Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Узагальнення вивченого про види речень за метою висловлювання та інтонацією
Мета: продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті і складати самостійно; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Аналіз помилок, допущених у контрольному диктанті 2. Каліграфічна хвилинка Вл іт ку тк лі влітку — Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Поділіть його для переносу. — Відтворіть прислів’я, вставивши подане слово. Тиждень, рік, один, годує,... 3. Бесіда — З чого складається наше мовлення? — Що таке речення? (Група слів, що виражають закінчену думку.)
— Чим відрізняється речення від слова? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією, правильно їх записувати і читати, а також складати самостійно. А допоможе вам оволодіти цими вміннями і навичками тема «Речення». — Прочитайте (с. 28), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 50 (с. 29) — Прочитайте текст вправи з урахуванням розділових знаків. - Упізнавання речень за метою висловлювання. - Виписування учнями речення зі звертанням. — Поясніть правопис розділових знаків в останньому реченні. 2. Робота за таблицею. Вправа 51 (с. 29) — Які бувають речення за метою висловлювання? — Наведіть приклади. — Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення? — Що таке розповідне речення? — У кінці якого речення ставимо знак питання? — Яке речення називають питальним? — Наведіть приклади. — Які речення називають спонукальними? Що вони виражають? — Який розділовий знак ставимо в кінці спонукального речення? — Що вам відомо про окличні речення? 3. Спостереження за інтонацією речень, різних за метою висловлювання 1) Настала журлива пора прощання з красним літечком. — Зробіть висновок про інтонацію розповідного речення. 2) Сьогодні ми вирушаємо до лісу? Сьогодні ми вирушаємо до лісу? Сьогодні ми вирушаємо до лісу? — Які особливості має інтонація питального речення? — Як ми виділяємо в питальному реченні те слово, яке показує, про кого або про що запитується в реченні? 3) Будьте уважними до своїх друзів. Терпляче вислуховуйте того, хто говорить. Перестаньте порушувати дисципліну! — Які це речення за метою висловлювання? — Порівняйте інтонацію 1-го, 2-го речень і 3-го речення. — Який висновок можна зробити? 4) Любіть Україну, як сонце, любіть! (В. Сосюра) — Зробіть висновок про речення з окличною інтонацією. 4. Вибіркове списування. Вправа 52 (с. 29–30) Мовчазне читання тексту учнями — Що цікавого дізналися з тексту? — Який заголовок можна дібрати до тексту? — Прокоментуйте, які розділові знаки стоять у кінці кожного речення. — Чому деякі слова в тексті написані з великої букви? — Запишіть у зошити третій абзац тексту. — Назвіть виділені слова. — Випишіть їх з тексту та виконайте звуко-буквений аналіз цих слів. 5. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Вправа «Будівельники» — Перебудуйте розповідні речення на спонукальні. Ми любимо свою землю. Перед уживанням їжі треба мити руки. За партою слід сидіти рівно. Кожна людина повинна берегти рідну природу. 2. Письмо з пам’яті — Запишіть вірш з пам’яті. Визначте тип речень. Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш? Що нам ближче, і миліш, і дорожче в час недолі?! Олександр Олесь VI. ПІДСУМОК УРОКУ Вправа «Незакінчене речення» - На сьогоднішньому уроці я вдосконалив (ла) свої знання про... - На сьогоднішньому уроці я навчився (лася)... - Мені було цікаво, коли... VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 53, с. 30.
|