікація рослин».
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника.
|