VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Різноманітність кісткових риб
Урок 7
Різноманітність кісткових риб. Роль у водних екосистемах. Значення риб у житті людини. Рибне господарство. Охорона риб.
Мета. Освітня. Закінчити знайомити учнів із різноманітністю кісткових риб; розкрити значення риб у екосистемах та житті людини; дати поняття “рибне господарство”; особливу увагу звернути на охорону риб. Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати значення тварин різних типів і класів між собою; уміння визначати користь та шкоду організмів; розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення та уміння робити відповідні висновки і узагальнення. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до організмів, які оточують людину та організмів, що використовуються у господарстві; сприяти природоохоронній діяльності та екологічному вихованню.
Тип уроку. Засвоєння нових знань. Форма уроку. Синтетична. Місце уроку в навчальній темі. Заключний (останній у темі).
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. 4. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва. 7. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́ язки: географія, медицина, кулінарія, історія. Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, м\м дошка. Основні поняття та терміни: рибництво, промисел риб.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Дати відповідь на жартівливі запитання. 1. Чому важко утримати у руках живу рибу? 2. В акваріум до сліпої щуки впустили нехижих риб, не бачачи їх щука без промаху переловила усіх. Як вона їх виявила? 3. Видатний океанолог Жак-Ів Кусто назвав роман про риб “У світі безмовності”. Чи вірно це? 4. У романі О.Бєляєва юнаку пересадили зябра молодої акули і створили Іхтіандра. Чи дійсно це може бути? 5. Чому риби, які піклуються про потомство, відкладають малу кількість ікри?
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомити тему, мету та завдання уроку. Поставити проблемне запитання: - чому життя людини без риб було б неповноцінним?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Розповідь про різноманітність кісткових риб: - ряд Осетроподібні; - ряд Оселедцеподібні; - ряд Лососеподібні; - ряд Коропоподібні; - ряд Окунеподібні; - надряди Дводишні та Кистепері.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Виписати значення риб у зошит. Прослухати повідомлення та розповіді учнів про різноманітність та значення риб із власного досвіду.
V. Узагальнення та систематизація знань.
VІ. Підведення підсумків уроку.
|