Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Учень-екскурсовод
Клас Тема. Байка як жанр літератури та її особливості. Легендарна постать Езопа
Мета: ознайомити учнів з поняттями байки, алегорії, розвитком жанру у світовій літературі, презентувати найвідоміших байкарів; розвивати творчу уяву учнів, навички виразного читання байок, уміння виділяти головне, висловлювати свої думки, аргументувати їх; виховувати морально-етичні якості особистості, прищеплювати інтерес до байки, прагнення до пізнання та самовдосконалення
Обладнання: карта Європи, портретна галерея та книжкова виставка відомих байкарів (Езоп, І. Крилов, Ж. Лафонтен, Леонардо да Вінчі, Л. Глібов); ілюстрації до байок, репродукція картини Д. Веласкеса «Езоп», фільм про Езопа, відеопрезентація, комп’ютер, відеопроектор
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу з елементами дослідження
ХІД УРОКУ Здається, байка просто бреше. А справді – мудру правду чеше… Л. Глібов І. Організаційно-психологічний момент Аутотренінг «Установка на самовдосконалення мистецтва спілкування» Вчитель. Діти, привітно, з повагою погляньте на свого сусіда по парті. Сідайте зручно, заплющте очі і думками, уявою перенесіться у те місце, де б ви хотіли бути. Запропоновані речення повторюйте про себе. Говорю спокійно, не хвилююся. Я володію своєю мовою і собою. Буду справляти враження людини впевненої, доброї. Розплющте очі, сідайте зручніше в положенні зосередженої, сміливої, впевненої, розумної людини. ІІ. Евокація 1. Вчитель читає текст. «Оце я собі думаю; що треба, щоб мати право з людини посміятися, покепкувати, навіть насміятися, із своєї, рідної людини?..Треба – любити людину. Більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді людина разом з тобою буде сміятися… із себе, із своїх якихось хиб, недоліків. І буде такий дружній, такий хороший сміх… Той сміх, що не ображає, а виліковує, виховує людину, підвищує… Сміх, спрямований проти різноманітних вад та поганих звичок людей». (Остап Вишня. «Думи мої, думи мої»). Вчитель. Невже мова йде про байку? (саме так). Розпочати урок я хочу з однієї історії, яка трапилася давним-давно. ЧЕРЕПАХА І ЗАЄЦЬ Черепаха і заєць сперечалися, хто з них швидший. Призначили вони для змагання час і місце і розійшлися. Та заєць, розраховуючи на свою природну швидкість, не став бігти, а розлігся біля дороги та й заснув. А черепаха розуміла, що рухається вона повільно, тому бігла без зупинки. Так вона обігнала сплячого зайця і здобула перемогу. Нерідко праця перевершує природні здібності, коли їх зневажають.
2. Бесіда – Як називається літературний жанр твору, який ви прослухали? – Чому ви так вирішили? Правильно, ви прослухали байку «Черепаха і Заєць», автором якої є відомий давньогрецький байкар Езоп. Ця байка навчає людину поважати природні здібності та не забувати, що без старанної праці досягти чогось у житті майже неможливо.
ІІІ. Презентація теми уроку (Слайд 1-2) 1. Інтерактивна вправа «Мікрофон» Вчитель. Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку. Починати свою відповідь, як завжди, можете словами: Цей урок навчить мене… Я очікую від цього уроку… Цей урок допоможе мені… Цей урок познайомить мене … Зразок відповідей учнів: дізнатися про історію виникнення жанру байки у світовій літературі; ознайомить із життям і творчістю давньогрецького байкаря Езопа; виразно читати байки; відповідати на запитання; описувати власні почуття, викликані художнім словом; критично ставитися до людських вад. Вчитель. Узагальнимо сказане вами.
Вчитель. В кінці уроку ми з вами перевіримо чи досягли мети, чи справдилися очікувані результати. Учням роздається путівник уроку (Додаток 1) ІV. Засвоєння нового навчального матеріалу 1. «Мозковий штурм» Вчитель. А як на вашу думку, що таке байка? (Учні висловлюють свої думки). Отже, ми прийшли до такої думки, що байка – це невеличкий повчальний твір. А тепер зіставимо наше визначення з визначенням байки у літературознавчому словничку. 2. Словникова робота (Путівник уроку. Завдання 1) Байка – короткий прозовий або віршований алегоричний твір повчального змісту. Алегорія (з грецької «інакомовлення») – спосіб художнього зображення одного явища, предмета чи істоти через інше. Персоніфікація (або уособлення) – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослини, предмети. Езопова мова (за ім’ям давньогрецького байкаря Езопа) – замаскований спосіб думок із натяками, недомовками задля уникнення будь-яких заборон. 3. Складання схеми (Путівник уроку. Завдання 2).
4. Рольова гра «Дослідник» Вчитель. Учень-дослідник отримав випереджувальне завдання: дослідити історичний шлях байки. Зараз він представить до вашої уваги матеріали своєї дослідницької роботи. Робота зі схемою «Історичний шлях байки» (Додаток 2) Учень-дослідник. Народження байки сягає глибини тисячоліть (Слайд 3). Витоки її ми знаходимо в античному світі, біля джерел людської цивілізації. Достовірних відомостей про першого байкаря немає. Легенда розповідає, що першим байкарем був раб Езоп. Новий літературний період у розвитку байки починається з перших літературних обробок творів Езопа відомими античними письменниками – римським поетом Федром (І ст. н. е.) і грецьким поетом Бабрієм (II ст. н. е.) (Слайд 4) У центральній Європі цей жанр особливо став популярним у другій половині XVII ст. з приходом у літературу видатного байкаря Франції Жана де Лафонтена (1621-1695). (Слайд 5) У Росії прославив жанр байки Іван Крилов. Байка в Україні стала популярною із XVII ст., а утвердилася як жанр у творчості мудреця-філософа ХVІІІ ст. Григорія Сковороди (Слайд 6) Писали ці твори і П. Глазовий, П. Годованець, Л. Глібов. Вчитель. Цікава історія виникнення байки. З глибини віків бере вона свій початок. Як і міф, байка була однією з перших форм художнього мислення. Особливу роль у розвитку жанру байки відіграли байкарі Давньої Греції. Діти, а що ви знаєте про Грецію? Учень-екскурсовод Звучить музика «Народна грецька мелодія» Греція – чарівна країна (Слайд 7-9). Вона розташована на півдні Європи, на Балканському півострові в Середземноморському басейні. Літо в цій країні жарке і сухе, а зима нехолодна, волога. Серед рослин поширені кипариси, лавр, маслини (Слайд 10-13). А ще Греція – батьківщина Олімпійських ігор, які зараз проходять раз на чотири роки. Коли настає знаменитий день, дівчата, одягнені в старогрецькі хітони, запалюють від променів сонця смолоскип (Слайд 14). Опустившись на коліно, його приймає юнак. Священний вогонь смолоскипа, запалений біля олтаря Стародавньої Олімпії, символізує собою мир і дружбу всіх народів Землі. Довгий шлях чекає на цей вогонь, багато країн перетне він, не згасаючи, аж доки не спалахне над святковим стадіоном країни, яку обрано для проведення Ігор.
5. Вивчення біографії Езопа (Слайд 15) Перегляд фільму «Езоп» Вчитель. Діти, майже у кожного з вас раптом виникає непереможне бажання – скласти вірш, написати пісеньку, щось намалювати. Звідки ж це бажання? Давні греки на це запитання відповіли б чітко і беззаперечно – людину надихають музи, доньки бога Зевса та богині пам’яті Мнемозіни. Можливо, одна з таких муз завітала у гості й до людини на ім’я Езоп (або Айсопос, як називали його давні греки). Про його мудрість складали легенди. Які легенди вам відомі? 6. Продовження рольової гри «Дослідник» Учень-літературознавець. Легенда про Езопа № 1. Якось господар послав Езопа до міста з дорученням. Дорогою зустрівся йому суддя, який суворо запитав: – Куди ти йдеш? – Не знаю, – відповів Езоп. Така відповідь здалася судді підозрілою, і він звелів відвести Езопа до в’язниці. – Але ж я сказав щиру правду, – запевнив Езоп, – звідки мені було знати, що я потраплю до в’язниці. Суддя засміявся і відпустив його. Вчитель. Існує кілька легенд про перебування Езопа у царя Ксанфа. Учень-літературознавець
|