Главная страница Случайная страница КАТЕГОРИИ: АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників
Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ В путь щасливу і широку Всіх виводить школа вас. До уроку! До уроку! В школі дзвоник кличе вас! Поспішіть місця зайняти, Час урок розпочинати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 91, с. 47) — Назвіть виписані іменники. — Який рід і число мають виписані іменники? — Прочитайте, які речення ви склали. 2. Каліграфічна хвилинка Шш Шш ше рен га шеренга — Поясніть значення слова шеренга. (Група людей, які стоять на одній лінії з поверненими в один бік обличчями.) — На якому уроці діти шикуються у шеренгу? — Допишіть словосполучення, змінюючи слово шеренга. Стати в..., вийти з..., крокувати в..., командувати..., обійти..., зупинитися біля... 3. Вправа «Незакінчене речення» День, ніч — це іменники-... (антоніми). Горизонт, виднокіл, обрій — це іменники-... (синоніми). Ніс човна. Кирпатий ніс. Ніс — це... іменник (багатозначний іменник). III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати іменники-антоніми, іменники-синоніми, поговоримо про багатозначність деяких іменників, удосконалимо вміння визначати пряме й переносне значення іменників, вводити його в словосполучення, речення. IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Колективне виконання вправи 92 (с. 47) Читання тексту «ланцюжком» — Який заголовок ви можете запропонувати до тексту? — Яке продовження тексту можна написати? — Виберіть із іменників-синонімів, поданих у дужках, ті, які найбільше підходять за змістом. — Запишіть відредаговані речення у зошит. — Пригадаймо, що таке синоніми? (Синоніми — це слова, однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням.) — Яку роль відіграють у мовленні іменники-синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку.) 2. Вибірковий диктант. Вправа 93 (с. 47–48) Виразне читання прислів’їв та приказок — Як ви зрозуміли їхній зміст? — Запишіть під диктування парами іменники-антоніми. — Визначте їх рід. — Який ми можемо зробити висновок про роль антонімів у реченнях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища.) 3. Багатозначність іменника. Вправа 94 (с. 48) — У якому значенні вживається слово земля у вправі? — Складіть власні речення з цим словом, уживаючи його в різних значеннях. — Які різні значення може мати іменник сонце? 4. Фізкультхвилинка Стали, діти, біля парт. Кожен з вас здоров’я варт. Піднімайте руки вгору, Сонце сили додасть хворим. Присідайте до землі, Будуть сили немалі. А тепер взялись за руки, Хай покинуть слабкість й муки. Нам же далі працювати, То й здоров’я треба мати. V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Робота в групах — Складіть і запишіть речення із указаними синонімами. — Підкресліть головні та другорядні члени речення. 1-ша група: алмаз, діамант. 2-га група: ощадливість, бережливість. 3-тя група: шелест, шарудіння. 4-та група: зворушливий, розчулений. 2. Для допитливих Ознайомлення з інформацією розділу «Хвилинка спілкування» — Що цікавого дізналися? 3. Розбір іменника як частини мови. Вправа 95 (с. 48–49) — Прочитайте і визначте, що це — текст чи окремі речення. — Доведіть свою думку. — Які з іменників ужито в прямому, а які — в переносному значенні? Аналіз іменника як частини мови за схемою, поданою у підручнику на с. 49. 4. Іменники, що звучать однаково, але мають різне значення Робота за малюнками Дві лисички — тварини; лисички — гриби; сонечко — на небі; сонечко — комаха; коса в дівчини; коса — знаряддя праці; коса на річці. Косу дівчина плете, На косі трава росте. Пляж найкращий на косі, Поки ще трава в росі. Із косою йде на косу, Хлопець той, що траву косить. А. Свашенко — У якому новому значенні вживаються тепер слова? У автомобілі (двірник) людина, яка прибирає; сумка, портфель (дипломат) працівник посольства; комп’ютерний (диск) автомобільний; тварина (миша) комп’ютерна. VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що повторили на уроці? — Які цінні думки запам’ятали? — Для чого потрібно вживати у мовленні іменники — синоніми, антоніми? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 96, с. 49.
|