Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок розвитку зв’язного мовлення. Переказ тексту
«РОМАШКИ» Мета: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, виконувати самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, пам’ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадкою — Щоб дізнатися тему уроку, спробуйте відгадати загадку. Стоять у лузі сестрички, Золотенькі очі, біленькі вієчки. Від них шовком коси пломеніють, Коли настоєм їх помиють. А що це за лікувальні квіти, Скажіть, будь ласка, діти? (Ромашки) 2. Розглядання ілюстрацій, малюнків, фото; коротка бесіда за ними 3. Технологія «Павутинка» — Розкажіть, що цікавого ви дізналися на уроках природознавства про ромашку. 20–25 пелюсток квітне ціле літо схожа на сонце РОМАШКА лікарська рослина 18 видів є культурні і дикорослі 4. Евристична бесіда — Ромашку дуже люблять у народі за поєднання простоти, невибагливості і загадкової краси. Вона — обов’язкова квітка українського віночка. Усім відома традиція гадання на її пелюстках. У багатьох віршах, піснях, казках, легендах розповідається про ромашку. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ви спробуєте записати переказ тексту про цю чудову квітку. IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Ознайомлення із текстом РОМАШКИ Навесні Ліда й Оля вирішили у дворі розбити клумбу. Сестри скопали грядку і засіяли її насінням ромашки. Дівчата старанно доглядали квітник: пололи бур’ян, у спеку поливали. Якось уранці Оля і Ліда зупинилися біля розквітлих квіток і побачили, що ромашки дуже ніжні. Голівки їх, неначе маленькі жовті сонечка з білосніжними промінчиками. Листя — ніби прозоре зелене мереживо. У кожній квіточці — крапелька роси, а в ній блакитне небо і пухнасті хмарки пливуть. Над ними весело кружляли бджілки. Сестрички спочатку захотіли нарвати ромашок у букет, але подумали, що зірвані квіти швидко зів’януть. Тоді не почують вони співу пташок, не побачать сонечка, бджілок і навіть їх. Дівчата вирішили, що ромашки — чудові квіти, нехай собі ростуть. (98 слів) 2. Визначення теми й головної думки тексту 3. Аналіз тексту — Хто і де вирішив розбити клумбу? — Як дівчата доглядали квітник? — Що якось уранці побачили Оля і Ліда? — З чим дівчатка порівняли голівку і листочки ромашки? — Що відображалося в крапельці роси? — Хто весело кружляв над квітами? — Що спочатку захотіли зробити сестри? — Що вирішили дівчата? 4. Мовний аналіз тексту — Якими словами автор називає Ліду і Олю? (Дівчатка, сестрички, вони) — З якою метою він це робить? — Доберіть синоніми до слів: квітник — клумба; кружляли бджілки — літали бджілки; блакитне небо — голубе небо; спека — теплінь. — А які слова краще вжити: використані автором чи запропоновані нами? (Авторські) 5. Структурний аналіз тексту 1) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій: зробили, доглядали, побачили, літав, захотіли, вирішили. План 1. Що навесні зробили Оля і Ліда? 2. Як дівчата доглядали клумбу? 3. Які квіти побачили вранці сестри? 4. Хто літав над ромашками? 5. Що захотіли зробити дівчатка? 6. Яке рішення ухвалили сестри? 2) Поділ тексту на абзаци. — Назвіть зачин, кінцівку. — Про що йдеться в основній частині? — Скільки абзаців у тексті? 6. Усне переказування тексту 7. Орфографічна підготовка Навесні, вранці, старанно, засіяли, прозоре мереживо, зів’януть. 8. Повторне читання тексту вчителем 9. Запис переказу в зошит Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою: - початок абзаців; - набір опорних слів до кожного абзацу. 10. Перевірка виконаної роботи Слухання 3–4 переказів, внесення порад, коректив. V. ПІДСУМОК УРОКУ Метод «Мікрофон» — Чого вчилися на сьогоднішньому уроці? — Що нового дізналися? — Чи сподобався вам урок? Чому?
№19 Складання речень з однорідними членами. Поширення їх залежними словами. Граматичні питання до однорідних членів речення. Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною інтонацією; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і дзвоник пролунав, Для навчання час настав. Щоб країні прислужитись, Ви повинні добре вчитись — Для могутності і слави Української держави. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 69, с. 37) — Прочитайте записані речення, дотримуючи відповідної інтонації. — Назвіть головні і другорядні члени речення у першому і четвертому реченнях. — Яке правило пригадали під час написання першого слова із 3-го завдання до вправи? (Правило вживання апострофа) — Чим цікаве написання другого слова? (Префікси «роз-», «без-» завжди пиши з буквою «з-») 2. Пояснювальний диктант Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, трамваї. Косар стомився і сів під деревом перепочити. Олеся читає швидко, але невиразно. До чудової пісні прислухалися і пташки, і дерева, і квіти. Я був не в лісі, а в полі. У лісі було тихо й сумно. У гаях, садах і парках літають зграйки синиць. — Назвіть однорідні члени речення. — Підкресліть сполучники при однорідних членах речення. — Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення. 3. Каліграфічна хвилинка Оо Оо ок ом ов он Океан — водний простір між материками. — Доберіть спільнокореневі слова до слова океан (океанський, океанічний, океанчик) — Запишіть словосполучення. Безмежний океан, Тихий океан, океан почуттів, Індійський океан, океан сліз. — Підкресліть словосполучення, вжиті у переносному значенні. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Списування із завданням. Вправа 70 (с. 37) Учні читають текст та добирають до нього заголовок. Виписують речення з однорідними членами та вправляються в їх інтонуванні. Словникова робота — Усно доберіть синоніми до виділених слів. Чарівний, красивий, вродливий, славний, ладний, захопливий, неземний. Безмежний, безкраїй, нескінченний, бездонний, безмірний, неосяжний. 2. Робота над вправою 71 (с. 37–38) - Ознайомлення з текстом листа. - Відповіді на запитання до тексту. - Самостійна робота: виписування речень з однорідними членами. - Вправляння в інтонуванні цих речень. - Робота над словом. Спільним у цих словах є префікс о-. За допомогою словника учні добирають інші слова з префіксом о-. Наприклад: ожити, опадати, опалення, оголосити, озиратися, озброєння, одружитися. 3. Фізкультхвилинка 4. Усне виконання вправи 72 (с. 38) Виразне читання вірша Олександра Олеся — Який заголовок можна дібрати до цього вірша? — Відшукайте синоніми у тексті. (Пісня — ллється, літа, щебече.) — Чи однаково вимовляється і пишеться слово ллється? — Доведіть свою думку. — Виконайте звуковий аналіз цього слова. — Назвіть однорідні члени речення в другій строфі. — Як вони пов’язані між собою? 5. Робота над деформованим текстом — З кожної групи слів складіть і запишіть речення. — Установіть зв’язок слів в одному з речень за вибором. Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози. Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини. Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули. 6. Самостійна робота 1 варіант Складіть і запишіть речення з однорідними підметами. Коропи, окуні, карасі. Вовки, лисиці і зайці. Книги, газети і журнали. Сонце, повітря і вода. 2 варіант Складіть і запишіть речення з однорідними присудками. Пишемо, читаємо і лічимо. Прочитав, подумав і відповів. В’яне, жовкне й обсипається. Учиться і працює. 7. Гра «Ти — мені, я — тобі» Учитель читає запитання на с. 39 підручника, а учні відповідають на них. V. ПІДСУМОК УРОКУ — Що повторили на уроці? — Чого особисто ви навчилися під час вивчення теми? VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 73, с. 38–39. Учні за вибором виконують перше або друге завдання до вправи.
|