Главная страница
Случайная страница
КАТЕГОРИИ:
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Повторити види взаємозв’язків між організмами (доцільно у вигляді слайдів).
Повторити види взаємозв’язків між організмами (доцільно у вигляді слайдів).
Урок 5
Угруповання та екосистеми. Склад і структура угруповань. Взаємодії організмів в екосистемах.
Мета. Освітня: сформувати поняття про різноманітні угруповання: біоценоз, біогеоценоз та екосистему; охарактеризувати їхній склад, структуру і властивості; з’ясувати взаємозв’язки організмів у біогеоценозах та зміни в них. Розвиваюча: розвивати уміння логічно мислити, робити висновки та узагальнення, уміння порівнювати та співставляти. Виховна: виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, рослин і тварин, які живуть навколо нас.
Тип уроку. Засвоєння нових знань. Форма уроку. Комбінований. Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, з роздатковим матеріалом. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. 4.Візуальний: складання схем. 5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – музика. 6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́ язки: географія. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди.
Основні поняття та терміни: біоценоз, біогеоценоз, екосистема, фітоценоз, біотоп, автотрофи, гетеротрофи, сапротрофи, продуценти, консументи, редуценти, поліфаги, ланцюги живлення, правило екологічної піраміди, трофічна сітка, фітофагів (виїдання).
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
З попередніх розділів біології згадати: - які організми належать до автотрофів, гетеротрофів та міксотрофів? - що таке хижацтво, паразитизм, коменсалізм, мутуалізм? Навести приклади. - що таке планктон, фітопланктон, зоопланктон?
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Доповнити відповіді учнів та повідомити тему і мету даного уроку. Поставити проблемне запитання: які ланцюги живлення існують в угрупованнях організмів, які зв’язки їх поєднують, які взаємодії організмів існують в екосистемах?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Популяції різних видів існують у природі не відокремлено, а мають різноманітні взаємозв’язки. Завдяки цьому утворюються багатовікові угруповання – сукупності популяцій різних видів, що займають певну ділянку біосфери. Пояснити, що таке біоценоз та дати йому характеристику. Основні характеристики біоценозу: видове різноманіття, біомаса, продуктивність, густота популяцій, площа, яку займає біоценоз. Кожен біоценоз має видову, просторову, екологічну та інші структурні складові. (робота із підручником на порівняння різних структур). Екологічна структура біоценозу має такі типи живлення: - автотрофи – фототрофи, хемотрофи; - гетеротрофи – сапротрофи, хижаки, паразити, фітофаги, поліфаги; - міксотрофи – евглена зелена, хламідомонада. Поняття про екосистему та біогеоценоз. Структура біогеоценозу: - абіотична частина – неорганічні та органічні сполуки, мікроклімат; - біотична частина – продуценти, консументи, редуценти. Властивості біогеоценозів: цілісність, стійкість, саморегуляція, здатність до само відтворення. Взаємозв’язки у біогеоценозах: - антагоністичні (паразитизм, конкуренція); - мутуалістичні; - нейтральні. Крім цього типи взаємозв’язків є: - трофічні – хижак-здобич, паразит-хазаїн; - топічні – ярусність рослинних угруповань.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Розглянути ланцюги живлення на роздаткових картках і зробити відповідні позначення стрілками. Кожен ряд дає свої вичерпні відповіді щодо ланцюгів живлення організмів.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Угруповання популяцій організмів різних видів, які населяють певну ділянку біосфери з однорідними умовами існування і тісно взаємодіють між собою складають біоценоз. Кожен біоценоз характеризується певним видовим різноманіттям, біомасою, продуктивністю. Основою біоценозів є фотосинтезуючі організми. Популяції організмів різних видів, які входять до складу певного біоценозу тісно взаємопов’язані між собою і з умовами середовища, що носить назву біогеоценоз. Їм властиві цілісність, стійкість, здатність до саморегуляції, підтримання гомеостазу і само- відтворення.
VІ. Підведення підсумків уроку.
|