Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Основа речення. Зв’язок слів у реченні. Діалог
Мета: закріплювати знання учнів про підмет, присудок як граматичну основу речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу й установлювати зв’язок слів між словами в реченні; здійснити перевірку діалогічного мовлення; виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 53, с. 30) — Зачитайте, які спонукальні речення ви виписали з тексту вправи. — Які вони за інтонацією? Один учень записує звукову модель виділеного слова на дошці. Решта обмінюються зошитами та виконують взаємоперевірку виконаного завдання. 2. Вправа «Знаки загубилися» — Прочитайте текст, розставляючи потрібні розділові знаки в кінці речень. — Поясніть свій вибір. Молода берізка вибігла на узлісся і зупинилася чого це вона так відірвалася від своїх подруг мабуть, зрозуміла, що тут більше простору і сонячного проміння ось чому вона і вища і кучерявіша від інших беріз рости, берізко, зве-селяй землю своєю красою. — Випишіть спонукальне речення. — Підкресліть у ньому звертання. Поясніть розділові знаки. — Які види речень за метою висловлювання ви ще знаєте? — Наведіть власні приклади. 3. Каліграфічна хвилинка по осе ред посередині — Запишіть каліграфічно. У місті побудували парк, посередині якого бив фонтан. 4. Загадки-жарти - Що стоїть посеред землі? (Літера М) - Що стоїть посередині Харкова? (Літера К) - Що стоїть посередині Дністра? (Літера С) - Що стоїть між буквами А і Б? (Літера І) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над темою «Речення»; пригадаємо, як називаються головні слова в реченні; будемо встановлювати зв’язок слів у реченні за допомогою питань, а також перевіримо ваші вміння складати діалоги. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Списування з граматичним завданням. Вправа 54 (с. 30–31) Учні читають текст вправи та добирають до нього заголовок. — Спишіть виділені речення. — Підкресліть у них головні члени речення. 2. Бесіда за таблицею «Члени речення» Члени речення слова у реченнях, що відповідають на певне питання головні другорядні основа речення означення який? яка? яке? обставина де? коли? звідки? додаток кого? чого? підмет хто? що? присудок що робить? що зробить? — Що таке граматична основа речення? — На що вказує підмет? На які питання він відповідає? — Що виражає присудок? На які питання відповідає присудок? 3. Вибіркове списування. Вправа 55 (с. 31) Самостійне читання тексту учнями — Який заголовок можна дібрати до цього тексту? — Випишіть з кожного речення головні члени. — Прокоментуйте свій вибір. Виписування іменників із залежними від них прикметниками Гайок (який?) невеличкий; руку (яку?) важку; листя (яке?) жовте; накриттям (яким?) пишним, золотим; шар (який?) товстий, м’який; листя (яке?) нове. 4. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Усне виконання вправи 56 (с. 31) Учні читають речення та називають його граматичну основу. — Які слова автор уживає у переносному значенні? (Збіжить вода; вербичка схилилась; день милується і тішиться; дзвеніли роси; купаються зірки) — Спробуйте дібрати до них синоніми. 2. Робота з пам’яткою «Як вести діалог» ПАМ’ЯТКА 1. Дотримуйте теми й мети спілкування. 2. Під час спілкування не перебивайте співрозмовника. 3. Будуйте репліки так, щоб заохотити співрозмовника висловити власну думку. 4. Слухайте зацікавлено й доброзичливо. 5. Дбайте про те, щоб своїми висловлюваннями не образити співрозмовника. 6. Дотримуйте етикетних норм і правил поведінки під час діалогу. 3. Робота в групах 1-ша група Складіть діалог за початком, використовуючи додаткову інформацію. — Мар’янко, подивись на оце диво! — Яке диво? — Дивись, які маленькі вогники виблискують на небі! — Ні, Михайлику, це не вогники, а зорі. А зорі — це космічні тіла. А якщо ти уважно подивишся на небо, то побачиш скупчення зірок. Це... Цікаві факти Існують місця скупчення зірок. Люди «розділили» небо на 88 ділянок, назвали їх сузір’ями і дали їм імена героїв давніх міфів, легенд, казкових істот, наприклад, Козерог, Стрілець, Риби, Волопас, Телець, Мала Ведмедиця, Велика Ведмедиця. Два останніх сузір’я мають форму ківшика з ручкою. 2-га група Складіть діалог за описаною ситуацією. Ситуація: новенька учениця (учень) у класі, розмова на перерві. Мета спілкування: познайомитися з однокласницею (однокласником). Уживайте слова: з якої школи, міста, що сподобалось, найцікавіші предмети, захоплення. 3-тя група — Розіграйте діалог за змістом прочитаного тексту. КОШЕНЯ І МИШКА Пoдружилися кошеня і мишенятко. Повернулося кошеня додому, а мама питає: «Що за гарний запах ти із собою принесло?». Котик відповiдає: «Так пахне мій друг мишеня!». «Дуже добре, — відказує кішка.— Коли ітимеш до власного смачного приятеля, поклич мене!». Цієї миті миша питає у своєї дитини: «Що за гидкий запах ти принесло?». Мишенятко пояснило: «Я гралося із кошеням!». «Та це ж загибель наша!» — злякалася й розгнівалася миша. 4. Презентація складених діалогів 5. Аналіз допущених помилок VI. ПІДСУМОК УРОКУ Метод «Мікрофон» - Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)... - Найбільше мені запам’яталося... - Я зробив (зробила) для себе такі висновки... - Найбільше мені сподобався діалог..., тому що... VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 57, с. 31.
|