Главная страница
Случайная страница
КАТЕГОРИИ:
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Урок № 54
Тема. Стратегії поведінки. Інстинкт. Біологічне значення інстинкту і научіння.
Мета: сформувати знання учнів про стратегії поведінки тварин, інстинкт та научіння; дати поняття про біологічне значення інстинкту та научіння; розвивати уміння визначати вроджене і набуте в індивідуальному розвитку поведінки, логічно мислити та робити висновки; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Учень/учениця: називає:
- стратегії поведінки тварин;
характеризує:
- біологічне значення інстинкту та научіння;
- вроджене і набуте в індивідуальному розвитку поведінки;
Обладнання і матеріали: малюнки, таблиці.
Базові поняття і терміни: стратегії поведінки, інстинкт, научіння, індивідуальний розвиток.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Методом фронтальної бесіди з’ясувати знання учнів про форми поведінки тварин і їх характеристику.
2. Методи вивчення поведінки тварин.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Стратегії поведінки.
Видатний російський еколог Л.Г. Раменский сформулював уявлення про три типи стратегій (виживання) поведінки організмів, які назвав віолентами, патієнти і експлеренти і дав їм, крім того, образні назви левів, верблюдів і шакалів. Віоленти (" леви") поширені в стабільних умовах середовища, багатими ресурсами. Вони відрізняються високою конкурентною здатністю, тобто мешкають " скрізь, де хочуть". При цьому " леви" не можуть пристосовуватися до поганих умов (дефіцит ресурсів харчування, шум) і тому при погіршенні умов гинуть. Приклади тварин-віолентів - вовк і ведмідь. Патієнти (" верблюди") здатні мешкати в несприятливих умовах (переживати стрес). Для подолання стресу у них є спеціальні адаптації. Приклади тварин-патієнтів - лин і карась, які адаптовані до проживання в умовах вкрай низького вмісту кисню у воді. Експлеренти (" шакали") пристосовані до швидкого засвоєння рясних ресурсів при слабкій конкуренції. Тварини-експлеренти - це міський голуб, будинкові миша і щур, рудий тарган, мухи. Тварини-експлеренти є утилізаторами відходів. Так, личинки мух можуть протягом декількох днів повністю " переробити" труп великої тварини. Шкідливими є тварини-експлеренти, які мешкають в житлах людини.
1. Біологічне значення інстинкту та научіння.
Інстинкти — складна вроджена форма поведінки тварини, що властиві тваринам даного виду і виникають як реакція на дію зовнішніх і внутрішніх подразників й здійснюють велике значення для забезпечення виживання організму. Являють собою вони видові стереотипи поведінки, котрі з'являються на основі безумовних рефлексів. В ролі подразників, які запускають стереотипні поведінкові реакції організму, виступають стимули, що стосуються харчування, розмноження, захисту і інших потреб організму.
Материнський інстинкт шимпанзе котрий проявляється до новонародженого тигра.
Інстинкти характерні для будь-якого виду і різняться від безумовних рефлексів своїм рівнем складності. Це низка послідовно взаємопов'язаних один із одним рефлекторних актів. За своєю природою інстинкти – це складні безумовні рефлекси (природжені). Групи інстинктів: 1)харчові (добування їжі, запасання корму); 2)захисні (спрямовані на збереження виду); - пасивні («завмирання» при дотику, втеча); - активні (захист за допомогою зубів, рогів); 3) статеві (статевий потяг, парування, міграції риб на нерест); 4) батьківські (піклування про нащадків, будування гнізд, годування молодняка, навчення захисту, полювання).
5) групові (взаємовідносини членів стада, зграї, рою або сімї). Поведінку комах визначають майже виключно інстинкти, у риб і птахів значну, а у савців переважну частину актів поведінки становлять не інстинкти, а умовні рефлекси.
Інстинктивна поведінка тісно повзана з процесами научіння, відбиття в памяті. Научіння – індивідуальне пристосування тварин до умов існування шляхом зміни природженої поведінки. Значення інстинктів: вивчення інстинктів та їх використання має велике практичне значення для тваринництва, мисливського господарства, боротьби з шкідниками сільськогосподарський культур, переносниками інфекцій. Научіння сприяє формуванню навичок і наслідування відповідно до конкретних умов їхнього життя. Ці групи інстинктивних реакцій є спільними для всіх видів тварин.
| ІV. Узагальнення і систематизація знань
Тест для самоконтролю
1. Для віолентів характерна: А) стійкість до порушень; Б) здатність переживати несприятливі умови; В) низька конкурентна здатність; Г) нестійкість до порушень.
2. Хатня миша по типу стратегії є: А) віолент; Б) патієнт; В) експлерент; Г) вірні всі відповіді.
3. Озерний лин є: А) віолент; Б) патієнт; В) експлерент; Г) вірні всі відповіді.
4. Інстинкт – це: А) індивідуальне пристосування до умов існування, Б) безумовні рефлекси, В) вроджена форма поведінки, Г) умовні рефлекси.
5. Научіння – це: А) індивідуальне пристосування до умов існування, Б) безумовні рефлекси, В) вроджена форма поведінки, Г) умовні рефлекси.
V. Домашнє завдання.
1.Опрацювати матеріал підручника.
|