Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Сезонні явища в житті риб.







Урок 6

Сезонні явища в житті риб.

Мета.
Освітня. Розширити знання учнів про життєві процеси кісткових риб; ознайомити із поведінкою риб при зміні сезонів; дати характеристику рибам, які змінюють зовнішній вигляд і процеси життєдіяльності у період нересту.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову і життє -
діяльність різних видів кісткових риб; уміння логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища; сприяти вихованню правильної поведінки ловлі риб під час розмноження і розвитку.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем.
5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – вірші.
6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв ́ язки: географія, морезнавство, історія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.
Основні поняття та терміни: нерест, післянерестовий нагул, зимівля, горбуша, морська голка, тиляпія, риба-колючка.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Визначити ознаки, характерні для хрящових риб, кісткових риб та риб взагалі.


1. Наявність щелеп.
2. Щелепи із зубами у декілька разів.
3. Скелет кістковий.
4. Наявність зубів.
5. Наявність хребта.
6. Хрящовий скелет.
7. Наявність плавців.
8. Зяброві щілини.
9. Наявність зябрових кришок.
10. Тіло вкрите лускою.
11. Обтічна форма тіла.
12. Органи дихання – зябра.
13. Одне коло кровообігу, 2-х камерне сереце.
14. Добре розвинені органи чуття.
15. Для забезпечення плавучості тіла мають велику печінку з жиром.
16. Внутрішнє запліднення.
17. Зовнішнє запліднення.
18. Прямий розвиток.
19. Непрямий розвиток.
20. Наявність плавального міхура.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Сьогодні ми повинні з’ясувати зміни у житті риб під час періоду розмноження, та значення цих змін для господарської діяльності людини.

ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

Розповідь про особливості поведінки риб під час нерестового періоду.
Історія дослідження європейського вугра – найзагадковішої риби наших морів, особливо Саргасового моря.
Форми турботи про потомство у кісткових риб:
- самець морської голки виношує ікру у спеціальній сумці на черевному боці;
- самка карепрокта камчатського відкладає ікру під панцир краба;
- самець апогону виношує ікру у ротоглотковій порожнині;
- самиця гірчака відкладає ікру у раковину молюска скойки;
- триголкова колючка будує гніздо;
- морський коник виношує ікру у сумці на череві.
Розповідь про інкубаційний період риб: ікра --- передличинка --- личинка --- мальок.
Розповідь про міграцію горбуші та зміну її тіла.
Розповідь про післянерестовий нагул та зимівлю риб.

ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Розгляд карт міграції риб.
Прослухати повідомлення учнів із власного досвіду.

V. Узагальнення та систематизація знань.

У житті риб існує сезонність, яка найбільше проявляється під час розмноження.

VІ. Підведення підсумків уроку.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал