Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Перевірна робота. Диктант № 1






Мета: перевірити знання і вміння учнів писати текст під диктування; розвивати культуру писемного мовлення; виховувати охайність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ (диктант)

Орієнтовні тексти диктантів

ОСІНЬ

Від краю до краю затягнули небо густі сірі хмари. З них сіє дрібний дощ. Від холоду жовтіють трави, в’януть квіти.

Я милуюся барвами осені. Ось берізки розпустили свої золотаві косиці. Великі жовті брилі одягли ясени, в’язи. Серед зеленої хвої сосни яскравим вогнищем палає дика груша.

Тремтять холодними вогниками оранжеві листки на осиці.

Листочки летять у повітрі і тихенько лягають на землю. (62 слова)

ПОЄДИНОК

У величезному гнізді чути писк лелеченят. Що їм спека? Над ними парасолькою напнулися материнські крила! Перекотить трохи сонце, переступить і лелека. Так рухаються вони кожен по своїй орбіті. Аж коли на гніздо впадуть довжелезні рятівні тіні, можна перепочити лелеці й злітати за кормом для пташенят.

І лелека чекає. Терпнуть ноги. Безсило опускаються крила. А сонце крає материнське серце. Так щодня у спеку сонце і лелека ведуть поєдинок. І любов матері перемагає. (72 слова)

СОЙКА

Чудовий ліс у вересні! Розфарбувала його осінь різними кольорами.

Тиша. Раптом зовсім близько пролетіла сойка. Сіла на пеньок. У дзьобі вона тримала жолудь. Я тихенько сховався за дерево. Що вона робитиме? А сойка огляділась і давай ховати жолудь під коріння. Та це вона на зиму за-паси робить! Часто сойка їх так і не знаходить. А навесні жолудь проросте. З нього маленький дубок буде. (64 слова)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які труднощі виникли під час написання контрольної роботи?

 

№20 ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ («Мова і мовлення», «Текст», «Речення»)

Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темами «Мова і мовлення», «Текст», «Речення»; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

1 варіант

1. Позначити правильну відповідь.

Яким має бути усне мовлення?

а) Грамотним, каліграфічним, охайним;

б) доброзичливим, культурним, виразним;

в) правильним, виразним, зрозумілим.

2. Позначити мету тексту.

ЇЖАЧОК

Через пеньки і колоди чимчикує їжачок. Тягає він у нору запашне листя. Стелить зимову постіль. До весняного сонечка проспить їжачок. І снитимуться йому лісові сни.

а) Описати зовнішність їжачка;

б) довести, що їжачок — це лісовий звірок;

в) розповісти, як їжачок готується до зимового сну.

3. Визначити тип речення за метою висловлювання.

Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, із-за Дніпра широкого у степ погуляти.

а) Розповідне;

б) питальне;

в) спонукальне.

4. Обрати план до поданого тексту.

ХТО НАЙКРАЩИЙ МАЙСТЕР НА ЗЕМЛІ?

В одному селі в Україні дівчатам i жінкам захотілося показати свою майстерність. Домовились, що кожна принесе найкраще, що вона зробила власноруч. Вишитий рушник, полотно, скатертину.

У неділю дівчата й жінки принесли безліч дивовижних речей. Але несподівано перемогла Марина. Вона привела п’ятирічного сина Петруся. А Петрусь приніс жайворонка, якого сам вирізав з дерева. Приклав Петрусь жайворонка до губів — заспівала, защебетала пташка.

Кращий майстер на землі той, хто може виховувати розумну й добру людину. (За В. Сухомлинським)

а) План.

1. Яке змагання влаштували жінки?

2. Чому перемогла Марина?

3. Хто найкращий майстер на землі?

б) План.

1. Майстерність українських жінок.

2. Петрусь — переможець.

3. Майстер виховує добру людину.

в) План.

1. Peчi, зроблені власноруч.

2. Петрусь допоміг мамі.

3. Розумну людину виховує справжній майстер.

5. Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.

Щебече, як соловейко, кусає, як гадюка.

Дивиться звисока, нікого не бачить.

6. Доповнити речення однорідними членами. Записати його.

Біля школи учні посадили...,...,...

7. Із наведених слів скласти і записати речення. Установити зв’язок слів у цьому реченні.

ставом, верба, задумливу, Над, співала, пісню.

8. Побудувати міркування за темою «Птахи — наші друзі» (6–8 речень).

2 варіант

1. Позначити правильну відповідь.

Яким має бути писемне мовлення?

а) Виразним; правильним, чітким, точним;

б) каліграфічним, грамотним, охайним, зрозумілим;

в) зрозумілим, ввічливим, каліграфічним, правильним.

2. Позначити мету тексту.

ДЖЕРЕЛЬЦЕ

Люблю розглядати лісове джерельце. Вода в ньому прозора-прозора. Дно застелене блакиттю неба. Водна гладь, як дзеркало. У синій глибині віддзеркалює віття верби.

а) Довести, що це лісове джерельце;

б) описати красу лісового джерельця;

в) розповісти про любов героя до джерельця.

3. Визначити тип речення за метою висловлювання.

Любіть Україну до свого загину,

Страждальницю-Матір завжди ви любіть.

а) Розповідне;

б) питальне;

в) спонукальне.

4. Який із текстів відповідає поданому плану?

План

1. Шпак живе не лише у шпаківні.

2. Шпаки полюбляють cтapi ліси.

3. Багато шкідників винищують шпаки.

а) Шпак схожий на чорного дрозда, але строкатіший, пір’я в шпака блискуче, веселкою переливається!

Шпаки люблять cтapi ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони мостять гнізда.

Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки.

б) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.

Шпаки полюбляють стapi ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда. Важко до такого гнізда дістатися ворогові: спробуй утриматися на гладенькому товстому стовбурі!

в) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.

Шпаки полюбляють стapi ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда.

Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки. Багато винищують вони комах, личинок, гусені.

5. Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.

Лисиця спить, курей бачить.

В душу в’ється, в кишеню лізе.

6. Доповнити речення однорідними членами. Записати його.

У дідусевому садку доспіли...,...,....

7. Із наведених слів скласти і записати речення. Установити зв’язок слів у цьому реченні.

Вербові, річкою, срібляться, над, котики.

8. Побудувати міркування за темою «Яку користь маємо ми з книг?» (6–8 речень).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які завдання виявилися найскладнішими?

— Чому?

— Яке — найцікавішим?

— Як слід працювати, щоб уникнути помилок?

 

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.01 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал