Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 51
Тема: Загальне поняття про регенерацію у тварин. Періоди та тривалість життя тварин. Лабораторне дослідження: Визначення віку тварин (на прикладі двостулкових молюсків і кільчастих риб) Мета: ознайомити учнів з поняттям – регенерація, періодами та тривалістю життя у тварин; розвивати вміння порівнювати, спостерігати, робити висновки й узагальнення; виховувати бережливе ставлення до представників типу Молюски та класу Кісткові риби, а також до всієї фауни, яка нас оточує. Обладнання і матеріали: роздавальні картки, комп’ютерна презентація. Базові поняття і терміни: регенерація. Тип уроку: комбінований
Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда Розвиток тварин з перетворенням. Розвиток тварин без перетворення. Турбота про потомство.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Проблемне питання: — Чи всім тваринам властиве явище регенерації?
ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Регенерація – це процес відновлення організмом ушкоджених органів і тканин або відновлення цілого організму з його частин. Процес регенерації зумовлений такими самими закономірностями, що й нормальний розвиток, але за регенерації розвивається не весь організм, а лише його втрачені або ушкоджені частини. Явище регенерації притаманне багатьом тваринам, проте у різних їхніх груп здатність до цього процесу неоднакова. Так, у гідри цілісний організм може відновитися з 1/200 його частини, а у план арії – з 1/100. Серед хордових тварин регенерація краще розвинена у земноводних, які здатні відновлювати втрачені кінцівки, хвіст, різні частини ока, внутрішні органи, а у птахів і ссавців можлива лише регенерація невеликих ділянок окремих тканин. · Щоб регенерація органу пройшла правильно, потрібно дерево життя, з мільярдами гілочок, які необхідні для того, щоб всі клітини знали один про одного все.
Тривалість життя тварин залежить від розмірів їхнього мозку й тіла, а також від частоти пульсу. Маленькі й дуже рухливі тварини живуть менше, ніж великі й повільні звіри. Наприклад, один день, прожитий білозубкою, дорівнює 50 дням життя слона. Цікаво, що найдовше живуть черепахи.
V. Узагальнення і систематизація знань Лабораторне дослідження Тема: Визначення віку тварин (на прикладі двостулкових молюсків і кісткових риб) Мета: навчитися визначати вік тварини на прикладі двостулкових молюсків та кісткових риб Обладнання й матеріали: Хід роботи 1. За допомогою лупи розглянути луску, її розташування; визначити вид луски.
2. Визначити вік риби із лусок. Порахувати концентричні лінії на них – приблизно так, як річні кільця на зрізі дерева. 3. Визначити, скільки приблизно років рибі, яка має таку луску. (У холодну пору ріст риб та луски сповільнюється або припиняється, тому на лусці утворюються річні кільця, підраховуючи які можна визначити вік риби.) На лусці риб, як на кружку розпиляного дерева, помітні річні кільця. Але кільця на лусці менш помітні, ніж на дереві, і рахувати їх доводиться за допомогою збільшувального скла при збільшенні від 10 до 20, а іноді і більше разів. Зручно користуватися лупою настільною. Якщо доводиться збільшувати луску більше двадцяти разів, то її слід розглядати під мікроскопом. У риб луска для визначення віку береться з боку риби на половині довжини її тіла (в межах пунктирних овалів, рис.2.3.), вище або нижче бічної лінії. Ділянки тіла риби, з яких беруть луску для визначення віку. При перегляді луски під збільшувальним скельцем на лусці різко кидаються в очі концентричні темні кільця, на даних рисунках їх добре помітно. Збільшена лусочка, на якій добре помітні чотири кола, які вказують на чотирирічний вік риби, від якої взята лусочка.
4. За допомогою лупи розглянути черепашки двостулкових молюсків (калюжниці, беззубки..). (Взимку двостулкові молюски практично не ростуть. У результаті на стулках формуються річні смуги. За їх кількістю можна встановити вік тварини.)
5. Визначити вік молюска за допомогою черепашки. Порахувати концентричні лінії на них – приблизно так, як річні кільця на зрізі дерева. 6. Визначити, скільки приблизно років молюскам, яким належать черепашки. 7. За результатами роботи зробити висновок. (Кожна лусочка риби та черепашка молюска росте з твариною. На ній, як на зрізі дерева, можна побачити кільця. Можна сказати, що луска риб, черепашка молюска – це їхній «паспорт». Поясни- ти, чому можливі такі порівнення?) «Закінчи речення» · 1. У кісткових риб форма тіла… (обтічна). · 2. Ковзати у воді рибі допомагають… і… (луска і слиз). · 3. Скелет складається із… (черепа, хребта, скелета плавців). · 4. До парних плавців належать… (грудні і черевні). · 5. За допомогою парних плавців риби можуть робити… (повороти). · 6. На зябрових дугах розташовані… (зяброві пелюстки і тичинки). · 7. Серце риби… (двокамерне). · 8. Шкіряста складка, що вкриває тіло молюсків і властива лише для них …(мантія). · 9. Три класи типу Молюски (Черевоногі, Двостулкові, Головоногі). · 10. Молюск, який добре плаває, розвивє швидкість до 70 км на годину.
VІІ. Підсумки уроку Кожен учень, який дає оцінку уроку, починає зі слів «Цей урок навив мене…». VІ. Домашнє завдання. 1) Опрацювати матеріал підручника. 2) Творче завдання: підібрати або скласти загадки (ребуси) про риб та молюсків.
|