Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Слова, найважливіші для висловлення думки в реченні, тексті
Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 13) — Прочитайте списану строфу. — Прочитайте слова, у яких букви позначають два звуки. — Назвіть ці букви. — До якого слова склали звукову модель? Прокоментуйте її. 2. Каліграфічна хвилинка Загадка Голі поля, мокне земля. Дощ поливає. Коли це буває? (Восени) — Запишіть каліграфічно. Вв Вв Вв во ен се восени — Складіть прикмети. Підкресліть антоніми. Восени багач, то взимку морозно Як восени погідно, то восени хліб у коморі. Як у травні дощ надворі, а навесні прохач. 3. Фронтальне опитування — Що таке текст? — Як визначити тему тексту? — Як дібрати заголовок? 4. Самостійна робота — Прочитайте текст. — Чи всі речення в цьому тексті потрібні? Обґрунтуйте свою думку. — Придумайте заголовок до тексту. — Запишіть текст і заголовок. День був сонячний, теплий. В Оксанки було довге волосся. На небі жодної хмаринки. Сонце пестило землю лагідним теплом. Лагідний вітерець ледь-ледь колихав верхівки дерев. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ми з’ясуємо, що деякі слова відіграють важливу роль для висловлення думки в реченні, тексті; будемо вчитися виділяти їх інтонаційно та повчимося оформлювати діалог на письмі. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Спостереження за роллю слів, які допомагають передати послідовність подій. Вправа 21 (с. 13–14) Читання тексту вправи учнями, добирання заголовка — Що цікавого дізналися з тексту? — Прочитайте виділені слова. — Яка їх роль у тексті? (Вони допомагають передати послідовність подій.) — Спробуйте переказати текст з опорою на виділені слова. Висновок. Слова в тексті можуть указувати на послідовність подій, пов’язуючи між собою речення. — Запишіть ці слова у зошити і позначте у них префікси. 2. Колективне виконання вправи 22 (с. 14) — Прочитайте виразно вірш Д. Павличка. — Як ви вважаєте, які слова передають головну думку вірша? — Ці слова слід вимовляти з більшою силою голосу. Конкурс на кращого читця — Прочитайте питальні речення. — Визначте, яким за метою висловлювання буде останнє речення. Чому ви так уважаєте? — З якою метою ми виділяємо голосом деякі слова в усному мовленні? 3. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота в парах. Вправа 23 (с. 14–15) — Прочитайте вірш А. Костецького. — Які речення за метою висловлювання вживає автор у своєму вірші? — Скільки осіб беруть участь у розмові? — Як називають таку розмову? (Діалог) — Повправляйтесь у виразному читанні діалогу. — Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі. — Запишіть діалог, дотримуючи розділових знаків. 2. Гра «Кращий знавець мови» — Прочитайте і відгадайте загадку. ХТО ДІД? З’їжджалися дочки у гості до діда: ось там Завірюха санчатами їде, за нею Метелиця слідом мете, Хурделиця хугу з собою веде. А тільки-но вітер у полі завіє, як стануть на межі Хуртеча й Завія. Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала найменша — улюблена донечка Віхола. — Знайдіть слова-синоніми. — Поясніть заголовок. — Що може означати слово дід? — Розкажіть про свого дідуся. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися на уроці? — У чому зазнали труднощів? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 24, с. 15.
|