Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 35
Тема: Особливості обміну речовин гетеротрофного організму. Живлення і травлення. Різноманітність травних систем. Мета: ознайомити учнів з особливостями обміну речовин гетеротрофного організму, основними процесами життєдіяльності тварин: живлення, травлення та різноманітністю травних систем; розвивати вміння спостерігати, порівнювати та робити висновки, працювати з підручником, таблицями; виховувати любов до всього живого. Обладнання і матеріали: таблиці, схеми, картки із завданнями, ватмани, маркери, комп’ютер. Базові поняття і терміни: обмін речовин, гетеротрофний організм, травлення, живлення, травна система. Тип уроку: Засвоєння нових знань Хід уроку Клітини виникають тільки від клітин. Р. Вірхов І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. Розминка: обговорення епіграфу уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань 1) Гра «Систематична піраміда» Четверо учнів працюють з картками (на місцях). Вони мають підібрати в послідовності таксономічні одиниці тварин, запропонованих вчителем. 2) Розгадування кросворда Кросворд «Ознаки живого» Запитання 1. Збільшення кількості особин виду. 2. Збільшення маси і величини організму. 3. Відповідь організму на світло, дотик. 4. Вікові зміни організму від народження до смерті. 5. Споживання їжі та поживних речовин. 6. Споживання кисню і виділення вуглекислого газу. (Відповіді. 1.Розмноження. 2. Ріст. 3. Подразнення. 4. Розвиток. 5. Живлення. 6. Дихання.) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми й завдань уроку 1. Прийом «Відстрочена відгадка» Проблемне запитання - Що вам відомо про цикл Хейфліка? Як він пов'язаний з епіграфом нашого уроку? (думки учнів.) 2. Всім живим організмам притаманний обмін речовин. Обмін речовин (метаболізм) – це сукупність процесів надходження речовин до організму, їхнє перетворення в ньому та виведення назовні продуктів обміну. Обмін речовин забезпечує всі процеси життєдіяльності організму та його зв'язок із довкіллям. Мета обміну речовин – одержання речовин для побудови клітин і енергії для життєвих процесів. Розгляньте малюнок. Розподіліть організми за типом живлення. Мухомор Ріжки жита Конюшина лучна Масляно - кислі бактерії Автотрофи_________________________________ Гетеротрофи_________________________________ Гетеротрофи не можуть самі синтезувати органіку. Вони забирають її в інших організмів (це можуть бути і фототрофи, й інші гетеротрофи). Поняття гетеротрофності краще подавати, порівнюючи цей спосіб живлення з фототрофним та спираючись на наявні в школярів знання про особливості життєдіяльності рослин. Слід звернути увагу на те, що гетеротрофи залежать від тих організмів, які забезпечують їх органікою, тобто їжею, тому гетеротрофи є консументами (споживачами) і можуть існувати тільки за наявності продуцентів (автотрофів). Слід відзначити, що гетеротрофне живлення мають тварини, гриби, комахоїдні рослини й більшість бактерій. Існує два типи гетеротрофного живлення. Перший з них голозойний. При цьому типі живлення завдяки складному комплекту комплексу травних ферментів організм може споживати складні, найчастіше тверді, органічні сполуки. Другий – сапротрофний. При цьому типі живлення організм живиться розчинами простих органічних речовин. Іноді організм виділяє ферменти безпосередньо на субстрат, а потім усмоктує утворені поживні речовини. Знищуючи мертві рослини й тварини, сапротрофи відіграють важливу роль у кругообігові речовин. Окрім того, тварин, які живляться голозойно, поділяють на мікрофагів – поглинають їжу дрібними частинами, та макрофагів – поглинають їжу великими шматками. За способом живлення гетеротрофів можна поділити на такі групи: 1) симбіотичні; 2) паразитичні; 3) організми, що живуть вільно: а) хижаки; б) травоїдні; в) плодоїдні. Можна звернути увагу на найбільш поширені способи захоплення їжі тваринами: - за допомогою псевдоподій (амеби); - за допомогою війок (інфузорії); - за допомогою щупалець (каракатиці); - зіскрібання (садовий равлик); - заковтування; - всмоктування. В одноклітинних організмів обмін речовин відбувається всередині клітини в особливих утвореннях – органелах. У багатоклітинних тварин обмін речовин відбувається на рівні клітин, органів та систем органів. Орган – це частина організму, яка має притаманну тільки їй будову, розташована в певному місці і виконує специфічну функцію. Система органів – послідовність органів, які всі разом забезпечують той чи інший прояв життєдіяльності. У тварин розрізняють такі системи органів: опорно-рухова, травна, дихальна, видільна, кровоносна, статева, нервова та ендокринна. Травна система – сукупність органів, що забезпечують перетравлювання та всисання їжі. Травна система завжди починається з ротового отвору, через який їжа надходить до травної трубки (кишечника). У плоских червів кишечник має вигляд мішка, з якого неперетравлені залишки їжі виводяться назовні через рот. У більшості тварин кишечник закінчується анальним отвором, що забезпечує безперервне виведення з організму неперетравлених решток їжі. Кишечник часто поділений на відділи (глотка, стравохід, шлунок) та має травні залози (слинні, печінка, підшлункова та інші). Травна система: замкнена, наскрізна. Травлення – розщеплення великих молекул живильних речовин (білків, жирів, вуглеводів) на менші молекули, які можуть всасуватися і засвоюватися. Продукти травлення: амінокислоти, глюкоза, жирні кислоти.
|