Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Особливості текстів-описів. Мета цих текстів
Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу на характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 36, с. 21). — З яким текстом ознайомилися вдома? — Чи можна його назвати текстом-міркуванням? Доведіть. — Зачитайте виписані речення. — На які слова ви звернули увагу? (Говорить, твердить, каже) — Що це за слова? (Синоніми) — Яка їх роль у реченні? (Допомагають уникнути повторів.) 2. Словниковий диктант — Запишіть під диктування. Восени, щоденно, щогодини, портрет, попереду, до побачення, щодня. Взаємоперевірка робіт. — Правопис якого слова ми ще не розглядали? (Портрет) 3. Каліграфічна хвилинка Пп Пп Пп пп ор портрет — Утворіть словосполучення. Портрет велинекий кийчіт догийро недовімий рокольовий Гра «Сито» — Доберіть з довідки слова та запишіть речення. Портрет пише... Море малює... Пейзажист передає красу природи у... (Шофер, портретист, моряк, пекар, мореніст, піаніст, пейзаж) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів. А допоможе нам у цьому новий тип тексту. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Ознайомлення з текстом-описом. Вправа 39 (с. 21) — Прочитайте текст вправи. — Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту? — Чи можна назвати цей текст міркуванням? — Чому? Доведіть свою думку. — Яка мета цього тексту? — Які слова автор уживає в тексті, щоб описати зовнішність дідуся? — Такий текст називають текстом-описом. 2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 21) 3. Колективне виконання вправи 38 (с. 22) — Прочитайте текст вправи. — Чому дідусь називає онуку «Моя черешенька»? — Доведіть, що це текст-опис. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Гра «Портрет на замовлення». Вправа 39 (с. 22) Завдання можна виконати диференційовано: одні учні виконують завдання, подане у вправі, інші описують свого однокласника, не називаючи його імені. Перевірка виконаних робіт — Які слова допомогли вам упізнати ваших однокласників? 2. Робота в групах. Вправа 40 (с. 22) Учні читають діалог та добирають до нього заголовок. — Про що мріяла перша дитина? А друга? — Обміркуйте в групах, як можна продовжити діалог другої дитини. Учитель заслуховує відповіді кожної групи. — А як ви допомагаєте птахам? 3. Самостійна робота 1 варіант — Прочитайте текст. — Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає. — Придумайте заголовок до тексту. Кроків за кілька від сухої коси визирає з води вербовий кущик. Невеличкий такий, а на ньому — котики. Пухнасті, жовтаво-зелені. Ніби табунець гусенят примостився спочити на галузках. І такі вони лагідні та безпомічні. 2 варіант — Прочитайте текст. — Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає. — Придумайте заголовок до тексту. Усю зиму спав їжачок у лісі під купою хмизу. Настала весна. Весняне сонечко пригріло землю. Виліз їжачок зі свого зимового лігва і почав чиститися. Він потерся об кущі та гілочки. Потім облизав себе язичком. Подивився їжачок навкруги, струснувся і побіг на полювання. — Над якими типами текстів ви працювали? — Чим текст-опис відрізняється від тексту-розповіді? VI. ПІДСУМОК УРОКУ — З якими текстами ми сьогодні ознайомилися? — Чому вони мають таку назву? — Як ви розумієте вислів «живий портрет»? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 41, с. 22–23.
|