Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Узагальнення знань учнів про морфемну будову слова






Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 78, с. 42)

— Прочитайте пари слів-антонімів.

— Які прикметники ви дібрали до слова великий і дієслова говорити?

2. Словникова робота

Гра «Склади слова — назви тварин»

ербвлюд, міджьл, оаджбл, кйорнжвоао

(Верблюд, джміль, бджола, жайворонок)

3. Каліграфічна хвилинка

Вп ере ед вперед

— Доберіть до слова антонім.

— Складіть та запишіть речення, визначте його граматичну основу.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але завітаємо до міста під назвою Будова слова. Повторимо, з яких частин може складатися слово, як називаються ці частини, будемо знаходити і визначати їх у словах.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 79 (с. 42)

Виразне читання уривку, добирання заголовка.

— Хто є мешканцями країни Мовляндії?

2. Зупинка «Основа слова»

— Навчившись знаходити змінну частину слів — закінчення, ми тим самим знаходимо іншу його частину, яка залишається незмінною. Цю частину називають основою.

— Прочитайте прислів’я.

— Випишіть з них слово правда, виділіть основу та закінчення.

Правда світліша за сонце. Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає. По правді роби, по правді і буде.

— Що слід робити, щоби правильно визначити основу і закінчення?

3. Зупинка «Частини основи. Корінь. Суфікс. Префікс»

1) Робота за таблицею.

Слово

Основа Закінчення

префікс корінь суфікс

пра- -ліс-

-ліс- -ок-

-ліс- -ов- -ий

про- -ліс- -к- -и

— Розгляньте таблицю та зробіть висновки про частини основи.

— Пригадайте, що називається коренем?

— Назвіть частину основи, що стоїть перед коренем.

— Як вона називається?

— Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням.

— Як вона називається?

2) Виконання вправи 80 (с. 43).

Учні працюють у парах. Пояснюють одне одному, як вони розуміють заголовок вірша.

— Знайдіть у вірші споріднені слова.

— Які слова називаються спорідненими? (Споріднені (спільнокореневі) слова мають спільний (однаковий) корінь, який об’єднує їх за основним лексичним значенням.)

— Як називають спільну частину споріднених слів?

— Запишіть ці слова в зошити.

— Визначте в цих словах корінь.

— Які слова у вірші мають менше звуків, ніж букв?

3) Фізкультхвилинка.

4) Робота над загадкою. Вправа 81 (с. 43).

— Відгадайте загадку. (Корінь)

Добирання споріднених слів до слова-відгадки. (Корінчик, корінець)

— Позначте суфікси в словах.

— Які слова у загадці мають більше звуків, ніж букв?

4. Зупинка «Закінчення слова»

— Складіть словосполучення з поданих слів.

Милуватися, квітка;

повернути, Марія;

розповісти, мама.

— За допомогою чого сполучено слова?

— Виділіть закінчення.

— Що ми називаємо закінченням? (Змінну частину слова)

— Яку роль відіграє закінчення в мові?

5. Зупинка «Розбір слів за будовою». Вправа 82 (с. 43)

— Доповніть рядки вірша.

ПАМ’ЯТКА «РОЗБІР СЛОВА ЗА БУДОВОЮ»

- Прочитай слово. До якої частини мови воно належить і що означає?

- Зміни слово за відмінками та визнач у ньому закінчення.

- Визнач основу слова (це частина слова без закінчення).

- Добери до слова 2–3 споріднених слова та визнач корінь.

- Назви префікс, суфікс.

— Яка частина є обов’язковою в основі?

Самостійне виконання третього завдання вправи.

Перевірка — індивідуальне опитування учнів.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яких частин складається слово?

— Як визначити у слові закінчення й основу?

— Що таке закінчення? основа?

— Що називають коренем? Як його знайти?

— За допомогою чого утворюються нові слова?

— Чим префікс відрізняється від суфікса?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 83, с. 43.

 


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.009 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал