Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок № 47. Тема. «Інструктаж з БЖД» Практична робота №7
Тема. «Інструктаж з БЖД» Практична робота №7. Порівняння будови головного мозку хребетних тварин. Мета: на моделях головного мозку (таблицях) навчитися визначати відділи головного мозку хребетних тварин, їх взаємне просторове розміщення; виявити зв'язок будови головного мозку з його функціями; розвивати вміння виділяти головне під час роботи з підручником, логічно мислити та робити висновки. Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів Учень/учениця: характеризує: - особливості нервової системи у різних груп тварин; порівнює і зіставляє: - органи і системи органів у різних груп тварин;
Обладнання і матеріали: моделі головного мозку хребетних тварин, таблиці, інструктивні картки. Базові поняття: передній мозок, проміжний мозок, середній мозок, мозочок, довгастий мозок, нервова трубка. Тип уроку: урок застосування вмінь і навичок. Хід уроку І. Організаційний момент Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Де розташовується головний мозок? 2. Які відділи головного мозку є у всіх класів тварин? 3. У яких тварин з’являється кора на передньому мозку? 4. Чому у жаби мозочок розвинений слабкіше ніж у риб? ІІІ. Хід роботи Інструктаж з БЖД Перед уроком на дошці прикріплюються написи і малюнки класів тварин. Під час відповідей учні тримають у руках моделі (малюнки) головного мозку хребетних тварин і показують ті відділи, про яких говорять. Після кожної відповіді модель ставиться на демонстраційний стіл біля дошки (малюнок чіпляється) під написом і зображенням відповідної групи тварин. У різних тварин ці відділи розвинені по-різному. Це пов'язано з їх способом життя і рівнем їх організації.
Таблиця. Відділи головного мозку хребетних тварин.
5. Зробити відповідні висновки про ускладнення будови головного мозку різних груп тварин у зв’язку з їх організацією і функціями. ІV. Домашнє завдання 1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку. Додатковий матеріал Риби. Головний мозок. Передня частина нервової трубки риби та інших хребетних видозмінена в головний мозок, захищений кістками черепної коробки. У головному мозку хребетних розрізняють відділи: передній мозок, проміжний мозок, середній мозок, мозочок і довгастий мозок. Всі ці відділи головного мозку мають велике значення в життєдіяльності риби. Наприклад, мозочок управляє координацією руху і рівновагою тварини. Довгастий мозок поступово переходить у спинний мозок. Він відіграє велику роль в управлінні диханням, кровообігом, травленням та іншими важливими функціями організму. 2.Земноводні та плазуни. Центральна нервова система земноводних складаються з тих відділів, що й у риб. Передній мозок розвинений сильніше, ніж у риб, і в ньому можна розрізнити два здуття - великі півкулі. Тіло земноводних близько до землі, і їм не доводиться підтримувати рівновагу. У зв'язку з цим мозочок, керуючий координацією рухів, розвинений у них слабкіше, ніж у риб. Нервова система ящірки схожа по будові з відповідними системами земноводних. У головному мозку, мозочок, який відає рівновагою та координацією рухів, більш розвинений, це пов'язано з більшою рухливістю ящірки і значною різноманітністю її рухів. Птахи. У головному мозку добре розвинені зорові горби середнього мозку. Мозочок значно більший, ніж у інших хребетних, так як він - центр координації та узгодженості рухів, а птахи у польоті здійснюють дуже складні рухи. 4.Ссавці. Головний мозок ссавців складається з тих самих відділів, що й у інших хребетних. Однак великі півкулі переднього мозку мають більш складну будову. Зовнішній шар великих півкуль складається з нервових клітин, що утворюють кору мозку. У багатьох ссавців, у тому числі і собаки, кора великих півкуль настільки збільшена, що не лежить рівним шаром, а утворює складки - звивини. Чим більше нервових клітин у корі мозку, тим більше вона розвинена, тим більше в ній звивин. Мозочок розвинений і, подібно великих півкуль, має багато звивин. Розвиток мозочка пов'язано з координацією складних рухів ссавців
|