Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Мова — безсмертний скарб народу
УРОКИ 1-50 Мета: поглибити знання учнів про мову як засіб людського спілкування; актуалізувати знання дітей про державні символи України; розвивати індивідуальне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе і бережливе ставлення до мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Учитель посміхається — Урок наш починається! Будемо мову ми рідну вивчати Залюбки і повсякчас. Тож рівненько всі сідаймо, Працювати починаймо! II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПІДРУЧНИКОМ «УКРАЇНСЬКА МОВА» ДЛЯ 4-го КЛАСУ 1. Бесіда — Розгляньте обкладинку. — Як називається підручник? («Українська мова») — Хто є його авторами? (М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко) — Розгорніть підручник. — Які умовні позначення ви побачили? — Прочитайте, що вони означають. 2. Заучування вірша М. Хоросницької «Матусин заповіт» Раз казала мені мати: «Можеш мов багато знати, Кожну мову шанувати, Та одну із мов усіх Щоб у серці ти зберіг». В серці ніжну і погідну Збережу я мову рідну! — Як називається наша рідна мова? (Українська) — Звідки виникла ця назва? (Від назви держави Україна) — Назвіть символи нашої держави. — Що ви можете про них розповісти? — Зверніть увагу, що надруковано на с. 3. — А що таке гімн? (Урочиста патріотична пісня, яка уславлює державу) — Хто є авторами Державного Гімну України? 3. Робота над текстом Гімну України 1) Читання тексту Гімну України вчителем. — Значення яких слів було для вас незрозумілим? 2) Повторення правил поведінки під час слухання Гімну України. 3) Слухання Гімну України (аудіозапис). — Які почуття охопили вас? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати нашу рідну мову. Перший розділ, над яким ми будемо працювати, називається «Мова і мовлення». — Прочитайте (с. 4), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Фронтальна робота. Вправа 1 (с. 5) Учні розповідають, що вони знають про українську мову; про види мовлення. На дошці — таблиця. Мова (засіб людського спілкування) Мовлення (застосування мови для передачі думок за допомогою звуків чи графічних знаків) Усне Писемне активне пасивне активне пасивне говоримо слухаємо пишемо читаємо (діалог, монолог) — Чим мова відрізняється від мовлення? Висновок. Мова — це широке поняття, а мовлення — вужче. Адже мовлення — це запас слів, якими володіє конкретна людина. Вона може розвивати своє мовлення, і це є показником культури особистості. 2. Усне виконання вправи 2 (с. 5) Учні виразно читають текст. — Поясніть значення слова скарб. — Про які скарби йдеться у тексті С. Носаня? — Спробуйте стисло переказати прочитаний текст. (Учитель заслуховує відповіді учнів.) 3. Розвиток мовлення. Вправа 3 (с. 5–6) Читання тексту вправи «ланцюжком» — Яке місце займає мова у вашому житті? — Чи можна вважати освіченими й культурними людей, запас слів яких є обмеженим? — Спробуйте вдосконалити власне мовлення. Для цього виконайте друге завдання вправи 3. (Заслухати відповіді учнів.) — Які слова ви змінили? — Запишіть абзац, який ви переробили, в зошити. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над текстом. Вправа 4 (с. 6) Самостійне читання тексту — Спробуйте дати відповідь на питальні речення з тексту. — Назвіть книжку та її автора, яку ви прочитали не так давно. — Що цікавого ви дізналися з книги? Учні зачитують назви книжок і діляться враженнями від прочитаного, за-охочуючи однокласників до читання. 2. Словникова скарбничка — Прочитайте слова, подані в рамочках праворуч на с. 6. — Спробуйте пояснити, як вони утворилися. (За допомогою злиття слів «що» та «година»; «що» та «день», «що» та «місяць», «що» та «тиждень».) Такий спосіб творення слів називається словотворенням. 3. Проблемна ситуація — Прочитайте запитання на с. 6 підручника, виділене чорним жирним шрифтом. — Дати правильну відповідь на це запитання нам допоможе вправа 5 на с. 6 підручника. Учні ознайомлюються з текстом і дають відповідь на запитання вчителя. — Що цікавого ви дізналися з тексту? — Запишіть перше речення тексту. — Підкресліть у ньому слова, з правописом яких ви ознайомилися сьогодні на уроці. 4. Слухання поезій Т. Шевченка — Який з віршів Т. Г. Шевченка ви пам’ятаєте? (Учні зачитують рядки з творів Т. Шевченка. Якщо дітям важко пригадати, тоді вчитель починає цитувати рядки з творів поета, а учні їх продовжують.) — Чи зрозумілою є поезія, створена понад 100 років тому? — Які слова в сучасній мові не вживаються? VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Чому кажуть, що мова — безсмертний скарб народу? — Яке поняття ширше: «мова» чи «мовлення»? — Як ви збагачуєте своє мовлення? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 5 (4), с. 6–7.
|