Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 36
Тема: Дихання та газообмін у тварин. Органи дихання, їх різноманітність та функції. Значення процесів дихання для вивільнення енергії в клітині. Лабораторне дослідження. Вивчення способів дихання тварин (на прикладі хребетних). Мета: сформувати в учнів поняття про суть дихання як процесу, властивого всій живій природі; показати особливості та взаємозв’язок будови та функцій органів дихання у тварин; розвивати пізнавальний інтерес, інтелектуальні здібності учнів, використовувати завдання, що вимагають логічного мислення, вміння проводити досліди й самоспостереження; виховувати працьовитість, допитливість; здійснювати естетичне виховання. Обладнання і матеріали: таблиці «Органи дихання», «Еволюція органів дихання у хребетних тварин», «Еволюція дихальної системи», папки до уроку з опорними схемами, презентація, комп’ютер. Базові поняття: Дихання, органи дихання. Тип уроку: комбінований Хід уроку Жити – це означає дихати. Ж.-Ж. Руссо І. Організаційний момент Доброго ранку! Давньокитайська мудрість говорить: «Вважай поганим день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого». Тож давайте посміхнемось одне одному й разом вирушимо здобувати нові знання! ІІ. Актуалізація опорних знань Біологічний диктант 1. Як називають сукупність процесів надходження речовин до організму, їхнє перетворення в ньому та виведення назовні продуктів обміну? (обмін речовин) 2. Які організми не можуть самі синтезувати органіку? (гетеротрофи) 3. На які 2 групи поділяють гетеротрофи за способом живлення? (симбіотичні, паразитичні) 4. Сукупність яких органів, забезпечує перетравлювання та всисання їжі – (травна) 5. Назвіть продукти травлення у тварин. (амінокислоти, глюкоза, жирні кислоти) 6. Перелічити типи травлення(внутрішньоклітинне, внутрішньо порожнинне, мішане, позакишкове, або зовнішнє, органи травлення відсутні.) 7. Травлення – це …(розщеплення великих молекул живильних речовин(білків, жирів, вуглеводів) на менші молекули, які можуть всасуватися і засвоюватися). 8. Травна система буває замкнена і ………..(наскрізна) 9. Травні залози тварин .(слинні, печінка, підшлункова..) 10. Які організми утворюють самі органічну речовину .(рослини) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів 1. Розглядаємо слайди. Еволюція органів дихання. Чотири основних типи дихальних поверхонь у хребетних тварин. Схема газообміну у амеби. 1 – початкова форма; 2 – будова легень жаби; 3 – легені ящірки; 4 – легені черепахи; 5 – збільшена деталь легень ссавців. 2. Загадкове слово «Важливий процес життєдіяльності у тварин».
(Дихання) ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Дискусія. - Як відбувається газообмін у амеби? - Як дихають комахи? - Як дихає дощовий черв’як? - Як здійснюється процес дихання у риб? 2. Розповідь. Еволюція дихання: 1) Пряме дихання ( клітини безпосередньо обмінюються киснем і вуглекислим газом з навколишнім середовищем. Найпростіші, типи: Губки, Кишковопорожнинні). 2) Непряме дихання (з’явилися особливі спеціалізовані до цієї функції органи: легені, зябра, трахеї, навіть шкіра. Такий спеціалізований орган повинен: а)мати тонкі стінки, що не заважають дифузії; б)завжди залишаються вологим, що кисень і вуглекислий газ могли розчинятися у воді; в)добре постачати кров’ю або стикатися з позаклітинними рідинами, які омивають клітини. Дихання – одна з основних життєвих функцій організму. Дихання
Дифузне Зовнішнє Внутрішнє (одноклітинні, губки, кишковопорожнинні) (тканинне)
Дихання – складний комплекс фізіологічних процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров’ю і внутрішнім диханням), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і відведення від них утвореного вуглекислого газу. Тварини дихають, щоб поповнити в організмі запаси кисню і звільнити його від непотрібного вуглекислого газу. У плоских червів і багатьох інших дрібних тварин кисень проникає в організм через шкіру. Великі тварини поглинають його з повітря або з води за допомогою особливих органів(легенів чи зябер), які щедро постачаються кров’ю. Дихальна система постачає організму кисень, необхідний для забезпечення життєдіяльності, виводить з нього вуглекислий газ. Водяні тварини дихають за допомогою зябер, наземні – за допомогою легень чи трахей. 3. Самостійна робота з підручником Учні опрацьовують текст підручника й продовжують заповнювати опорну таблицю, з якою розпочати працювати на попередньому уроці. (Дихання у тварин - ……) V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження Тема: «Вивчення способів дихання тварин»(на прикладі хребетних) Мета: вивчити способи дихання та різноманітність органів дихання у хребетних тварин. Обладнання: таблиці, презентація «Дихальна система у хребетних тварин». Хід роботи А) Інструктаж з БЖД
|